Jack Kirby de Bunu Yapıyorsa Artık!

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781
Dünyaca ünlü, her çizgiroman çizerinin örnek aldığı Kirby'nin, bir çizimi
Playboy dergisinin Pin-up sayfasından araklamış olduğu
ortaya çıkmış. Bunu o yapıyorsa genç nesil niye yapmasın. :D:D:D

dwl9llhss05qb0lgq.jpg

tuzcu

Aktif Üye
15 Tem 2013
335
846
Alberto Vargas gibi bir sanatçıdan alıntı yapmak veya ona atıfta bulunmak her insanı onurlandırır.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara
Ressamların çokça yaptığı bir şeydir poz referansı için başka bir fotoğraf ya da benzer bir görsel kullanmak. Dİkkat edilecek olursa, burada sadece duruş aynı. Ne tip, ne kıyafet, başka hiç bir şey benzemiyor.
BAna kalırsa bu biraz öküz altında buzağı aramak, ya da art niyetli bir yaklaşım .

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781
Farkındaysanız kıyafet dışında herşeyiyle aynı.
Elleri bile birebir aynı ki; fazla da iyi çizememiş üstelik.
El çiziminde ustalaşamamış belli. Başlıkta yazdıklarım orjinal kaynakta yazılan haliyle neredeyse aynı...
Orjinal çizimde canlı manken kullanılmış birebir çizim yani.
Genelde model kullanırlar doğru ama model ve pozsuz çalışanlar büyük çoğunluktadır.​

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Ben de amatörce çizmek isterdim en
azından ve de canlı model kullanmak
isterdim, ama şöyle bir model bulmak
ne kadar kolay ya da zor, bilen beri gelsin.
Ya düşünüyorum da, evet böyle modellerle
çalışmak istiyorum ömrümün sonuna kadar:d:9

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara
Farkındaysanız kıyafet dışında herşeyiyle aynı.
Elleri bile birebir aynı ki; fazla da iyi çizememiş üstelik.
El çiziminde ustalaşamamış belli. Başlıkta yazdıklarım orjinal kaynakta yazılan haliyle neredeyse aynı...
Orjinal çizimde canlı manken kullanılmış birebir çizim yani.
Genelde model kullanırlar doğru ama model ve pozsuz çalışanlar büyük çoğunluktadır.​

Sevgili Comicist "art niyetli" sözüm sana değil, mal bulmuş mağribi gibi bunu haber diye ortaya atanlara. Lütfen üzerine alınma.
Model ve pozsuz çalışmak belki sadece tablo yapanlar için bir tercih olabilir, lakin çizgi film ya da çizgi roman artistlerinin böyle bir lüksü yoktur maalesef.
O dönemler çizimler elle kağıt/aydınger üzerine (neredeyse baskı boyutuna yakın ölçülerde) çizildiği için el gibi ince detaylar tarama ucunun çalışabileceği detaylarda çizilebilirdi. Eski yayınların çoğunda böyle olduğunu görebilirsiniz. El çiziminde ustalaşamamış demek yanlış tespit olur.

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781

Sevgili Comicist "art niyetli" sözüm sana değil, mal bulmuş mağribi gibi bunu haber diye ortaya atanlara. Lütfen üzerine alınma.
Model ve pozsuz çalışmak belki sadece tablo yapanlar için bir tercih olabilir, lakin çizgi film ya da çizgi roman artistlerinin böyle bir lüksü yoktur maalesef.
O dönemler çizimler elle kağıt/aydınger üzerine (neredeyse baskı boyutuna yakın ölçülerde) çizildiği için el gibi ince detaylar tarama ucunun çalışabileceği detaylarda çizilebilirdi. Eski yayınların çoğunda böyle olduğunu görebilirsiniz. El çiziminde ustalaşamamış demek yanlış tespit olur.
Show must go on...

www.youtube.com/watch?v=xukdvIHMiXo

www.youtube.com/watch?v=LGjGhU2o7sQ

www.youtube.com/watch?v=JJgtdtiokt4&t=1s

www.youtube.com/watch?v=ahCrPHKJvfU

Görebildiğimiz kadarıyla o yıllarda çizimler gene büyük resim kağıtlarına yapılıyormuş. Aydıngeri bizim Cağaloğlu'ndaki grafikerler daha çok kullanmışlardır, onlara kıyasla...

dwmh5orhdc6561fqw.jpg

Sanatçının eli ne kadar sağlamsa o kadar kolay iş çıkarır.
Ben yine de Jack Kirby'yi eksikleri olan bir sanatçı olarak görüyorum...
Selamlar sevgiler...

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara
Show must go on...
------------------
Görebildiğimiz kadarıyla o yıllarda çizimler gene büyük resim kağıtlarına yapılıyormuş. Aydıngeri bizim Cağaloğlu'ndaki grafikerler daha çok kullanmışlardır, onlara kıyasla...
----------------
Sanatçının eli ne kadar sağlamsa o kadar kolay iş çıkarır.
Ben yine de Jack Kirby'yi eksikleri olan bir sanatçı olarak görüyorum...
Selamlar sevgiler...

Mevzu sanki bilgi ve tecrübelerin paylaşımından çok (hiç hoşlanmadığım şekilde ) "dur bi kapak yapayıma" dönüyor gibi. Bu şekilde devam edecekse bir daha cevap yazmayacağımı söyleyerek konuya geçmek isterim.

Sunduğunuz videolar adı üzerinde şov maksatlı videolar. Sanatçı genelde daha önce çalıştığı ya da yatkın olduğu bir kompozisyonu/modeli çizer bu tip gösterilerde (Böyle yapması onu ne alçaltır, ne de yükseltir. Sadece gereğini yapmıştır.)
Bir çizgi roman hazırlanırken ise verilen senaryoyu (genellikle) daha önce belirlenen şekilde, adeta bir sinema filmini karelere ayırır gibi çizerler. Sayfa başına dört kare çizilecek olsa 20 sayfalık bir çizgi romanda sanatçı 80 ayrı resim çizmek zorundadır. Bu durumda işin hızlı ve doğru bir şekilde tamamlanması için referans resim kullanmak gayet doğaldır. Bunu kullanmak da o sanatçıyı ne alçaltır, ne de yükseltir. O da sadece işin gereğini yapmıştır.

Bir örnek Alex ROSS'dan
ARRef.jpg

Bir örnek de değerli forumdaşımız üstat Hikmet YAMANSAVAŞÇILAR'dan

Kağıt konusuna gelince (örneğin) Stan LEE, Marvel'in analog çalıştığı dönemlerde yazdığı http://www.cizgidiyari.com/forum/artbook-sketchbook/99795-how-draw-comics-marvel-way-marvel-usulu-cizmek.html isimli kitabında 10"x15" (yaklaşık 25x38cm)boyutlarında bristol kağıda çalışmayı önermiştir. Çok da büyük bir ölçü değil.

Bu konuda daha detaylı bilgiyi bu işle profesyonel olarak uğraşan ustalar verirse hepimiz aydınlanırız.

Son olarak Jack KIRBY gibi konusunda marka olmuş birisini şahsen beğenmemek en doğal hakkınız. Lakin "eksikleri olan bir sanatçı" olarak görmek için yeterli birikime sahip misiniz?

Sevgi ve saygı bizden

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781
Gördüğüm fotoğrafı asla unutmam, Sinan...
Bunu da unutmayacağım, Sinan...
:D:D:D

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
262
1,442
…Model ve pozsuz çalışmak belki sadece tablo yapanlar için bir tercih olabilir...

Tablodan kasıt peyzaj çalışması ise onda da modelsiz çalışılmıyor ki. Sonuçta,
tuvalin karşısında model olarak poz veren de bizatihi doğanın ta kendisi zaten.:)

Çizerlerden hiçbir referans noktası oluşturmadan boşluğa bakarak bi’şeyler
resmetmesini beklemek eşyanın tabiatına da uygun değil.

Alex Raymond gibi canlı model kullanmak, Frank Bellamy gibi ayna karşısına
geçip kafasında oluşturduğu kompozisyona uygun pozu fotoğraflayıp sonra da
kağıda dökme gibi kişisel çalışma tercihlerinin yadırganacak hiç bir yanı yok.

Bir dönem Frank Frazetta – Al Williamson, İtalya’da da Giovanni Ticci ve
Alberto Giolitti birbirlerine pozlar vererek yoğun iş temposundan çıkış yolları
aramışlar. Hem anlaşılabilir hem de takdir edilesi yardımlaşmalar bana göre.

İllüstratörlerin el kitabı mahiyetinde, içinde binlerce pozisyonu barındıran figüratif
kaynak fotoğraflardan, gerektiğinde film karelerinden yararlanmak , yetmediği yerde
ahşap modelleme biblolarından yararlanmak da mesleğin doğasına uygun legal yöntemler.

egd5wx.png

Üretim aşamasında bu ve benzeri yöntemleri kullanmak yerine kolaycılığa kaçıp
diğer meslekdaşlarının hazır çizimlerini habersizce devşirerek bir-iki ilave ile kendi
çalışmasına klonlamak aynı iş kolunda hem haksız bir rekabet oluşturuyor hem de
etik açıdan çok şık durmuyor diye düşünüyorum.

hwe5n5.png

…evet böyle modellerle çalışmak istiyorum ömrümün sonuna kadar:d:9

Bu arada, Vargas kadınını görüp, yerin kulağı var, acep hanım haberdar olur mu diye
hiç de dert etmeyen mangal gibi yürekli yeryüzü dostu cesaretinden dolayı kutluyorum.:)
Çizgilerin gücü bu olsa gerek...:)

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara
Tablodan kasıt peyzaj çalışması ise onda da modelsiz çalışılmıyor ki.
-----------------
Bu arada, Vargas kadınını görüp, yerin kulağı var, acep hanım haberdar olur mu diye
hiç de dert etmeyen mangal gibi yürekli yeryüzü dostu cesaretinden dolayı kutluyorum.:)
Çizgilerin gücü bu olsa gerek...:)

Aklımdakini yazıya aktarırken eksik aktarmışım. Tablo yapandan kastım, tamamen hayal ürünü bir eser ortaya koymaya çalışanlardı (ki onda da referans kullansa sanatçı, yine de ayıp etmiş olmaz :D )

Sevgili Yeryüzü'nü ben de tebrik ediyorum. Bir anda gözümde büyüdü :D

masterphidias

Yeni Üye
19 Ocak 2011
70
86
"Araklamak" aynen alıp koymak anlamına gelir sanırım, burada "modelleme" sözkonusu... Bütün çizgi romancılar model kullanırlar, çünkü bir pozu sıfırdan çizmek üstelik bir kaç kişiden ve mekandan oluşan bir kompozisyon oluşturarak bir sahne kurmak dünyanın en zor işlerinden biridir... Model kullanmadan kafadan çizebilen çizer sayısı birkaç kişiyi geçmez, onların da her karakterleri birbirine benzer klişe şeylerdir. Mesela Hermann şahane bir çizerdir ama hiç model kullanmaz, o yüzden de farklı çizgi romanlarındaki karakterleri diğerlerinin kopyası gibidir, tüm kadınları ve tüm erkekleri birbirine benzer... Model kullanmak çizgi roma çizerlerinin işlerini kolaylaştıran, daha hızlı ve daha detaylı, ince ve gerçekçi işler yapabilmelerini sağlayan çok normal ve gerekli bir uygulamadır, "arak" ise başka bir konu. Sahneyi veya karakteri aynen alıp kendi işin gibi koyarsan oun adı araklamadır. Bu ise modellemedir.