Maintenant Je Sais (Artık Biliyorum) / Jean Gabin

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,146
İstanbul
Merhabalar Sevgili "Diyar"daşlar,
Bu güzel müzik parçasıyla, gününüz iyi geçsin istedim...​

Maintenant Je Sais (Artık Biliyorum)
Jean Gabin

Jean Gabin (1904-1976)

Fransız sinema oyuncusu olup, aynı zamanda "Legion d'honneur" nişanı sahibi bir savaş kahramanıydı.
Gabin, Fransa'yla olduğu kadar Paris'le de özdeşleşmiş olan ikonik bir Fransız figürüydü.
1928 yılında başladığı sinemadan, öldüğü 1976 yılına kadar hiç kopmadı. Yarım asır boyunca 100'e yakın filmde rol aldı. Kalp krizinden öldüğü yıl bile film yapmıştı.
Beyaz perdede daha çok toplum kurbanı olmuş, dışlanmış yenik insanları ve hayatın mahvettiği, tutunma umudunu yitirmiş toplum dışı serserileri başarıyla canlandırdı.
Filmografisindeki önemli kimi filmler: Maria Chapdelaine (1934), La Bandera (1936), Pepe Le Moko (Cezayir Batakhaneleri-1937), La Granda illusion (1937), La Bete Humaine (Hayvanlaşan İnsan-1938), Le quai des brumes (Sisler Rıhtımı-1938), Le Mura di Malapaga (1949), Touchez pas au grisbi (1954), Le Tatoue (1968), Le Clan des Siciliens (Sicilyalılar Çetesi-1969), Deux Hommes dans la ville (Şehirde İki Adam-1973).​

Seçme film müzikleri için, tıklayınız:

Hepinize saygılar, sevgiler, selamlar.​

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,438
hiçbiryerde :)
Harika şarkı için teşekkürler Gürdal üstadım.

Akşam izleyeceğim film de belli oldu :

p57498_d_v8_aa.jpg

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Hollywood, genelde ütopik dünyalar yaratırken; Avrupa sineması, genelde gerçek toplum ve insan ilişkilerine dayalı konuları işlemiştir... Jean Gabin de Fransız ve Avrupa sinemasının en önemli isimlerinden birisi idi...
Güzel paylaşımınız için, çok teşekkürler sevgili Hggurak...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Ben de defalarca izlemekten bıkmadığım 1937 yapımı "La Grande Illusion"ı (Büyük Aldanış) bir kez daha izlemeyi isterdim. Bizde "Harp Esirleri" adıyla gösterilmişti, Bilgi Yayınevi de aşağıda kapağı görülen senaryo kitabını yayımlamıştı (diğer iki büyük filmin senaryosuyla aynı ciltte). Jean Renoir'ın yönettiği "Harp Esirleri" gelmiş geçmiş en iyi savaş-karşıtı filmlerden biridir.
Teşekkürler sevgili "hggurak".

file

Harp Esirleri - Fragmanı

Moderatör tarafında düzenlendi:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,950
ordu-turkey
Jean gabin fransız sinemasının bence en iyi oyuncusudur.Özellikle psikolojik rollerde üstüne tanımam,bu arada scanfan 3 kitap kapağı eklemiş o kitabın linkini buraya ekliyorum.