Bu masada oturmayı çok isterdim!

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,743
İstanbul
9 Ocak Cemal Süreya'nın ölüm yıl dönümü. Bu vesileyle şu aşağıdaki fotoğrafı paylaşmak istiyordum. Zamana galip gelemedim hiç, ne çare. Geç kalmış olsam da aklıma düşeni yapayım. Çoğunuz görmüşsünüzdür bu resmi ve okumuşsunuzdur diyaloğu ama yine de burada da bulunsun.

cmlsrg_Cizgi_Diyari242.jpg

En arka masada Cemal Süreya ve Rıfat Ilgaz. En başta ibrahim Sadri, Metin Eloğlu, Can Yücel, Yaşar Kemal, Edip Cansever, Tomris Uyar, Melih Cevdet Anday, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Turgut Uyar, Ece Ayhan, Nilgün Marmara, Salâh Birsel, İlhan Berk.

Garson : Efendim,sizleri burada görmek büyük mutluluk!

Cemal Süreya : Kim istemez ki mutlu olmayı? Ama mutsuzluğa da var mısın?

Garson : Anlamadım efendim?

Can Yücel : Geldiğin kadar değil, göründüğün kadar mutlusun ve sakın unutma; gittiğin kadar değil,hak ettiğin kadar unutulursun…

Garson : Anlıyorum efendim…Neyse, ne alırdınız?

Nilgün Marmara : Sen ne getirdin bana çocukluğundan?

Garson : Çocukluğumdan mı? Siz ne isterseniz mutfaktan onu getireceğim işte.

Edip Cansever : Bu aralar ellerim hep üşür benim. Doktor ‘kansızlık’ der, ben ‘sensizlik’ derim.

Nilgün Marmara : Üşümüşüm, düşlerimin üzeri açıktı.

Garson : Ekrem klimayı aç oradan, çattık ya!

Tomris Uyar : Bazen sensiz kalmak, kırıldığını göstermenin en iyi yoludur.

Garson : Estağfurullah efendim,ne kırılması, bugün kötü bir gün sanırım benim için.

Yaşar Kemal : Gülümse karamsarları şaşırt, gülümse güller açsın yüzünde, gülümsemenle yayılsın ışık, dünyayı ısıtmasan da güneş gibi çevreni ısıt.

Garson : Ekrem klimayı kapat, gülümsüyorum.

Bu masada oturmayı isterdim diyorum ama muhtemelen garsonun yaşadığı şaşkınlığın bir benzerini ben de yaşardım.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Hayat benimse eğer kimse karışamaz ve biIiyorum ki herkesIe dost oIunmaz. Aşka geIince bir kere sevdim işte, bir daha işim oImaz…

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Büyük ihtimalle kurgusal bir konuşma bu aktarılan, ama yine de güzel... :)

Garson'un "Ulen içmeden sarhoş olmuş bunlar, hesabı kabarttıkça kabartayım, nasılsa bu kafayla anlamazlar," repliği günümüz gerçekliğine daha uygun düşerdi herhalde... :)

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,743
İstanbul
Büyük ihtimalle kurgusal bir konuşma bu aktarılan, ama yine de güzel... :)

Garson'un "Ulen içmeden sarhoş olmuş bunlar, hesabı kabarttıkça kabartayım, nasılsa bu kafayla anlamazlar," repliği günümüz gerçekliğine daha uygun düşerdi herhalde... :)

Muhakkak kurgusal bir diyalog.

Rivayete göre davet etmişler, bir süre sonra garson da oturmuş masaya. Bununla ilgili de yine çok büyük olasılıkla kurgusal olan bir başka diyalog vardı ama hemen bulamadım.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Bu masada oturmayı çok isterdim!
9 Ocak Cemal Süreya'nın ölüm yıl dönümü. Bu vesileyle şu aşağıdaki fotoğrafı paylaşmak istiyordum. Zamana galip gelemedim hiç, ne çare. Geç kalmış olsam da aklıma düşeni yapayım. Çoğunuz görmüşsünüzdür bu resmi ve okumuşsunuzdur diyaloğu ama yine de burada da bulunsun.
..............
Bu masada oturmayı isterdim diyorum ama muhtemelen garsonun yaşadığı şaşkınlığın bir benzerini ben de yaşardım.

Sevgili "direnc11" Üstadım Masada

Photoshop manipülasyonumdaki acemiliği affedin. Üstadımın bulabildiğim 3 fotoğrafından sadece birisi bu resme eklenebilecek uygunluktaydı. Bir hatıra olsun dedim. "direnc11" dostumun temennisine ben de katılıyorum. Keşke ben de o masada olsaydım. Bu masaya benzer masalar artık fazla yok. Sonuncuları da "Aydın Boysan"ın kurduğu masalardı (herhalde artık kurulmuyordur.)

Direnc11_stad_masada.jpg

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Madem iş fantaziye geçti...
Sanırım bundan on yıllar sonra da, kimi insanlar "Vay be, ben de bu masada olmak isterdim" diyebilirler... :) :) :)

IMG_20150813_WA0007.jpg

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep

Photoshop manipülasyonumdaki acemiliği affedin. Üstadımın bulabildiğim 3 fotoğrafından sadece birisi bu resme eklenebilecek uygunluktaydı. Bir hatıra olsun dedim. "direnc11" dostumun temennisine ben de katılıyorum. Keşke ben de o masada olsaydım. Bu masaya benzer masalar artık fazla yok. Sonuncuları da "Aydın Boysan"ın kurduğu masalardı (herhalde artık kurulmuyordur.)

Direnc11_stad_masada.jpg

Çeneyi biraz daha yakanın içine gömseydin emin ol kimse anlamazdı.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,743
İstanbul

Direnc11_stad_masada.jpg

Çok yaşayasın üstadım.

İsteğimi gerçekleştirmişsin bile. :)