Yeni bir çizgiroman çalışması hazırladık basım aşamasına az kaldı.

sadikbilcen

Aktif Üye
24 Tem 2009
202
332
Yeni bir çizgiroman çalışması hazırladık basım aşamasına az kaldı.Sevgili dostum HAKAN KARABEY çizdi ben de renklendime işin yaptım önerilerinize açığız.selam saygılar...(OLAY I.Dünya savaşında bir esir kapında yaşananlar)
Q2Ovnj.jpg

X6R9g5.jpg

b67k0m.jpg

dBg8Jp.jpg

AzrnbB.jpg

JDbqG5.jpg

zMoaZR.jpg

GDMP7b.jpg

yqZNWn.jpg

6NWrBl.jpg

WD3gz4.jpg

3zGv59.jpg

RDz1AY.jpg

k6dGQJ.jpg

aYrdv2.jpg

Y6Zqyk.jpg

8zRPO1.jpg

DDgB13.jpg

ED9rLg.jpg

2azndE.jpg

Z3oM63.jpg

homeric

Çeviri & Balonlama
19 Eyl 2009
338
3,202
Kütahya
yeni çalışmalara saygım sonsuz. Yoğun bir emek vermişsinizdir mutlaka ama çizimler daha güzel olabilirdi. Lütfen yanlış anlamayın sadece koyduğunuz bir iki resim üzerinden bu değerlendirmeyi yapıyorum. Örneğin ikinci resimde ateş eden soldaki kişinin eli çenesinden çıkmış gibi duruyor keza son resimde ölen kişilerin elleri arasında bariz bir oran farkı var.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Ben renkleri çok aşırı canlı buldum. O döneme göre daha flu ve silik olsa daha hoş dururdu.:)
Tebrik ederim merakla bekliyoruz.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Elinize sağlık. Merakla yayınlanmasını ve okumayı bekleyeceğim. Bilgisayar harflerind3n ziyade her zaman elle yazılan kaligrafiyi tercih ederim. Çizgiromana ve karelere değer kazandıran inanılmaz bir estetiği vardır kaligrafinin. Bu karelerdekilerin o estetik zenginlikten bir deziye düşük olduğunu belirtmeliyim.

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
Herkes çizim ve renklerle ilgili bir eleştiri getirmiş ben de dilbilgisiyle ilgili olarak bir eleştiride bulunayım. En başta yazan "ATEŞ" kelimesinin sonunda bir ünlem işareti olması gerekir. Başka bu türde hatalar var mı bilmiyorum ama basıma geçmeden bir kontrolden geçirirseniz iyi olur.

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
Çizgiroman çizmek gönül ister.
Karelerde gelişim çok net gözüküyor.
Yolu açık olsun.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Lise dönemimde çizgiroman çizmeye çalışmış biri olarak ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu biliyorum. Çizgiroman ülkemizde bir gönül işi, hiç bir şekilde hayatınızı kazanmanıza yardım etmeyen, nankör bir iş. Çizilen planların hikayedeki yerini bilemiyorum ama bana gayet güzel geldiler. Genel planlar, yakın planlar olsun bana gayet güzel geldi. Renklendirmeyi de gayet güzel buldum. Renk seçimi ve tonlama bence dönemi de güzel yansıtıyor gibi geldi.

Elbette geliştirilecek alanlar olabilir ama ortaya çok emek verilmiş bir çaba konmuş. Yolunuz açık olsun. Allah muvaffak etsin.

sadikbilcen

Aktif Üye
24 Tem 2009
202
332
Teşekkürler Bergil.Dediğim gibi basım öncesi bir paylaşım ,kareler temizlenecek ,balonlar tekrar yazılacak dediklerinize de azami derecede dikkat edeceğiz.

sadikbilcen

Aktif Üye
24 Tem 2009
202
332
Eksikler olacaktır kabul ediyor ve sizlerin bunu görerek uyarması için paylaşımları yapıyoruz.Ellerinize sağlık sizler de esirgemiyorsunuz yardımlarınızı.Gönül işi olduğuna tamamen katılıyorum. Başka ülkelerde senaryo,karakalem,çini,balon yazımı ve kapak tasarımı gibi tamamen uzmanlık gerektiren işler tek bir kalemden çıkıyor.Bu bazen yorucu bazen de bıktırıcı olabiliyor.Kusurumuza bakarak paylaşımlarınızı bekliyoruz.Şimdiden teşekkürler...

sadikbilcen

Aktif Üye
24 Tem 2009
202
332
yeni çalışmalara saygım sonsuz. Yoğun bir emek vermişsinizdir mutlaka ama çizimler daha güzel olabilirdi. Lütfen yanlış anlamayın sadece koyduğunuz bir iki resim üzerinden bu değerlendirmeyi yapıyorum. Örneğin ikinci resimde ateş eden soldaki kişinin eli çenesinden çıkmış gibi duruyor keza son resimde ölen kişilerin elleri arasında bariz bir oran farkı var.
dediğiniz değişikliler yapıldı.uyarı için çok teşekkürler

sadikbilcen

Aktif Üye
24 Tem 2009
202
332
Herkes çizim ve renklerle ilgili bir eleştiri getirmiş ben de dilbilgisiyle ilgili olarak bir eleştiride bulunayım. En başta yazan "ATEŞ" kelimesinin sonunda bir ünlem işareti olması gerekir. Başka bu türde hatalar var mı bilmiyorum ama basıma geçmeden bir kontrolden geçirirseniz iyi olur.
Uyardığınmız yer değiştirildi.diğerleri de olası hatalar için baskı öncesi bir uzman arkadaş tarafından incelenecek .Teşekkürler.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara
Böylesi zorlu bir uğraşa girdiğiniz için öncelikle tebrik ederim. Biz çizgi roman severler olarak çok geniş yelpazede çizim ve renklendirme gördüğümüz için (bir de hazır eleştirme imkanımız varken) çok güzel ve yapıcı olacağına inandığımız şekilde eleştiri yaparız. Sizler de artık ne kadarını kabul ederseniz o kadarını alın :)

Ben maalesef hem çizim, hem renklendirme, hem de kaligrafi biraz aceleye getirilmiş gibi hissettim. (tabi bunlar deneme çalışmaları mı, yoksa final çalışmalar mı bilmeden konuşuyorum) Anatomik hataların olmadığı kare göremedim. Renklendirmelerde renk paleti güzel olsa da boyama biraz yapay duruyor. Mesela kapı/penceredeki ahşap dokusu yerine boyama daha doğal durabilirdi (bu tarzı kullananlar var, ama bana hoş gelmiyor. Tercih sizindir tabii). Kaligrafiyi düzelteceğinizi söylemişsiniz ama buradaki örneklere göre konuşacak olursak aynı satırdaki yazı yüksekliklerine ve balonla orantısına dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.
Kolaylıklar diliyorum.

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,387
emeğinize yüreğinize sağlık
çizimler renkler konusunda forumda ustalar varken bana düşmez, gayet iyi gördüm
benim için önemli olan romanın konusu
türk tarihine sahip çıkan ve bunu emek harcayarak yapan herkezi alkışlarım :wbtr:

bugün türkiyede youtuber geçinen emek hırsızlarının hesaplarında 100 lerce
"titanik nasıl battı" "titanikten resimler" "titanik ileri" titanik geri" videoları görürüz
videoyu indirmiş yabancı youtuberin hesabından türkçeleştirmiş paylaşmış üretim yok
ama maalesef bi tane balkan savaşı "yanya direnişi" videosu göremezsin, çünkü zahmetli araştırıp üretmesi gerek
ülkemizin okumuşu üniversite mezunu hırsız .. çalışmayı üretmeyi sevmeyen bir kitle
bu sebepten sizin gibi üreten çalışanların yolu açık olsun, herşey gönlünüzce olsun ..

sadikbilcen

Aktif Üye
24 Tem 2009
202
332
Böylesi zorlu bir uğraşa girdiğiniz için öncelikle tebrik ederim. Biz çizgi roman severler olarak çok geniş yelpazede çizim ve renklendirme gördüğümüz için (bir de hazır eleştirme imkanımız varken) çok güzel ve yapıcı olacağına inandığımız şekilde eleştiri yaparız. Sizler de artık ne kadarını kabul ederseniz o kadarını alın :)

Ben maalesef hem çizim, hem renklendirme, hem de kaligrafi biraz aceleye getirilmiş gibi hissettim. (tabi bunlar deneme çalışmaları mı, yoksa final çalışmalar mı bilmeden konuşuyorum) Anatomik hataların olmadığı kare göremedim. Renklendirmelerde renk paleti güzel olsa da boyama biraz yapay duruyor. Mesela kapı/penceredeki ahşap dokusu yerine boyama daha doğal durabilirdi (bu tarzı kullananlar var, ama bana hoş gelmiyor. Tercih sizindir tabii). Kaligrafiyi düzelteceğinizi söylemişsiniz ama buradaki örneklere göre konuşacak olursak aynı satırdaki yazı yüksekliklerine ve balonla orantısına dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.
Kolaylıklar diliyorum.

Dikkate alınacak önemli tespitler,teşekkürler.

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Arkadaslar su resimleri hizliresim disinda bir yere atabilir misiniz göremeyenler var.