Bir Bilmece!

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Selam size kendi yazdığım bilmeceyi soruyorum. Bakalım kim bilecek? ^_^

Avuçlarımdan akıp gider.
Ben zamanın efendisiyim.
Herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymayan.​

Kimim ben?

bayposta

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Ocak 2011
2,002
20,540
Avuçlarımdan akıp gider.
Ben zamanın efendisiyim.
Herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymayan.
Su

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Eğer cevap " su " ise soru yani bilmece yanlış derim.
Bilmecenin kurulum ayaklarından;
" zamanın efendisi " olmasını hatalı görüyorum.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Hepinize çok teşekkür ederim ama hepsi yanlış. Sevgili Hacılı doğru bir konuya değindi. Merak etmeyiniz öyle bir mantık sorunumuz yok ^^

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
Sorunun "Kimim Ben" değil de "Neyim Ben" olması gerekmez mi? Cevap olarak "Geçmiş" diyorum.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Hepinize çok teşekkürler, ama cevap doğru değil.
@bergil evet onu da düşündüm ama böyle yazmak istedim.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Bilmecenin içeriğinden bir iki nokta ön plana çıkıyor.
Bir avuçlarından akıp gitmek bu anlamda önce su olarak düşünülsede zamanla irtibatlı olması denilince SU olma ihtimali yok gibi.Zamanın efendisi denilince de saat ve türevleri ile ilgili bir ölçüm aleti olmalı ancak aynı zamanda enerjiye ihtiyaç duymayacak fazlaca bir altenatif kalmamakla birlikte
1- GÜNEŞ SAATİ olabilir yada
2-KUM SAATİ olabilir diye düşünüyorum.

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
Hem soyut, hem somut kavramları içeren bir bilmece olmuş... Ama çoğunlukla soyut... Başta kırık bir kum saati olarak düşünmüştüm ama o da enerjiden bağımsız değil...

Ben davul tozu yada minare gölgesi diyerek espri katayım...

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Bilmecenin içeriğinden bir iki nokta ön plana çıkıyor.
Bir avuçlarından akıp gitmek bu anlamda önce su olarak düşünülsede zamanla irtibatlı olması denilince SU olma ihtimali yok gibi.Zamanın efendisi denilince de saat ve türevleri ile ilgili bir ölçüm aleti olmalı ancak aynı zamanda enerjiye ihtiyaç duymayacak fazlaca bir altenatif kalmamakla birlikte
1- GÜNEŞ SAATİ olabilir yada
2-KUM SAATİ olabilir diye düşünüyorum.

:2::2::2::2::49::49::49:

Tebrik ederim abi mükemmel bir cevap olmuş. Evet doğru cevap Kum Saati.
Zaman ayırıp cevap veren tüm arkdaşlara çok teşekkür ediyorum.

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490

:2::2::2::2::49::49::49:

Tebrik ederim abi mükemmel bir cevap olmuş. Evet doğru cevap Kum Saati.
Zaman ayırıp cevap veren tüm arkdaşlara çok teşekkür ediyorum.

İyi güzel de daha önce başka bir üye saat diye cevap verdiğinde hayır deyip yanlış bir izlenim yarattınız. Saat her ne kadar tam doğru cevap olmasa da oldukça yakın bir cevaptı ve bu nedenle en azından cevabın yakın bir şey olduğunu belirtmeniz gerekirdi. Açıkçası kum saati cevabı benim de aklıma gelmişti ama saat cevabına hayır deyince onu elemiştim. Kaldı ki kum saati için zamanın efendisi demek ne kadar doğru tartışılır. Sonuçta kum saatinin işlevi içindeki kumlarla sınırlı ve sadece belirli bir zaman dilimini ölçmek için kullanılabilir, normalde zamanı göstermesi için kullanılamaz ve ayrıca işlemesi için hareket enerjiisine ihtiyaç duyuyor o nedenle " herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadan" demek pek de doğru değil kanımca.

Son düzenleme:

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Eleştriniz için teşekkür ederim. Ancak bilmeceler eğlence amaçlı ve biraz da abartılı olmazlar mı sizce de? Amaçları ve kesin kuralları bunlar değil midir?
Ayrıca kişisel olarak sorsam o dediğinizi yapabilirdim belki.
Ki onunda belli bir süresi vardır "zorlandın mı dur hemen sana ipucu vereyim o zaman" , tarzı bir eylem kişiye özel olarak sorulmuş bir bilmece için geçerli olacağı kanısındayım.
Oysa burda kişiye değil topluma sorduğum için onu belirtmek istemedim.
Hal sizin dediğiniz gibi olsaydı şu an hala kimse bilememiş olurdu.
Ayrıca cevap da zaten harika bir şekilde verildi. Üstüne daha fazla yorum yapmama gerek yoktur sanırım.
Ne yani şimdi Nar bilmecesine de "e bunun içinde 1000 tane nar çıkmadı ki!" ya da, Ceviz de olduğu gibi bunun neresi "maymun suratına benziyor?" deyip bilmeceyi sorgulamak ne kadar doğru olur?
Ayrıca bilene ödül vereceğim demedim ki?
Burda ki tek amacım beraber eğlenelim diye sordum.
Umarım bu cevap sizi tatmin eder , iyi günler dilerim.