Dosya Boyutunu %75 Küçültmek

boga

Onursal Üye
27 Kas 2010
184
2,316
Herkese merhaba,

Sayın GüvenGüven'in mükemmel paylaşımı 329mb boyutlu Martin Mystere On Felaket macerasını indirdikten sonra dosya boyutu benim için 11. felaket oldu. Bunun üzerine internette dosya boyutu azaltma ile ilgili araştırma yaptım.
Bulduğum online sıkıştırma yapan bir sitede kayıpsız olarak 200mb'a
düşürdüm.
Araştırmamı daha da derinleştirdiğimde Dosya boyutlarını % 75 oranında küçülten aşağıdaki örneklere rastladım.
Yani 329mb lık dosya yaklaşık 82mb'a iniyor.
Konu ile ilgili ufak bir sıkıntı var. Sanırım program dos altında çalışıyor.
Fakat bunu da diyardaki arkadaşların çözebileceğini sanıyorum.
Aşağıda konu ile ilgili resmi paylaştırm. Umarım faydalı olmuşumdur.
Öğretmenler gününüz kutlu olsun
.

[url=https://hizliresim.com/cSLFSx][/URL]

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Yer sıkıntısı olan arkadaşlar bu çözümü kullanabilirler.

Kişi yükleme yaparken bu hususu kullanmadıysa bence müdahale etmemek lazım.

Bizler dosyayı aldıktan sonra işlem yapıp ufaltabiliriz.

Yüklemek indirmekten de zor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Bildiğim kadarıyla indirme hızı değişiyor ama ülkemizde yükleme hızı sabit, nerde olursan ol, makine düzenin ne olursa olsun aynı hızla yükleme yapabiliyorsun.

boga

Onursal Üye
27 Kas 2010
184
2,316
Sn. gandor08

Burda ne demek istediğinizi anlamadım.

"Kişi yükleme yaparken bu hususu kullanmadıysa bence müdahale etmemek lazım."

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Sn. gandor08

Burda ne demek istediğinizi anlamadım.

"Kişi yükleme yaparken bu hususu kullanmadıysa bence müdahale etmemek lazım."

Aslında açık yükleyen kişi sıkıştırma işlemi yapmamışsa başka biri tarafından aynı konu veya esere müdahale edilmemesiydi, benim yazmak istediğim.

Konuyu biz aldıktan sonra bilgisayarımızda ister sıkıştıralım, ister ebadını değiştirelim. Bu bizle alakalıydı.

Yükleme yapan kişiler zannetmiyorum ki eserlerini önce nette işlem yapıp daha sonra tekrar yüklesin, o iş zor bence.

Tabi yazdıklarım sadece şahsi düşüncelerim. Yükleme yapanlar veya yapacaklar istediklerini yapabilirler.

boga

Onursal Üye
27 Kas 2010
184
2,316
Benim kimsenin eserine müdahele etmek gibi bir niyetim olmamıştır.
Yüksek boyutlu olması nedeni ile güzel bir örnek olduğunu düşünüp Sadece boyut farkını ortaya koymak için örnek gösterdim.
Mesajımın "Sayın GüvenGüven'in mükemmel paylaşımı" diye başlamasından
bir art niyetimin olmadığını anlamanızı beklerdim.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Gene yanlış anladınız beni ben size sayın güvenin eserine müdahale ettiniz demedim ki.

Yükleyen kişinin eserine müdahale edilmemesi gerekir dedim.

Neyse sıkıntı yok.

akak

Kıdemli Üye
12 May 2009
147
206
Aşırı sıkıştırma resim kalitesini bozar, benim de benzer deneyimlerim oldu.

boga

Onursal Üye
27 Kas 2010
184
2,316
Bence bir deneyin. Sıfıra yakın kayıp. Mozjpeg. internette bir çok örneği var.

Gibigibiloft

Yeni Üye
10 Kas 2018
42
238
Dosya boyutu küçültme işlemi her zaman dosyaya, resime ve videoya zarar verir. Bu konunun tartışacak bir tarafı bile yok bence. 1080p bir videoyu 480p'ye convert edebilirsiniz, tamam boyut küçülür lakin pixel sayısı düşünce video kalitesi de düşer, şu an ki teknolojide hem boyut düşürüp hem sıkıştırma yapma zor vardır. Belki de daha piyasaya sürülmedi.

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,739
Dosyayı küçültmek ve küçültmemek kişilerin takdirine kalmış bir durumdur. Jpeg resimlerden oluşmuş bir dosyanın boyutunu küçültmek isteyenler için ben de bir katkı sunayım, bilgisayarlarda bulunan microsoft office picture manager proğramı ile bir kaç işlemle çok kısa bir sürede istediğiniz oranda küçültme işlemi yapabilirsiniz.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Dosya boyutu küçültme işlemi her zaman dosyaya, resime ve videoya zarar verir. Bu konunun tartışacak bir tarafı bile yok bence. 1080p bir videoyu 480p'ye convert edebilirsiniz, tamam boyut küçülür lakin pixel sayısı düşünce video kalitesi de düşer, şu an ki teknolojide hem boyut düşürüp hem sıkıştırma yapma zor vardır. Belki de daha piyasaya sürülmedi.
1080p çözünürlükteki bir videoyu, piksel değerini düşürmeden; yani 1080p çözünürlüğünü koruyarak da hacim küçültebilirsiniz. "bitrate" değerini düşürmeniz yeterlidir.
Ancak sonuç kaçınılmaz bir şekilde kalitesiz olur.

JPEG formatındaki görsel dosyalarının hacimlerini "optimum" bir şekilde küçülten bazı çevrimiçi programları ben de denedim. Bunların arasında "iLoveIMG", yine aynı sitenin "iLovePDF" çevrimiçi programlarını öneririm.

Jpeg dosyalarını pxs kaybetmeksizin hacimlerini küçültmenin yolu, dpi değerini azaltmaktan geçiyor. Yani yine bir kalite kaybı söz konusu.
Bilgisayar için fark etmiyor, çünkü önce pxs değerine bakıyor. (boyuna ve enine piksel değeri) dpi değerinin önemi ise, görseli bir kağıda basmak istediğimizde ortaya çıkıyor. Yazıcı, görseli pxs değerine göre ölçeklendirip basacaktır. Milimetrekarede, 96 dpi değerdeki renk ile 400 dpi değerdeki renk arasındaki fark, sayın Boga dostumuzun önemseyip belirttiği hacimsel fark kadardır.

Kağıda basmayacaksanız, görsellerin hacmini küçültebilirsiniz.

Ben siyah/beyaz görselleri işliyorum, 96 dpi bana yetiyor.
Renklileri ise orijinal olarak tutuyorum.

Pertev

Çeviri & Balonlama
1 Ara 2017
524
6,384
Kx2FfP.jpg

TUMbPQ.jpg

Üstteki resmin diskte kapladığı alan ; 235 kb
Alttaki resmin diskte kapladığı alan; 3,07 MB

İkisinin ölçsüsü de 1890 x 2474

Bu resimleri orijinal ölçülerinde kullanırsanız problem yok fakat
ebatlarını büyütmeye kalkarsanız fark o zaman ortaya çıkar.
Üstteki bulanıklaşacaktır. Orijinal ölçülerinde kağıda çıktı
alırsanız yine problem olmaz. Photoshop da jpeg'e çevirirken
üsttekinin kalitesini 1 alttakini 12 yaptım...
Bu arada çevirdiğim kitaplarda kaliteyi 5 yapıyorum.

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,316
PhotoScape de kullanabilirsiniz. Seçeneklerden toplu düzenleyiciyi seçip jpeg kalitesini düşürebilirsiniz %75 altını tavsiye etmem.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,003
Her şeyi maalesef indiremiyorum. Ancak okuduğum ve saklamayı arzu ettiklerimi arşivliyorum.Benim gibi yer problemi olanlar için boyut küçültüp saklamak da önemli bir gereksinim olabilir.
Olurda link yenileme ihtiyacı olur diye orijinal saklamayı yeğliyorum.

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,739
Jpeg resimlerde farklı şekillerde boyut değiştirilebiliyor. Pdf boyutu nasıl küçültülür, bir program var mı?

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Jpeg resimlerde farklı şekillerde boyut değiştirilebiliyor. Pdf boyutu nasıl küçültülür, bir program var mı?
Yukarıda sözünü ettiğim iLovePDF sitesindeki 22 parça araçtan biri PDF dosyalarını optimize ederek dosyanın hacmini küçültüyor.
Bu sitede bir çok formatı PDF formatına, PDF formatındaki dosyayı -örneğin- JPEG dosyasına çevirebilirsiniz.
Yine PDF formatındaki dosyada çeşitli işlemler yapabiliyorsunuz.

OZERTOPSOY

Onursal Üye
6 Tem 2016
1,281
4,322
Evet sayın boga dediğiniz gibi mozjpeg i denedim ve orjinali ile hiç bir fark olmadan boyutun oldukça düştüğünü gördüm. Örneğin 1 gb lık bir kitap 240 Mb a düştü. Şimdi büyük boyutlu dosyalarımın hepsine burada işlem uyguluyorum. 350 sayfalık bir kitap 2-3 dakika içinde tek seferde yapılabiliyor. Bazende ikiye bölüp yapıyorum, çok çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

boga

Onursal Üye
27 Kas 2010
184
2,316
Sayın OZERTOPSOY,

Deneyerek yorum yapmanızdan dolayı çok teşekkür ederim.

Son düzenleme: