Fumetticilere Hakaret Edildi

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,783
Youtube'ta çizgiroman dükkanlarını kitap tanıtımlarını devamlı takip ederim.
Hoş sohbetli tanıtımlar yalnız her seferinde aklıma takılan sorular olmuştur...
Neden yeni çıkan fumettilerin tantımları yapılmaz?
Neden fumetticilerle dalga geçilir?
Özellikle Paralel Evren ve Arka Bahçe'nin videolarında bu sorunları farkettim.
Çizgiroman'ın ırkçılığı yapılmaz, bildiğim manga da frankofon da diğerleri de çizgi romandır.
Ama yok sen kalın kalın kuşe kağıtlı comiclerden saman kağıtlı ufak ciltli mangalardan
hatırı sayılır para kazanıyorsan kapitalizmin patronu ve kölesi olmuşsundur.
Bu iki dükkandan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışıyorum arkadaşlar.
Aşağıda paylaştığım videoyu izleyince hak vereceksiniz.
Videonun 2dk. 52.'ci saniyesinden sonrasına dikkat!

www.youtube.com/watch?v=klPoTbwq3tU

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,441
hiçbiryerde :)
:) Kendi adıma alınmadım. Doğru söylemişler.

Çocukken gerçekten şu sayfaların orasına
burasına uzayan paneller, çift sayfayı
kaplayan sahneler beni yorduğu için
bazı çizgi romanları okumayı sevmiyordum.
Gerçi o zaman böyle renkli, kuşe kağıtlı
dergiler henüz çıkmıyordu ya, neyse...
(Conan vardı böyle, karman çorman çizilmiş
olarak görürdüm. Şimdi anlıyorum ki sanatsal
açıdan çok güzel çizgilerdi ve ben çocuk aklımla
fazla anlamıyordum onları. Daha basit, sade
Avrupa çizimleri hoşuma gidiyordu o zaman)...

Sayfa numaralarının olmaması da beni hep
kıllandırmıştır. Ya matbaada yanlışlık olmuşsa,
ya eksik basılmışsa diye içim içimi yer. Yazılsa
n'olur sanki sayfa numaraları?

Hadi bunlar neyse, dalga geçilebilir, tamam. Şöyle
anlatmaya çalışayım düşüncemi; Fantastik hikayeleri
çok severim, severim ama bunun gerçekmişçesine
anlatımını sevmiyorum. "Dampyr" karakterine bakalım;
tamamen fantastik hikayeleri var ama karakterler ve olay
kurguları da fantastik, hayali, bunun gerçek olmadığının
farkındayız, derinlikli hikayelerini seviyoruz onların.

Gelelim "comics" karakterlere, onların hikayeleri sanki
gerçekten mümkün olabilirmiş gibi kurgulanıyor, kötü
yaratıklar her an dünyaya zarar verebilir ve o süper
kahramanlar dünyayı kurtarırlar hep, tarzında hikayeler.
Sevmiyorum işte böylesini, zorla mı, Allah Allaah :)
(o kadar da değil, arada bir okuyorum, harika örnekleri
var tabii, bizimki biraz muhabbet ve tebessüm olsun diye).

All4all

Kıdemli Üye
23 Haz 2016
189
576
Manaus
Fumetti, Italyan realist (gerçekçi) sanatının temsilcisi. Italyan gerçekçi akim sinamasinin (Bisiklet hirsizlari filmi güzel bir ornek) cizim sanatındaki sekli.Burada sosyal ve fiziksel ortamın yalin tanımı ve kisisel ahlaki degerler onemli konular.Mesajin sade ve gerçekçi bir sekilde iletilmesi ekolun tanımı .Buna karsilik Amerikan görsel sanati, görsel zenginlik ve umut isleyen bir ekol. Insanin oldugundan her zaman farklı ve daha iyi olabileceği vaadini isleyen, yasadigimiz dünya ya oldugumuz, kişiliğe mesafe koyan onun yerine alternatif duntalar sunan bir ekol.
Bu iki ekolu karsilastirmak teknik açıdan imkansız.Fikri açıdan karsilastirmak ayni bir konu olur. Sanırım satici arkadaslar biraz ustun koru bir sekilde kendi eleştirilerini yapmışlar. Cizgi roman dünyasına renk katan eleştiriler bunlar.

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
Telli müzik aletlerinin geneline SAZ denir.
Bunların içinde bağlama,ud,gitar,tanbur vb. gibi aletler vardır.
Bağlamaya halk dilinde saz denir.Bazı enstrüman aletleri satan dükkanlarda bile saz dersi verilir yazar.Ama bu yanlıştır aslında doğrusu,Bağlama dersi verilir,Gitar dersi verilir yazmaları gerekir.
Her enstrümanın kendine has bir tınısı ve sesi vardır.Hepsininde kulak keyfi başkadır.Hepsinin çalanı farklıdır dinleyenide farklıdır.
Hepsini dinleyip sevende vardır.Ama gitar sesini çok seviyorum yada keman sesini ben çok seviyorum diyende olur.
Ya arkadaş gitarda sevilirmi en iyisi keman demenin hiç bir anlamı yok.Hepsi kişiye özel zevkli farklı ses tatlarıdır.
Çizgi romanda genel bir isimdir ve bir seneryoyu çizgi ile anlatım türünede çizgi roman denir.
Bunların içinde de farklı türler vardır.Manga,fumetti gibi fumettici bir manga da okuyabilir.Yada tam tersi hepsinin ayrı bir güzelliği vardır.Ama bu bir alışkanlık meselesi her zaman kapıyı sağdan açıyorsanız o kapıyı birisi değiştirse sola alsa eliniz alışkanlıktan dolayı hep sağa gider :)
Kendisi orada fumetticileri kötülerken ne hikmetse comics tarzı ve manga tanıtımı yaparken 18:50 lerden sonra
Bana şimdi YERLİ ÇİZGİ ROMAN yapmak çok daha zevkli bir iş diyor. :)
Burda güldüm istediğine gülmedim dileği çok güzel.
Benim güldüğüm nokta
Aslında kendisinin de bir fumettici olduğu apaçık ortada ama niye fumettici diye bir ayrım yapıyor anlaşılır gibi değil.
Dükkanımda manga çok satılıyor yada comics çok satıyor diye ben fumetti tarzı seviyorsam gine severim.
Herkes sevdiği tarzı okur zevk meselesi kimse kimseye sen bunu anlamıyorsun sen ne anlarsın en güzeli bu al bunu oku demeye gerek yok.Bol çizgi romanlı günler dilerim.Çizgi romanı ve dostlarını seviyorum.Gerçek sahafları seviyorum.
Sahaf KİTABI seven ve sevdiren insandır.Kitap tüccarı değildir.

Saygılar sevgiler

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Sevgili yeryüzü gibi ben de Amerikan çizgiromanlarını karmaşık bulanlardanım. O buna olumlu bir anlam yüklemiş ama benim iiçn bu tam tersi olumsuz bir özellik. İtalyan çizgiromanlarına gelince; En sevdiğim çizgiroman Martin, Zagor ve Teks çizgiromanlarını da severek takip ediyorum. Özellikle fantastik maceralar ilgimi çekiyor. Mister No'nun da bende çok ayrı bir yeri olduğunu söylemem gerek.

Eskiden siyah-beyaz severdim ama gerek daltas üstadın teksleri gerekse de yaşlıkurt'un zagorları sade renklendirilmiş italyan çizgiromanları benim o çizgiromaların tek renkli olanlarında aldığım zevkin katlanmasını sağladı ve özellikle ve öncelikle bu çizgi romanları okuyorum okuyorum. Sade ve kolay takip edilir hikayeleri beni dinlendiriyor.

Gelelim genellikle fransızca yayınlanan diğer çizgiromanlara: Bu ekolde seri olarak yayınlanmış kahramnlar yok olan bir kaç istisna da genellikle mizah ağırlıklı olması nedeniyle ülkemizde ve genel olarak da frankofon dünyanın dışında pek takipçisi edinememiş görünüyor. Bu tarz daha çok albüm tarzında ve fabrikasyon üretim yapmıyorlar. Açıkçası buların kalitesini çok takdir ediyorum ve severek okuyorum. Bunlardan azami zevk alınması için büyük baskılarını okumak gerek, renkli ve fabrikasyon olmadıklarından edinmesi pahalı olan çizgiromanlar. Benim en beğendiğim ; renk ve çizim olarak bunlar. Zevkle takip ediyorum. Sevgili odenat'ın çevirilerinin hayranıyım.

Son zamanlarda komikslerin çizgilerinde de ciddi bir kalite artışı olduğu sanırım en kalitesiz dönem doksanların ortası ve ikibinlerin başı arası dönemdir diye düşünüyorum. hele manga etkisi ile çizilmiş olanları benim zevk algım iğrenç oalrak sınıflandırıyor ama sevenlere diyecek hiç bir şeyim yok. Renkli demişken, Ticci'nin Fusco'nun, Rudy Nebres, Alfredo Alcala, All Willaimson'un siyah beyaz eserlerini çizgiroman sanatının nadide ve değerli eserleri arasında sayarım, daha adlarını şimdi sayamadığım daha niceleri de var. Kurşun kalemde ise J Buscema'yı tek geçerim.

Komikslere devam edecek olursak, ben süper kahraman, tayt ve pelerinli olanları beğenmiyorum ama okur muyum, evet, Özellikle çizimini beğendiklerimden oldukça da zevk aldığımı söyleyebilirim. Çeviri ayaprken genellikle çizgilerine bakarak çeviri kararı veriyorum ama yanlış seçim yaptığım örnekler de yok değil, sanırım bazılarının renklendirmesi iyi oluyor ve o sırada ona kanıp çevirmeye başlıyorum: Örnek Dejah Thoris Mars Gorilleri: Çizim berbat, renklendirme ise idare eder. Ama son zamanlarda bu alandaki çizimlerin ve renklendirmelerin ekserisi iyi, özellikle Zenescope, Titan ve Dynamite'den Red Sonya bence güzel örnekler.

Son söz ben çizgiromanda ırk ayrımı yapmam abi, hepsinin de başımın üstünde yeri var. Arada sırada fümetticiler komikscilere, başka zaman da komiksciler de fümetticilere laf atabilirler. Bu da takım tutma gibi, hiç de düşmanlık edecek bir şey değil. Herkes latife yapıyor. Gülün ve geçin. Hoş bir sohbet için takılmak da lazım.​

Son düzenleme:

Pertev

Çeviri & Balonlama
1 Ara 2017
524
6,382
Onlarin hepsini bedava her ay yollasalar elimi sürmem...
Cezbetmiyor beni... Kargacik burgacik ama anliyorum fakat
tad vermiyor... çizgiler de hoşuma gitmiyor... Kuşe olmasi da kağitin hoşuma gitmiyor... Konulari zaten hoşuma gitmiyor... Sicak gelmiyor kisacasi... :)

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
c1b7202e-d2a8-4e5f-b479-2d1adb5448b5.jpg

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
:)
Gelelim "comics" karakterlere, onların hikayeleri sanki
gerçekten mümkün olabilirmiş gibi kurgulanıyor, kötü
yaratıklar her an dünyaya zarar verebilir ve o süper
kahramanlar dünyayı kurtarırlar hep, tarzında hikayeler.
Sevmiyorum işte böylesini, zorla mı, Allah Allaah :)
(o kadar da değil, arada bir okuyorum, harika örnekleri
var tabii, bizimki biraz muhabbet ve tebessüm olsun diye).

Cem Yılmaz: Gora;
-amerikan sineması... sözüm sana...! yıllarca uzaylıyı başka tanıttın, onu bir öcü gibi gösterdin. ama unutma...! uzaylı da olsa insan insandır ...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,617
İzmir
İzmir toplantılarında çoğunluk arkadaş fumettici oluyor.
Fumetticiler de genelde comics sevmiyor.
Taytlı pelerinli diye dalga geçeni de oluyor.
Yukarıdaki videodaki arkadaşlarda comics severler.
Onlarda fumetticiler hakkında söylediklerinde aslında doğruluk payı var.
Fumettici dostlarımın muhabbet esnasında bahsettikleri şeyleri dile getirmişler.
Aslında hakaret edildi diye düşünmemek lazım.
Sevgili Murat Usta'nın bahsettiği gibi SAZ meselesi.
Herkesin beğenisi ayrı...
Bir de fanatik olmamak lazım.
Futbol sevmek, maç izlemek güzel bir şey.
Karşı takımın taraftarına saldırmak ise holiganlık.
Holigan olmayalım.
Sevdiğimizi okuyalım.
Okutalım.
Unutmayalım ki çizgi roman okuyan adamdan zarar gelmez.
Çizgi roman okuyan adam adam gibi adamdır.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Conan haricinde hiçbir Amerikan menşeili çizgiroman okumam. Amerikan çizgiromanlarının hemen hemen çoğunluğu süper güçleri olan kahramanlardan oluşur. Bu bana tuhaf gelir ve bana uymaz. Fumetti candır, akabinde Frankofonda. Bu ülkeye çizgiromanı Fumetti akabinde Frankofon sevdirmiştir.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,183
8,060
Öncelikle sevgili muratusta kardeşimin açıklamasına bayıldım.
Bir konu bu kadar güzel anlatılır.
Çizgiroman konusunda bencileyin cahil olana yani.
Bu arada yeri gelmişken sevgili yeryüzü dostuma da teşekkür edeyim.
birkaç yıl önce " abi bu fumetti , comics ne oluyor..?"
diye samimi bir soru sormuştum da beni ne güzel aydınlatmıştı.
Anladım ki haberim olmadan FUMETTİCİYMİŞİM ben.
Çocukluğum çoğunlukla Teksas, Tom Miks Kinova okuyarak geçti.
Bunlar da Fumetti olduğundan, haliyle Fumettici olmuş oluyor insan.
( Benim gibi.)
Ayrıca işin gerçek yönü de ben ve yaşıtlarım ilk kez
Çizgi romanla İtalyan çizerler sayesinde karşılaşmadık mı?
Ne yani bizim zamanımızda comics ya da frankofon vardı da biz mi alıp okumadık..?
Ama itiraf edeyim ki insan alışkanlıklarından vazgeçemiyor.
Kaç kez elime comics denilen tarz çizgi romanları aldıysam,
Birkaç sayfadan fazla okuyamadım.
Tarz olarak değişik geliyor.
Hatta tabir caizse çizim tarzlarından dolayı bana fotoroman gibi geliyorlar.
Bu arada küçük bir parantez açayım. Cahilce de olsa.
Karaoğlan, Kara Murat, Tarkan, Tolga ve Kaan ve de benzerleri...
Hangi türe girerse girsin, onların gönlümdeki yeri başka abiler.

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,316
Her ne kadar Superman etrafta dolaşsa da Batman reisin hakkını yemeyelim. Conan'dan sonra ikinci sevilen karakter Batman olur sonrası fasa fiso bence tabii.. Genellikle süper güçleri olmayan karakterler sevilir Demir-adam gibi ilginçtir, Uzay Şövalyesi Rom'da vardı süper güç vs. yok. Böyle yapıyorlarsa demek ki okuyanı çok oluyor. Fumetti'de zaman zaman fantastik maceralarla amerikan comicslerini aratmaz Zagor ve Helligen'in arasında geçen maceralar gibi.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Video oldukça renkli ve motive ediciydi.Hakaretten ziyade yeni bir iş imkanı olarak algılamak daha iyi olur bence.
Darkwood Posta arabasından :
"Fumetticilerle Frankofoncular arasında ki ihtilaflar derinleşiyor.Comics çiler ile mangacılar arasında ki sorunlar büyümeye ve hükümet krizine dönüşme yolunda.
NATO çaresiz , BM ise krizin daha da büyümemesi için gerekli diplomasiyi oluşturmaya çalışıyor.OECD ülkeleri ise durum vahim şeklinde değerlendirmeler yapıyorlar.
TÜSİAD ise söz konusu ayrışmanın bir krize dönüşebileceğinden kaygı duyduklarını açıkladılar.
BBC ye konuşan taraflar anlaşma / antlaşma / sözleşme / sözlenme konularında artık bir sonuç alabileceklerini düşünmediklerini ifade ettiler."
En İyisi Por Una Cabeza ile devam etmek :

www.youtube.com/watch?v=dsU9zmnZ37g&list=RDMMdsU9zmnZ37g&start_radio=1

Memnuniyetinizi kendinize raplerinizi şahsi haneme göndermeniz önerilir.:)