Sipru Rakısı Varmış!

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Sipru Rakısı Varmış!

Selahattin Duman'ın 12 Nisan 2006 tarihinde Vatan gazetesine yazdığı "Dilaver Bey Rakısı..." başlıklı yazısından 1920'li yıllarda Sipru markalı meşhur bir Yunan rakısı olduğunu öğreniyoruz. Yazıda, o yıllarda Ankara'da, savaş ortamında "Men'i Müskirat Kanunu"nun (içki yasağı) çıkartıldığı ve bunun üzerine mevcut olan talebi karşılamak üzere Ankara polis müdürünün kendi evinde kaçak olarak rakı ürettiği (müdürün adından dolayı adı Dilaver Rakısı!) belirtildikten sonra bu çok beğenilen rakının ülkemizdeki ve çevre ülkelerde satılan ünlü rakı markaları ile kıyaslaması yapılmış. Bu rakının kalite olarak Selanik'in Sipru Rakısından aşağı olmadığı belirtilmiş. Bu vesileyle Sipru diye bir rakı olduğunu öğrenmiş olduk! Bu kıymetli(!) bilgiyi irdelerken bu markanın hâlâ var olduğunu da öğrendik.(gerçi Latince harflerle yazılışı Tsipouro ama olsun!) Bizim "Sipru" (Spirou) bu işe ne derdi acaba?

sipru-rak-s-S-duman.jpg

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Çok teşekkürler.

Bu gidişle tekrar imbikleri kuracağız gibi. Aslında elde yapmak lazım. Hem ne olduğunu biliyorsun, hemde içimi daha güzel. Tek sorun imbikte çok bekliyosun.

Ozoyu bosnada içtim sanki tadıyor veya şurup gibi, bence rakıyla nasıl örtüştürmüşler anlamadım.

bortecinefb

Süper Üye
12 Ara 2009
2,815
4,383
Deliler Köyü
Çok teşekkürler.

Bu gidişle tekrar imbikleri kuracağız gibi. Aslında elde yapmak lazım. Hem ne olduğunu biliyorsun, hemde içimi daha güzel. Tek sorun imbikte çok bekliyosun.

Ozoyu bosnada içtim sanki tadıyor veya şurup gibi, bence rakıyla nasıl örtüştürmüşler anlamadım.

Aman üstad etile, metile dikkat et :p, ben kendi içkimi kendim yapıyorum valla, eskilerin tükenmezini yapıyorum 16 günde kendi fermente oluyor, şeker koyma seviyene bağlı olarak alkol seviyesi 6 ila 12 arası değişiyor :)