Windows'ta 'con' isminde klasör açmak neden yasak.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,850
Navajo Köyü
Windows'ta 'con' isminde klasör açmak neden yasak?

image.jpg

Evet, gerçektende ilginç bir durum konusu...
Windows'ta ne yapıp etseniz 'con' adlı bir klasör açamayorsunuz.
Bununla ilgili iddialara bakalım bir hele:

İddia 1:

Microsoft’u oluşturan kişi Bill Gates‘e küçüklüğünde arkadaşları hep Con diye seslenirlermiş ve Bill Gates’de bu isimden nefret etmiş onun için Windosu işletim sistemini tasarlarken 'con' isminde bir dosya açılmasını yasaklamış. ( Yoksa sorunlu bir kişilik mi? Psikiyastrist hemen çocukluğuna inmeli. :) )

İddia 2:

Con, Bill Gates'in eski sevgilisinin soyadı olduğu söyleniyor. ( Vaaav, güzel bir intikam biçimi. :) )

İddia 3:

Con bir Ms-dos dosyasıdır ve aşağıdaki görevi yapar.
Con - Console: Ekran ve klavye giriş çıkışlarını yakalamak kontrol etmek - handle input and output.
Bu nedenle aynı isim altında başka bir dosya açılamıyor, ayrıca;
Nul, Aux, Lpt1, Com1 adı altında da dosya açamıyorsunuz, durum budur. (Hmm. algoritma dili mi bunlar ne? :) )

Not: | con, prn, aux, clock$, nul, com1, com2 | bu klasorleride oluşturamazsınız.

Peki sizce hangi iddia daha mantıklı?

Son düzenleme:

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,389
"Windows'ta con adlı bir klasör açamamak"

image.jpg

windows sayesinde görüntülediğimiz dahili disk ve harici disklerdede "con" isminde dosya açılamıyor ( denedim )
ve bu uyarıyı veriyor : belirtilen aygıt adı geçersiz

bu durumda bill gates ile ilgili şehir efsaneleride çökmüş oluyor

iddaa 3 olmak zorunda :
windowsta bütün bilgisayarı çalıştıran aygıtlar tanımlanırken kurma işlemi esnasında dosya açılır o aygıt adına
demekki windows un içinde bir aygıtın ismine açılmış "con" klosörü var
bu dosya her 3 yerdede açılamıyorsa bu dosya ekran yada mause ile ilgili dosya olmalı
çünkü nereye denersek deneyelim oraya bu klasör açılmıyor, ekran ve mause heryerdedir :wbtr::wbtr::wbtr:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,882
52,471
Kendi Koltuğunda
Doğrusu 3. seçenektir bunu çoğu Win kullanıcıları bilir.
CON
PRN
AUX
NUL
COM0
COM1
COM2
COM3
COM4
COM5
COM6
COM7
COM8
COM9
LPT0
LPT1
LPT2
LPT3
LPT4
LPT5
LPT6
LPT7
LPT8
LPT9
Bunlarda açılmıyor
Birde ilginç masa üstüne herhangi bir klasör açınız uzantısına nokta işaretini koyduğunuzda dosya kayboluyor ancak sağ tıklayıp yenile deyince ortaya çıkıyor kaybolması için yine nokta koymanız lazım.ilginç ve enteesan bunu da ben buldum.

Son düzenleme:

DeepDark

Yeni Üye
19 Nis 2010
83
251
DOS işletim sisteminin kullandığı isimleri dosya ismi olarak kullanamazsınız, yine DOS sisteminde bir dosyayı gizlemek için "hidden" komutu kullanılırdı ki windows da ki karşılığı nokta dır.