Hamamcı Kadı Salih Reis

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Kurtuluş Savaşı yılları... İnebolu açıklarına getirilen savaş malzemeleri, denk kayıkları ile karaya çıkarılıp depolara alınıyor, oradan da bölge insanı tarafından kağnılarla Ankara'ya taşınıyor...

13 Haziran 1921 günü yapılan bir sevkiyatı izleyen bölge komutanı Muhittin Paşa'nın gözü, bastonu ve aksak bacağıyla, omuzladığı kocaman bir top mermisini taşımaya çalışan yetmiş yaşlarında bir ihtiyara takılır. Paşa hemen yanına koşup 'Dede, ver ben taşıyayım," der. İhtiyar başını bile kaldırmadan "Bana yardımı bırak. Düşman gemileri yaklaşıyor. Git bir sandık da sen omuzla," diyerek kim olduğunu anlayamadığı Paşa'yı tersler. Muhittin Paşa'nın sessizce yerine dönerken,"Bu millet ölmez," dediği duyulur.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz bu heykel, şehirdeki hamamı işlettiği için Hamamcı Kadı lakabını alan, yaşlı denizci Salih Reis'in tasviridir ve İnebolu'nun göbeğinde dikilidir.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,653
Kasımpaşa
Yine çok duygulanarak okudum her Kurtuluş Savaşı öyküsünde olduğu gibi..
Ancak bu heykelin dikildiği yeri bir türlü anlayamadım.
Sanki insanlar görmesin diye bir kenara atılmış gibi...
İnsanlara oturacak bir bank, gölgesinde dinlenecek bir ağaç bile bırakmamışlar.
Yalnız ve mahzun.

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,398
Ben daha cok utana sıkıla okuyorum. Böyle dedelere' böyle ecdada sahip olup halimize bakarak, onlardaki yüregin onda biri bizde olsa bambaska olurdu her sey.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
...Ancak bu heykelin dikildiği yeri bir türlü anlayamadım.
Sanki insanlar görmesin diye bir kenara atılmış gibi...
Aksine, heykel ilçenin göbeğinde dikili. Karşısında gördüğünüz duvarın arkasında deniz, heykelin arka tarafında ise binalar var. Denizle arasındaki yolda yapım çalışmaları olduğu için ortalıkta kimse görünmüyor.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
z3NYlD.jpg

Damgada "Türkiye Büyük Millet Meclisi Re'isi Mustafa Kemal" diyor.
Bunu niye yazmamışlar, merak ediyorum doğrusu .... ...

İmza da (burada) doğru çevrilmemiş, "Gazi M. (mim) Kemal" diyor .......

Bilgiler için sağolun.

voyagerman

Kıdemli Üye
5 Eki 2016
191
524
Ankara/Batıkent
Sevgili hadon bende bir ilgazli olarak buralari ineboluya her gittiğimde defalarca gördüm ama yinede sevgili savok gibi hala heyecanlanip duygulaniyorum görünce gururla karişik..