Atatürk'ü Sevmek Zorundasın - Serdar Yıldırım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Serdar Yıldırım

Yeni Üye
5 Şub 2011
103
604
Bursa
ATATÜRK'Ü SEVMEK ZORUNDASIN
Kalbinde sevgi olmasa da
Hiç kimseyi sevmesen de
Atatürk bu vatanı kurtardı.
Atatürk'ü sevmek zorundasın.
* * * *
Özgür ve bağımsız yaşıyorsan
Köleliği düşman görüyorsan
Hür düşünmeme engel olunamaz diyorsan,
* * * *
Atatürk sekiz yıl ailesinden ayrı kaldı.
Gece gündüz demedi senin için savaştı.
Yurduna saldıran düşmanları perişan etti.
* * * *
Samsun'a senin için çıktı.
Erzurum ve Sivas kongrelerini senin için yaptı.
Geceleri rahat uyku uyuyorsan,
* * * *
Evlendin, çocukların oldu.
İşin var, maaşın var, aç değilsin.
Sana bu yaşam kolaylığını sağlayan,
* * * *
Atatürk, Atatürk, Atatürk demelisin.
Devrimlerinin takipçisi olmalısın.
Yurdunu İngiliz'e, Yunan'a, bırakmamak zorundasın.

Yazan: Serdar Yıldırım - 5-6-2020

Serdar Yıldırım

Yeni Üye
5 Şub 2011
103
604
Bursa
ATATÜRK İLKELERİ
İnsanlar, zor durumdaysa
Çaresizlik içinde kıvranıyorsa
Bir çıkar yol bulunamıyorsa
Mutlaka karanlık aydınlatılacaksa
Halkçılık ilkesini kullanmalısın.
* * * *
İnsanlar, fikir anlaşmazlığındaysa
Kargaşa yüzyıllardır sürüyorsa
Mutlaka fikirler düzenlenecekse
Laiklik ilkesini kullanmalısın.
* * * *
İnsanlar, yönetimde sıkıntıdaysa
Her ağızdan bir ses çıkıyorsa
Mutlaka yöneteni halk belirleyecekse
Cumhuriyetçilik ilkesini kullanmalısın.
* * * *
İnsanlar, seçtiğine güvendiyse
Seçilen halktan uzaklaşmışsa
Mutlaka halk önemsenecekse
Devletçilik ilkesini kullanmalısın.
* * * *
İnsanlar, giyimde özensizse
Çağdaş çizgi dışındaysa
Mutlaka uygarlık yakalanacaksa
Milliyetçilik ilkesini kullanmalısın.
* * * *
İnsanlar, fikirde tekdüzeyse
Hür düşünceye karşı çıkılıyorsa
Mutlaka reform gerçekleştirilecekse
Devrimcilik ilkesini kullanmalısın.

Yazan: Serdar Yıldırım

Serdar Yıldırım

Yeni Üye
5 Şub 2011
103
604
Bursa
TÜRK ASKERİ ÇANAKKALE'DE
Türk, Anadolu'da hüküm sürsün diye,
Kurtuluş Savaşı' nda canlarını feda ettiler.
Mehmetler, Ahmetler, Aliler, Veliler.
Anadolu' nun fedakar askerleriydiler.
* * * *
Büyük bir karanlığın ardından,
Mucize bir aydınlık beklediler.
Aydınlık biraz geç geldi.
Çanakkale bir buçuk yıl onlara mezar oldu.
* * * *
Çocuklarımız, torunlarımız dediler.
Onlar rahat etsinler dediler.
Azrail, ingiliz gemisinin topunun ucundaydı.
Bombalar siperlere düştükçe
Yerde yatan vurulmuş askeri arkadaşı tanımadı.
* * * *
Alman komutanlar, Çanakkale'deydi.
İşi biraz ağırdan alıyordu.
İngiliz savaş gemileri,
Bombaları bitince gider, diyordu.
Türk topçularına talimat verilmişti.
Ateş etmeyin, bekleyin, diyordu.
* * * *
Sonunda Çanakkale'ye Mustafa Kemal geldi.
Bütün cephelerin komutanlığını bana verin, dedi.
Mustafa Kemal'e almanlar direnemedi.
Kendi ülkeleri de ateş hattındaydı.
Birinci Dünya Savaşı devam ediyordu.
Almanlar, bir daha gelmemek üzere
Anadolu'yu terk etti.
* * * *
Mustafa Kemal siperde saklanmadı.
Savaş meydanını düşmana bırakmadı.
Türk topçularına ateş emrini verdi.
Ateş, ateş, ateş, dedi.
* * * *
Çelikten ölüm kaleleri,
İngiliz, fransız savaş gemileri,
Türk topçusunun yoğun ateşi karşısında
Boğazın derinliklerini boyladı.
* * * *
Sonra kara savaşları başladı.
İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan Anzakları getirdi.
Onları, Türkler, boyun eğmedi, diye kandırdı.
Anzaklar, Türkleri kendine düşman bildi.
* * * *
Anzaklar, 25 Nisan 1915'te Gelibolu yarımadasına çıkartma yaptı.
Karşısında Türk Ordusu'nu buldu.
Türk Ordusu'nun başında Yarbay Mustafa Kemal vardı.
Türk Ordusu yenilmezdi, Mustafa Kemal yenilmezdi.
Sekiz ay süren savaşlar sonunda,
Anzaklar parçalandılar, paramparça oldular.
Saklanacak ağaç kovuğu bulamadılar.

Yazan: Serdar Yıldırım

Serdar Yıldırım

Yeni Üye
5 Şub 2011
103
604
Bursa
CUMHURİYET DEĞİRMENİ
Metresine kadar, santimetresine kadar,
Bilimle, bilgiyle, kültürle inşa etti,
Atatürk, bu Türkiye Cumhuriyeti'ni.
Sonsuza kadar muzaffer olacaktır.
* * * *
Cumhuriyet Değirmeni kurulduğu günden beri
Buğday, arpa, mısır öğütüp un haline getirdi.
Cumhuriyete karşı çıkanlar, değirmenin çarkları arasında eridi.
Bunlar kimdi? Adını hatırlayan var mı?
* * * *
Kurtuluş Savaşı'nı kazanınca, dünya Atatürk'ü örnek aldı.
Baskı altındaki milletler ayaklandı.
Mustafa Kemal başardı, biz de başarırız, dediler.
Hindistan'da ingilizlere karşı Mahatma Gandi ayaklandı.
Bu vatan bizim, defolun gidin, dedi.
* * * *
Devletlerin kurucu bir devlet başkanı olur.
Halkını esir etmek isteyen dış güçlere karşı savaşır.
Galip gelir, devlet kurar, heykelleri dikilir.
Bu dünyada böyledir.
Yeni kurulan hükümetler heykelleri yıkmaya çalışmaz.
Kurucuyu önder kabul eder ve ülkeyi ileri götürür.
Halkın refah seviyesini yükseltir.
* * * *
Türkiye Cumhuriyeti'nde ne yöneticiler geldi, geçti.
Bunların çoğunun adını hatırlayan olmaz.
Atatürk halkını aldatmadı, halkın güven kaynağıydı.
Dünya durdukça adı kalplerden silinmeyecektir.

Yazan: Serdar Yıldırım 27-7-2020

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,737
Atatürk ün değerini bilmeli ilkeleri doğrultusunda yürümeliyiz gibi ifadeler olur fakat hiç zoraki sevmek olur mu ?!!

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
ATATÜRK'ü sevmeden Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamak istiyorsanız; ATATÜRKSÜZ BİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ VAR OLAMAYACAĞI İÇİN; AHA SUUDİ ARABİSTAN ORADA, AHA GÜRCİSTAN ORADA, AHA SOMALİ ORADA, AHA AFGANİSTAN ORADA! KAPI AÇIK...

Düzenleme: Değerli Serdar Yıldırım'ın içinden geldiğince kaleme aldığı anlamlı, ilham veren şiirlerini Diyarımız'da da paylaştığı için kendisine teşekkür ederim. Kaleminize sağlık, devamlarını heyecanla bekliyorum...

Son düzenleme:

Logic

Çeviri & Balonlama
3 Kas 2021
355
3,969
Evren
Kimse Mustafa Kemal Atatürk'ü sevmek zorunda değildir, saygı duymak zorunda da değildir lakin kimsenin Atatürk'e hakaret etme, anısına saygısızlıkta bulunma "özgürlüğü" olamaz.

Hep aynı hataya düşüyoruz, Atatürk'ü yani cumhuriyetin kurucusu ve kulluktan özgür birey olma onurunu bize sunan bu insanı gününmüz şartlarında eleştiriyoruz. O yıllardaki ekonomik ve sosyal şartları nedense hiç düşünmüyoruz.

Bir lider düşününki, her türlü erk kendinde olduğu yıllarda eğer çoğulcu demokrasiyi ilke olarak benimsemeseydi onu ve varislerini kim uzaklaştırabilirdi iktidardan? Atatürk'ün neden hiç "öz" evlat yetiştirmediğini düşünüyor muyuz? Ya mirasını nerelere bıraktığını? Ankara'da saklı bahçe denilen bir parkın içindeki kulübeye benzer ufacık bir yapıda matematik işlemlerinin isimlerini koyduğunu?

Cahilliği bir noktaya kadar anlayabilirim ama nankörlüğe tahammülüm yoktur. Kutsallaştırmak taraftarı değilim, lakin onun öğretilerini, onun eserlerini yaşatmak bir vatandaş olarak en büyük vazifemdir.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,346
65,196
Bu ülke ne çekiyorsa, 3 tip yobaz anlayıştan çekiyor.
1.Siyasal İslamcı yobazlar.
2.Irkçı, kafatasçı yobazlar.
3. Atatürkçü yobazlar.
Bu üç tip yobaz görüşün mensupları kendisi dışındakileri yok sayıp, bunlara yaşamaları için başka ülkeleri adres göstereceğine,
bir arada kardeşçe nasıl yaşarız diye kafa patlatsa daha iyi olmaz mı ?
Bu ülke hepimizin ve gidecek başka Türkiye'miz yok.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Bu ülke ne çekiyorsa, 3 tip yobaz anlayıştan çekiyor.
1.Siyasal İslamcı yobazlar.
2.Irkçı, kafatasçı yobazlar.
3. Atatürkçü yobazlar.
Bu üç tip yobaz görüşün mensupları kendisi dışındakileri yok sayıp, bunlara yaşamaları için başka ülkeleri adres göstereceğine,
bir arada kardeşçe nasıl yaşarız diye kafa patlatsa daha iyi olmaz mı ?
Bu ülke hepimizin ve gidecek başka Türkiye'miz yok.

Sanırım burada "ATATÜRKÇÜ YOBAZ" olarak yaftalanan ben oluyorum; lakin cümlenin devamında adres göstermekle bağdaştırılmış. Adres gösteren bendim. Ve yineliyorum; ATATÜRK'ü sevmiyorsanız burada ızdırap çekmeyin, buyrun ağzınıza layık memleketler var dünya üzerinde; ATATÜRKSÜZ gönlünüzce yaşayın!

ATATÜRK'ü sevmeden VATAN SEVGİSİ olamaz! Vatanımı sevmeyen insanla ben vatanımda kardeşçe yaşayamam. Sorunuzun yanıtını da burada verebildiğime inanıyorum. Kimsenin vatanseverliğini teraziye koyup ölçmek kimsenin hakkı ve harcı değildir ama ATATÜRK'ü sevmeksizin Vatan Sevgisi'nden bahsedebilmek de en hafif tabiriyle mantıksızlıktır!

Logic

Çeviri & Balonlama
3 Kas 2021
355
3,969
Evren
Atatürk'ü ciddi manada sevmek, onu ve düşüncelerini savunma güdüsü sergilemek insani bir duygudur. Eğer yobazlık olarak bunlar kasdediliyorsa kesinlikle katılmam. Benim gözümde yobazlık sömürmektir, baskıdır ve en önemlisi de olduğu gibi görünmeyip riyakarlık yapmaktır.

Bunlardan çokca var siyaset meydanında, yaşam biçimiyle taban tabana zıt kişilerin konu Atatürk'e gelince adeta mangalda kül bırakmaması, hedefine ulaşmak için onun öğretilerini çokca ağzına alması en büyük yobazlıklardan biridir.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Atatürk'ü, 'Atatürk'ü en çok sevdiğini söyleyen insanlar' bile anlamadıktan sonra ben bu ülkenin düzeleceğinden iyice umudumu kestim. Geçmişte ve bugün Atatürk'e en büyük zararı onu sevdiğini söyleyen jakoben kafalar vermiştir. Bugün ülkenin üzerine bir karabasan gibi 'Siyasal İslam' belası çöktüyse, bunun bir numaralı sorumlusu Yobaz Kemalistlerdir. 'Güven Güven' arkadaşımız maalesef bu yazdıklarıyla hala Siyasal İslamcıların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey yapmıyor. Hiç soruyor musunuz bu insanlar neden Atatürk'ü sevmiyorlar? Acaba birileri ona Atatürk'ü yanlış tanıtmış olabilirler mi? Ya da sözde Atatürkçülük adına kılık-kıyafet ya da yaşam tarzlarına müdahale edilmiş olabilir mi? En basit örnek olarak Nuray Canan Bezirgan'ı verebiliriz. Kendisi 28 Şubat döneminde sırf başörtülü olduğu için Üniversite'den çıkartılırken polislerin müdahalesi sonucu bebeğini düşürmüş biri.. Şimdi siz sözde Atatürkçülük adına bu insana böylesine kötü bir muamele yapacaksınız ve sonra ondan Atatürk'ü sevmesini bekleyeceksiniz.

Neyse.. Konuyu pek fazla uzatmak istemiyorum. Bu ülkede 80 milyon barış ve huzur içinde yaşamak istiyorsak; kimseyi ötekileştirmeden, kimsenin yaşam tarzına karışmadan bir arada özgürce yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bir kişinin özgürlüğü başka birisinin özgürlüğünün başladığı yerde bitmemeli ve bunu geçmişte Yobaz Kemalistler yaparken günümüzde ise Siyasal İslamcılar yapıyor. Bence Güven'in tepkisi buna.. ama şu da unutulmasın ki buna da sebebiyet veren Kemalist yobaz kafalardır...

Son sözüm; Atatürk bu ülkenin mimarıdır, diğer liderler ise bu binanın sadece yöneticileri olabilirler. Şayet apartmanda diğer komşuları rahatsız eden bina sakinleri olursa, mahkemeye yoluyla binadan atılması gerekir. Umarım uygun bir benzetme yapmışımdır.

Onu çok seviyor, özlüyor ve her gün minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Son düzenleme:

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,346
65,196
Atatürk'ü, 'Atatürk'ü en çok sevdiğini söyleyen insanlar' bile anlamadıktan sonra ben bu ülkenin düzeleceğinden iyice umudumu kestim. Geçmişte ve bugün Atatürk'e en büyük zararı onu sevdiğini söyleyen jakoben kafalar vermiştir. Bugün ülkenin üzerine bir karabasan gibi 'Siyasal İslam' belası çöktüyse, bunun bir numaralı sorumlusu Yobaz Kemalistlerdir. Güven'i çok severim ama maalesef bu yazdıklarıyla hala Siyasal İslamcılar'ın ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey yapmıyor. Hiç soruyor musunuz bu insanlar neden Atatürk'ü sevmiyorlar? Acaba birileri ona Atatürk'ü yanlış tanıtmış olabilirler mi? Ya da sözde Atatürkçülük adına kılık-kıyafet ya da yaşam tarzlarına müdahale edilmiş olabilir mi? En basit örnek olarak Nuray Canan Bezirgan'ı verebiliriz. Kendisi 28 Şubat döneminde sırf başörtülü olduğu için Üniversite'den çıkartılırken polislerin müdahalesi sonucu bebeğini düşürmüş biri.. Şimdi siz sözde Atatürkçülük adına bu insana böylesine kötü bir muamele yapacaksınız ve ondan Atatürk'ü sevmesini bekleyeceksiniz.

Neyse.. Konuyu pek fazla uzatmak istemiyorum. Bu ülkede 80 milyon barış ve huzur içinde yaşamak istiyorsak; kimseyi ötekileştirmeden, kimsenin yaşam tarzına karışmadan bir arada özgürce yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bir kişinin özgürlüğü başka birisinin özgürlüğünün başladığı yerde bitmemeli ve bunu geçmişte Yobaz Kemalistler yaparken günümüzde ise Siyasal İslamcılar yapıyor. Bence Güven'in tepkisi buna.. ama şu da unutulmasın ki buna da sebebiyet veren Kemalist yobaz kafalardır...

Son sözüm; Atatürk bu ülkenin mimarıdır, diğer liderler ise bu binanın sadece yöneticileri olabilirler. Şayet apartmanda diğer komşuları rahatsız eden bina sakinleri olursa, mahkemeye yoluyla binadan atılması gerekir. Umarım uygun bir benzetme yapmışımdır.

Onu çok seviyor, özlüyor ve her gün minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun.

İçimden geçenleri o kadar güzel ifade etmişsiniz ki, her satırınızın altına imzamı atıyor ve saygılarımı sunuyorum. Sizin gibi sağ duyulu insanların çoğalması dileğiyle...

Bir avuc lira

Kıdemli Üye
17 Eyl 2021
66
616
Bu ülkenin kuruluşunda büyük acılar yaşanmış, pek çoğumuzun atası, dedesi canını, kanını yurda namahrem eli değmesin diye seve seve vermiştir. Kusura bakmayın ama ülkemizdeki en tehlikeli yobaz takımı kemalist yobazlardır. Kafasına göre herkesi cehennemlik yapan din yobazları onlar kadar tehlikeli değildir. M. Kemal'i sevenler bu ülke vatandaşı sevmeyenler dışardan gelmiş gibi dışarıya gitsin gibi söylemler çok tehlikelidir. Birisi çıkıp tersini söylese nasıl olur. Etraflıca düşünülüp tartışılmadan bu söylemleri dile getirmişsiniz. Farkında mısınız bilmiyorum ama yine sağ - sol, alevi - sünni, laik - antilaik vb. söylemleri kullanarak ülkede karışıklık çıkarmak isteyenlerin bir söylemini de sizler dile getirmişsiniz. Bu tür söylemler diktatörlük rejimlerinde olur. Hatalarıyla, kusurlarıyla da olsa demokrasi ile yönetiliyoruz. Ve bu dedikleriniz bölücülük olmuyor mu sayın güven güven, lütfen tersini de düşünün. Sürç-ü lisan ettiysek affola.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Benim adıma yorum yapmayın! Benim burada yazdıklarımı okuyorsunuz, kafamın içinden geçenleri okumuyorsunuz. Okuduklarınızı farklı algılayıp "Güven sanırım bunu demek istemişti" demeyin. Ne demek istediysem eğmeden bükmeden düpedüz onu yazdım ve ATATÜRK' ü sevmeyenlere ne zerre kadar saygım var ne de kimin neden ATATÜRK'ü sevmediği beni zerre kadar ilgilendiriyor. 28 Şubat ile ATATÜRK arasında da zerre bağdaşır taraf yok. Öküz altında buzağı aramayın.

Ve en nihayetinde burası da bir alt kültür ve sanat forumu. Burada da ATATÜRK üzerine ŞİİRLER okumak istiyorum; Google gibi "onu mu demek istediniz, bunu mu demek istediniz?" yorumlarını değil...

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,346
65,196
Atatürkçü yobazlığın ne olduğunu anlamak isterseniz aşağıdaki şiirleri okumanız yeterli olacaktır.

Ne örümcek, ne yosun
Ne mucize, ne füsun
Ka’be arabın olsun
Çankaya bize yeter!

—Kemalettin Kamu

Ey dertli saray! Kâbe mi oldun bize artık?
Cennetse bu yurt, sen onu buldundu harâbe,
Bir gün olacaktır anıtın Türklüğe Kâbe.
Zindan kesilen ruhlara bir nur gibi doldun,
Türk ırkının, en son, ulu peygamberi oldun.
Tutsak seni lâyık, yüce Tanrı’yla müsâvi,
Toprak olamaz kalp doğabilmişse semâvî¦
Ölmez bize cennetlerin ufkundan inen ses,
İnsanlar ölür, Türklüğe Allah olan ölmez !

—Edip Ayel

Peygamber, tanrısına duymadı bu hasreti
Vermedi bu kudreti tanrı, peygamberine

—Vasfi Mahir Kocatürk

Yürüyor, kalbimizin durduğu bir yolda değil,
Kanlı bir gözyaşı nehrinde muazzam tabutun
Ey ilâhın yüce davetlisi, göklerden eğil
Göreceksin duruyor kalbimizin üstünde putun!
Tanrı, peygamber diye nedir, kimdir bilmeden
Taptığımız ne varsa, hepsi ondan şekil aldı.

—Faruk Nafiz Çamlıbel

Dağların ardında sönüşü gibi,
Millete can veren, vatan yaratan;
Tanrının göklere dönüşü gibi
Her zaman ırkıma büyük Baş Atam,
Tanrılaş gönlümde, tanrılaş Atam!

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çok üzücü, bir ülkenin kurucu liderine karşı amalı, fakatlı cümleler kurulması gerçekten çok üzücü...
Bu konu kapanmıştır.
Atatürk ile ilgili olumsuz bir tanımlama ya da algı gördüğümde o konu kapatılacak, o üye forumdan uzaklaştırılacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...