Genişletilmiş F Klavye Düzeni

buzancar

Kıdemli Üye
12 May 2014
114
943
Özel F Klavye Düzeni

Türk Dillerindeki harflerin eklenmiş olduğu bir klavye düzenidir.
Şapkalı harfler de mevcuttur.

Çok basit bir biçimde kurulur. Herhangi bir risk yoktur. Program Ekle-Kaldır ile geri kolayca kaldırılır. Tüm Windows versiyonlarında çalışır. Gerekli açıklamalar sayfada mevcuttur.

Windows'un ücretsiz yasal MSKLC programı ile hazırlanmıştır.
MSKLC: Microsoft Keyboard Layout Creator

Buradan indirilebilir:

F%20Klavye%20-%20%C3%96zel%20%282%29.jpg

F%20Klavye%20-%20%C3%96zel%20%284%29.jpg

Son düzenleme:

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Bu bilgisayara yüklenecek bir dil paketi mi?
Klavyemizi Q düzeninden F düzenine çevirmek için ise Windows içerisinde F düzenine çevirmek imkânı var.
Hatırladığım kadarı ile Windows XP'den beri F klavye düzeni mevcut.
Eğer başka bir amacı var ise bilgi edinmek isterim.

Teşekkürler paylaşım için.

buzancar

Kıdemli Üye
12 May 2014
114
943
Standart F klavye düzeninde olmayan harfler de mevcut. Mesela şapkalı harfler de var. bir dil yükleme paketi geri istediğiniz gibi kaldırabiliyorsunuz. Ben denedim hiçbir sıkıntı yok.

BelaMatador

Onursal Üye
8 Mar 2011
415
4,513
İstanbul
Merhaba,

Şapkalı harfler için ayrı bir klavye düzenine senelerdir hiç gerek duymadım. Windows'ta standard olarak zaten ^ işaretine basıp sonra harfe bastığınız zaman harfi şapkalı olarak çıkartıyor. "^" işaretini tek başına yazmak istediğiniz zaman "^" işaretinden sonra boşluk basmanız gerekiyor. Bu foruma mesaj yazarken de bu kısayol işliyor. Microsoft'un Word ve outlook gibi ürünlerinde ise ctrl ile sembole bastıktan sonra harfe basarsanız aynı şekilde işliyor.

İtalyanca ve fransızca aksanlar ve benzeri için de kısayollar mevcut.
Referans olarak Microsoft yardım sayfası

Standart kısa yolları kullanmayı ben genellikle özel çözümlerden daha anlamlı buluyorum çünkü başka bir yerde standard bir klavye ve bilgisayar kullanmak gerektiği zaman özel klavyeden gelen el alışkanlıkları yazmayı çok zorlaştırıyor.