Kıtaların Hareket Ettiği Teorisi 1970'te kanıtlanmış (LIFE yazısı)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Kıtaların Hareket Ettiği Teorisi
(Teori 1970 Yılında Kanıtlanmış)
LIFE Dergisi Yazısı

Televizyonda bilim adamı Profesör "Celâl Şengör"ün ağzından saatlerce (ve hayranlıkla) dinleyip ayrıntılarını iyice öğrendiğimiz "levha tektoniği" yani kıtaların yerkürenin üzerindeki levhalarla birlikte sürekli hareket halinde olması, dolayısıyla milyonlarca, yüz milyonlarca yıl önce kıtaların konumunun bugünkünden çok farklı olduğu, aynı şekilde yüzlerce milyon yıl sonra da yine şimdiki şekillerine benzemeyeceği teorisi ancak 1970'te kanıtlanmış. Teori aslında oldukça eskiymiş 500 yıl önce Francis Bacon tarafından ortaya atılmış, ve ilk kez 1915'te Alman kaşif Alfred Wegener tarafından yayımlanmış. Teori ancak 1970'lere doğru okyanus tabanlarında yapılan araştırmalarla kanıtlanabilmiş. Kısaca 300 milyon yıl önce "Pangea" adı verilen tek bir süperkıta varken levha hereketleri ile bu kıta parçalara ayrılmış, parçalar yüzerek birbirlerinden ayrılmışlar, aralarında çeşitli okyanuslar oluşmuş, mevcut olanlar kapanmış, bazı kıtalar birbirine çarparak büyük dağ sıraları oluşmuş, iklim değişiklikleri ortaya çıkmış vs vs. Bu kıta hareketleri hâlâ devam ediyormuş (ama çoook yavaş!). Teorinin kanıtlandığı haberini LIFE dergisinin Şubat 1970 sayısındaki bir yazıda gördüm, büyük boy fotoğraf çok çekici duruyordu, ben de sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıda:

11276-cizdiy (CD)ix.jpg

11277-cizdiy (CD)ix.jpg

Yüzlerce milyon yıl öncesinden günümüze
(Camille Saint-Saëns'ın "İskeletlerin Dansı" (Danse Macabre) eşliğinde)

Dünya-Kıtaların oluşumu

Moderatör tarafında düzenlendi: