Sipru sayı 03 _ 23 Mart 1971 Tek Sayfa Tarama ve Düzenleme

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
Sipru sayı 03 _ 23 Mart 1971 Tek Sayfa Tarama ve Düzenleme

Sevgili dostum Caretta tarayıp bana gönderdi.Bende tek sayfa olarak düzenledim.İçinde Sipru ve Demirkıran'dan ayrı olarak kısa bir Küçük Prens (Johan et Pirlouit) serüveni de var.
Bu Bir CARETTA_ZAMANGEZGİNİ ortak çalışmasıdır.
Sürprizlerimiz devam edecek..

Ressam Hayri kapak resmine imzasını atmış ama, kapak resmi Franquintarafından çizilmiş...

Bir Serüven Klasiği, Spirou/Sipru/

Spirou, kendi kuşağımın adlandırmasıyla Sipru, Fransa-Belçika çizgi roman ekolünün gerçekten önemli çalışmalarından biri. Özellikle Batı Avrupa’da Tenten, Asteriks ya da Red Kit ölçüsünde tanınırlığı olan, taklit edilen, takdir gören bir çizgi roman dizisinden söz ediyoruz. Spirou, tarihsel geçmişleri nedeniyle daha çok Tenten ile kıyaslanır (ki burada yerel üretimlere kaynaklık eden Tintin ve Spirou dergileri arasındaki rekabeti de hesap etmemiz gerekiyor). Belçikalı çizgi roman tarihçileri, Tenten ya da Spirou fanları arasında hayli komik münakaşalar yaşandığını belirtiyorlar. Spirou’nun Tenten’i modelleyerek üretildiği iddia ediliyor örneğin… Spirou’nun daha yerel bir karakteristik taşıdığı da söyleniyor, millilik vurgusu dahi yapılıyor. Türkiyeli okurlar olarak biz bu iddia ve rekabetten pek haberdar olmadık. Uzun yıllar Tenten ve Sipru, küçük yayınevlerinde kopyalanarak siyah beyaz yayınlandığı için eserlerin özgün niteliklerini de bilemiyorduk. Bizi sürükleyen her iki çizgi romandaki serüvenci yöndü.

Spirou’nun serüvenleri ekseriyetle dünyaya, haliyle Paris’e yönelik büyük bir tehdide karşı verilen mücadeleye dayanır. Çılgın bir bilim adamı, intikamcı bir kötü, yeni bir enerji kaynağı, tehlikeli bir silah, büyülü bir sıvı, tekinsiz yolculuklar, büyük sırlar, dünya tarihini değiştirecek keşifler, Spirou evreninin eksilmez unsurlarıdır. Onu ve arkadaşlarını olağandışı bir gelişmenin içinde biteviye hareket halinde görürüz. Her şey kıyametvari bir finale doğru gider ve yine her şey, hiçbir şey olmamışçasına kendi olağan seyri içinde durulur. Dünya, Fransa, Paris, doğa, insanlık ve bazen küçük bir kabile ölümden, dönüşü olmayan bir sondan kurtulur. Serüvenin bitiş karelerinde Spirou ve yakın arkadaşı Fantasio’yu güneşlenirken, meyve kokteyli içerken veya tatil havasında vakit geçirirken görürüz…

Kuşkusuz böylesi bir serüven klişesinin en ünlü imgesi James Bond’tur… Onu yeni araçlarla, pahalı ve eksantrik mekanlarla hatırlarız genellikle… Sarkastik ve iyimserdir, narsistik ifadeleri ve sınırsız bir özgüveni vardır. Bond’un popülerleştiği yılların nükleer savaş ihtimali ve endişesiyle yaşandığını hatırlayalım. Sadece Bond değil o yıllardaki hemen tüm serüven külliyatı global tehditlerle, milyoner kötülerle, ileri teknoloji ürünü araç ve silahlarla uğraşıyordu. Anlatılarda garip örgütler ortaya çıkıyor, Amerika ile Sovyetler arasındaki kutuplaşmadan faydalanarak günbegün büyüyordu. Örgüt üyelerinin tek tip kıyafetleri, Nazileri andıran hiyerarşileri, güçlü sadakatleri ve ölümcül eylemleri vardı. Nükleer başlıklı füzeleri, denizaltıları, metruk bir adada sönmüş bir yanardağ içinde konuşlanmış dehşetengiz üsleri vardı. Bilim adamlarını ya satın almışlardı ya da önemli bir tanesini şantajla tutsak etmişlerdi. Füze(ler), Kremlin, Beyaz Saray ya da Eyfel Kulesine çevrilmişti işte!. Televizyonlarda başkanlar, profesörler, siyasetçiler konuşuyordu; dünyanın sonu geliyordu vs… Bugün serüven hikâyeleri borsa spekülasyonları, internet şifreleri, banka hesaplarının boşaltılması, uydular, download edilen bilgiler, cep telefonları, mobese kameralar vs üzerinden geliştiriliyor… Bond hikâyeleri bu yeni döneme ayak uydurmuş durumda…

Spirou, geçmişine bakılırsa, o denli değiştirmedi kendini… Klasik sayılması, nostaljiyle hatırlanması değişim eksenini ister istemez daralttı diye düşünüyorum. Tenten, Asteriks ya da Red Kit gibi bir dönem hikâyesi değildi Spirou. Hep “bugünü” anlatan, teknoloji ile doğayı, silah ile ruhu, makine ile duyguyu çatıştıran serüvenlere sahipti. Günümüzde geçen futuristik öğeler içeren bir anlatı, “yarın” arkaik kalma riskini taşır. Bugün normal gelen bir ışın tabancası on yıl sonra komik kaçabilir. Türkiye’de Spirou’yu modellediğini düşündüğüm Bülent Arabacıoğlu da En Kahraman Rıdvan dizisinde en çok bu sorunla karşılaştı. Bir western çizgi romanında bilim kurgu ya da fantastik öğeler kullanabilirsiniz. Araçlar, ayrıntılar ve tiplemeler arkaik, sakil, demode olabilir, çünkü hikâye zaten tarihte yaşanıyordur. Oysa bugüne geldiğimizde ayrıntıların eskiliği bir gerçeklik sorunu yaratabilir. Naif ve komik görünebilirsiniz… Spirou, naif veya komik olmak için futuristik ögeler kullanmıyordu. Hatta ilk tasarımlarına bakılırsa öncüydü, anaakım çizgi romanları etkileyecek kadar yenilikçiydi. Bu yenilenme sürdürülmedi, tersi oldu, süper silahlar, devasa araçlar ve alelacayip diğer şeyler nostalji ve sevimlilik adına sahiplenildi. Spirou, neşeli bir futuristik evrende serüvenlerini yaşamaya devam ediyor. Eskisi kadar bugünü yakalamak derdinde olunmadığı görülebiliyor.

En başta söylenmesi gerekenleri sona ayırdık. Spirou, farklı yazar ve çizerlerce üretilmesi nedeniyle ayrıca ilginçtir. Bugün bilinen anlamıyla araştırmacı gazeteci Spirou’nun serüvenci dünyasını, diziyi 1948-1968 yılları arasında üreten Franquin yarattı denebilir. Bir önceki on yılda ünlü auteur Jijé’nin katkısını, çıkardığı altı albümü göz ardı ediyor değilim ama diziyi temellendiren asıl olarak Franquin bana göre. Türkçede yayınlanan Sipru serüvenlerinin çoğunluğu onun üretimleridir. Fournier’in 1970-80 yılları arasındaki kimi üretimleri de kopyalanarak kullanıldı bizde. Nic & Cauvin (1983-4), Tome & Janry (1984-1998) diziyi devam ettiren diğer üreticiler. Desen Yayıncılıktan çıkan iki albüm ise dizinin 2004-8 arasındaki üreticileri olan Morvan & Munuera’nın çalışmaları. Bu kadar çok isim olunca yayınevi ile üreticiler arasında telifle ilgili anlaşmazlıklar olması kaçınılmazdır. Franquin, Spirou’dan ayrıldıktan sonra dizideki tiplemelerden birini, Marsupilami’yi bağımsız albümlerle çizmeye başladı. Tome & Janry, Küçük Spirou adlı bir başka diziye kalkıştılar vs. Yine yakın dönemlerde Fransa’da Spirou’nun manga biçiminde çizilerek sürdürülmesi gündeme gelmişti. Oshima manga tarzında kısa bir Spirou çizdi hatta…

Özetle, Spirou Avrupa çizgi roman tarihinin önemli bir kilometretaşıdır. Farklılaşması, arayışları, başarıları, yeknesaklaşması, telif tartışmaları, endüstriyel bir tasarıma dönüştürülmesi gibi yönleriyle çizgi romanın estetik ve ticari deveranlarını da iyi yansıtır. Çizgi roman sanatının ne zaman biçim değiştirdiğini, bazen nasıl iddialı çıkışlar yapabildiğini ve neden muhafazakâr davrandığını irdelemek için bakılması gereken bir klasiktir de…
Levent Cantek
Radikal Kitap, 28.1.2011

DEMİRKIRAN/BENOİT BRİSEFER

Bu tatlı eser Peyo'nun insanüstü bir güce sahip, iyi yürekli bir erkek çocuğun polisiye olaylar çerçevesindeki maceralarını konu alan Benoit Brisefer/Demirkıran adlı çalışmasıydı. Olayların en heyecanlı yerinde Demirkıran nezleye yakalanınca bütün kuvvetini kaybediyor, çocuklara çok cazip gelen bir heyecan başlıyordu. Bu seri de Tif ve Tontü gibi çok sevilmiş ancak sürekli
olarak Red Kit gibi serilerin bulunduğu dergilerin arka kısmında dolgu malzemesi olarak yer bulabilmişti.

Orjinal adı Benoit Brisefer olan çizgi romanı Belçikalı çizer Peyo çizmiş.
"Açıl Susam Açıl" isimli, Hürriyet Gazetesi'nin 1973 yılında Cumhuriyet'in 50.Yıldönümü sebebiyle Türk çocuklarına ücretsiz verdiği bir ünite dergisinde 5.sınıflar için verdiği fasiküllerinin son sayfasında, bu çizgi roman Tunç Bilek adıyla yayınlanmış.
Tunçbilek için:Tun Bilek - Anlarm.Net.
Anılarım net sitesine çok müteşekkirim.Sitede nostaljik güzel paylaşımlar var,tavsiye ederim.Bende üyesi oldum.
Dergimizin yarısı bu minik kahramana ayrılmış bu nedenden dolayı arka kapağı onun için düzenledim.Zamangezgini.

Sipru sayı 03 _ 23 Mart 1971 Tek Sayfa Tarama ve Düzenleme:

Sipru sayı 03 _ 23 Mart 1971 Tek Sayfa Tarama ve Düzenleme:

newpdfdocument3pdf000ccc.jpg

newpdfdocument3pdf002sxs.jpg

newpdfdocument3pdf029ucu.jpg

newpdfdocument3pdf052mgm.jpg

newpdfdocument3pdf067dqd.jpg

integralespirou01mrm.jpg

integralespirou05.jpg

ZAMANGEZGİNİ_BAYHUN ÖNTÜRK_VARÜLKE'DEN

recocore

Süper Üye
26 Nis 2009
1,563
847
Bu güzel sunum bu güzel ÇR ve bu harika tarama ve düzenleme için ilk teşekkür şansını elde ettiğim için kendimi şanslı addediyorum...

Teşekkürler caretta, teşekkürler zamangezgini

Son düzenleme:

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
açıklamalarınızı okurken ayrı bir dünyaya geçiyorum herseferinde. çpk teşekkürler.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,644
Kasımpaşa
Zamanında çok keyifle okurdum,
sonraları orjinallerini görünce
ne kadar siyah beyaz candır desemde
çok üzülmüşlüğüm de olmuştur hani..
Ancak yine de çok güzeller..
caretta ve zamangezgini ortaklığına teşekkürler..

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,833
Yine çok çok öğretici bir Zamangezgini sunumu, ayıp olacak ama bazen taradığın çizgilerden çok onlarla ilgili açıklamalarını bekliyorum. Teşekkürler :)

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Çok teşekkürler,ellerinize sağlık.

Bilge Şakrak'ın Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua'nın sayı 30'dan sonra devamı var mı?Aşağıdaki listeye göre Sipru'nun en güzel maceralarından Mirasçılar ve Marsupi Hırsızları yayınlanmamış gözüküyor.Milliyet gazetesi eki hikayeyi yarım bırakmış,Marsupi Hırsızları'nın 3.Bölümü ve sonraki macera yayınlanmamış...

Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 01 Siyah Şapkalılar(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 02 Siyah Şapkalılar(2.Bölüm) Sipru Ringte(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 03 Sipru Ringte(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 04 Deli Zorgup(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 05 Deli Zorgup(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 06 Deli Zorgup(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 07
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 08 Sipru Afrikada(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 09 Sipru Afrikada(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 10 Diktatör(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 11 Diktatör(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 12 Diktatör(3.Bölüm)

Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 13 Gangsterler Fuarı(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 14 Gangsterler Fuarı(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 15 Gangsterler Fuarı(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 16 Gergedanın Boynuzu(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 17 Gergedanın Boynuzu(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 18 Gergedanın Boynuzu(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 19 Buda Vadisi(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 20 Buda Vadisi(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 21 Buda Vadisi(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 22 Sihirbazlar Kampı(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 23 Sihirbazlar Kampı(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 24 Sihirbazlar Kampı(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 25 Canavarın Peşinde(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 26 Canavarın Peşinde(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 27 Canavarın Peşinde(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 28 Çalınan Maske(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 29 Çalınan Maske(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 30 Çalınan Maske(3.Bölüm)

kırmızı olanlar,henüz paylaşıma açılmamış kitaplar.

Anladığım kadarıyla Sipru çizgi romanları 4 farklı seride yayınlanmış:

Les aventures de Spirou et Fantasio
Le Spirou de...
Les intégrales
Les hors-série

Les intégrales serisinden Les débuts d'un dessinateur 1 ve Mystérieuses créatures 5 kapak resimlerini vermişsiniz.Bu kitaplarda farklı Sipru maceraları mı var?

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
Yanıtlarım

Çok teşekkürler,ellerinize sağlık.

Bilge Şakrak'ın Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua'nın sayı 30'dan sonra devamı var mı?Aşağıdaki listeye göre Sipru'nun en güzel maceralarından Mirasçılar ve Marsupi Hırsızları yayınlanmamış gözüküyor.Milliyet gazetesi eki hikayeyi yarım bırakmış,Marsupi Hırsızları'nın 3.Bölümü ve sonraki macera yayınlanmamış...

Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 01 Siyah Şapkalılar(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 02 Siyah Şapkalılar(2.Bölüm) Sipru Ringte(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 03 Sipru Ringte(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 04 Deli Zorgup(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 05 Deli Zorgup(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 06 Deli Zorgup(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 07
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 08 Sipru Afrikada(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 09 Sipru Afrikada(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 10 Diktatör(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 11 Diktatör(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 12 Diktatör(3.Bölüm)

Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 13 Gangsterler Fuarı(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 14 Gangsterler Fuarı(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 15 Gangsterler Fuarı(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 16 Gergedanın Boynuzu(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 17 Gergedanın Boynuzu(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 18 Gergedanın Boynuzu(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 19 Buda Vadisi(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 20 Buda Vadisi(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 21 Buda Vadisi(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 22 Sihirbazlar Kampı(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 23 Sihirbazlar Kampı(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 24 Sihirbazlar Kampı(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 25 Canavarın Peşinde(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 26 Canavarın Peşinde(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 27 Canavarın Peşinde(3.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 28 Çalınan Maske(1.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 29 Çalınan Maske(2.Bölüm)
Sipru Yeni Resimli Güneş Haftalık Mecmua Sayı 30 Çalınan Maske(3.Bölüm)

kırmızı olanlar,henüz paylaşıma açılmamış kitaplar.

Anladığım kadarıyla Sipru çizgi romanları 4 farklı seride yayınlanmış:

Les aventures de Spirou et Fantasio
Le Spirou de...
Les intégrales
Les hors-série

Les intégrales serisinden Les débuts d'un dessinateur 1 ve Mystérieuses créatures 5 kapak resimlerini vermişsiniz.Bu kitaplarda farklı Sipru maceraları mı var?

Sevgili Dynamo;ne yazık ki galiba 30 sayı yayınlanmış.
Evet hepsi ayrı serüven.
Marsupi Hırsızları 2 sayı (yarım kalmış)
Fransızca özgün sayının linkini veriyorum.İndirip bakabilirsiniz (tam serüven):

İyi günler, iyi okumalar dilerim.
not:Henüz bakmadıysanız Spirou ve Fantasio(Sipru) Sıralı Listelerde
Stoktan ve Kaya Ö arkadaşlarımızın yazdıklarından da yararlanabilirsiniz.

Son düzenleme:

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Cevabınız için teşekkürler.Pırıl pırpıl Fransızca baskısının Türkçe çevirisini beklemekten başka çare olmadığı anlaşılıyor...

spirouetfant.jpg

12 Şub 2010
15,006
543,719
Ben eskiciyim:)

Birinci hamur kağıda basılmış renkli ama küçük karelere sığdırılmış baskılardansa
çocukken okuduğum muhtemelen orijinalinden kopya siyah beyaz ama kareleri daha büyük eski baskılarını hep daha yeğ tutmuşumdur

Sipru'nun o dönemde yayınlanmış tüm maceralarını okudum, yeni renkli baskılı nüshalarını da aldım ama eski lezzetini yakalayamadım

Sevgili zamangezgini'nin bu sunumu, diğer sunumlarından daha da bilgilendirici oldu

Elli yıllık sipru okuru olarak bilmediğim bir çok şey öğrendim

Bir kez daha iyi ki varsın diyorum ama daha bir çok kez diyeceğe benziyorum:)

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,047
Sarıyer
Çizgiromanda mantık hatalarına, zorlamalarına çok sık rastaldığımızdan üstünde durmamayı öğrendik zamanla ama kör göze parmak misali olanlar çuvala sığmıyor. 80 kilo Poldür ile 40 kilo 800 gram Sipru'nu boks maçında ne beklersiniz. Poldür'ün Sipru'nun iki katı uzunlukda ya da kabaca 2 katı eninde olmasını veya hem biraz daha uzun boylu ve daha enlice olmasını değilmi ama bu sayıda şayet tercüme "uydurularak" yapılmamışsa hem Poldür hem de Sipru yaklaşık aynı ebattalar. Ya yazanlar "az" uçsun, ya çizenler biraz daha "çok" çizsin, lütfen.

Teşekkürler, üstad.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
54
74
denizci
Spirou bugünlerde beni sardı :D herbirini kontrol ediyorum dostum :rolleyes: sanırım malum nedenlerden dolayı, sunumdaki bu Spirou kapağı da; Gordon abi olmuş üstadım :d eline sağlık :)