"Iron Man" gerçek oldu!

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
vjRdaz.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310

Bu ilginç bilgiler için teşekkürler sevgili "Motion", çok ilham vericiydi.

Birkaç gün önce TV'de bir haber izledim. 385 yıl önce Galata Kulesi'nden kanat takarak atlayıp boğazı geçtiği ileri sürülen "Hezarfen Ahmet Çelebi"nin galiba bu atlayışının yıldönümünde bir kişi, 36 metrelik kuleden atladı. Haberin başında çok heyecanlanmıştım. Küçük ekran televizyonumda sırtındaki kıyafeti de "yarasa uçuşu" kıyafetine benzetince, herhalde şimdi uçarak Boğaz'a doğru süzülür, ama karşıya, Üsküdar'a geçerken, belki de suya düşer, onu kurtarma teknesine alırlar filan diye düşünürken, meğer sadece sırt paraşütü varmış, atlar atlamaz birkaç saniye içinde kulenin hemen dibine pat diye düştü. Üzüldüm, zira Fuar'daki paraşüt kulesinden atlamaktan ne farkı kaldı ki bu atlayışın (uçuş olması gerekirken atlayış oldu zaten). Bu kadar mı olmalıydı bir anma, bir kutlama. Biraz daha hazırlık yapılamaz mıydı? Hiç olmazsa sizin yukarıda bahsettiğiniz İngiliz'le bir anlaşma yapılıp uçuş dersleri aldıktan sonra (uçuşu bir Türk vatandaşının gerçekleştirmesi gerekir) bu cihazla belki de Üsküdar'a kadar uçulabilirdi. En azından bir "yarasa uçuşu" yapılabilirdi. Gerçi bu kişi yaptığının 7 aşamalı bir hareketin ilk etabı olduğunu, ileriki etaplarda mutlaka Üsküdar'a uçacağını belirtmiş. Paraşütle alçak irtifa atlayışının zorluğunun ve riskinin farkındayım, ama olayın espirisi bu değildi ki, aktivitede Hezarfen'in adı zikredilmeseydi kabulümdü. Umarım Hezarfen'in gerçekleştirdiği varsayılan bu uçuşu günümüzde de yeniden takrarlanır.

Galata_Atlay_s.jpg

Yarasa uçuşu kıyafeti
yarasa_ucus_kiyafet.jpg

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,351
Mini jet fikri harika.İkarus un başına gelenler gelmez umarım. İlk uçuşu Mısırlıların yaptığı kuvvetle muhtemel.Lagari de unutulmamalı elbette.Lompsang da üçüncü Göz de Tibet te uçuslardan bahseder.Yine Tibet te uçan insanlara ilişkin kitaplar da anlatılar var.Ancak geldiğimiz noktada teknoloji eşittir hayal gibi bir noktadayİz. Zırh hazır aslında Çin buluşu SÜPER MADDE neredeyse yok edilemez bir bileşim.Sorun belki yakıt depolanmasinda olabilir.
Ben çok beğendim tek kişilik seyahat.
Bu güzel konu için çok teşekkürler.