Yineli

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,351
Yineli

Bitti temmuz, yine bitti
Kırlangıçlar çekip gitti, yine gitti
Kaldık yine kaygularla başbaşa yine kaldık

Yarın yine yapraklar, yarın yine yağmurlar
Ardından yine soğuk, ardından yine tipi
Yine palto, yine gocuk, yine odun, yine kömür
Yine sövgü karakışa, yine bahara selam

Ederler yine tombul, gelirler yine cılız
Kiralar yine azgın, kuyruklar yine dilsiz
Yine mızmız sıkıntı, yine hep vıdıvıdı
Yine hep televizyon, yine hep ortadoğu

Uykular da beter yine, uykular da kara kuru
Yine bezgin sabahlar, yine yılgın akşamlar
Yine hep dalavera, yine hep o kuruntu
Yine umut, yine düş, yine hep bekleroğlu

Ama belki kış da güzel
Ama belki kar da güzel
Ama insan olana

H.HÜSEYİN KORKMAZGİL
(1927-1984)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,351
Defalarca okuduğum bu şiirde bu nasıl bir öngörüdür diye hep şairi takdir etmişimdir.Öngörümü kadermi ? Ferasetmi ,bilgelikmi ,önsezimi ? nedir bilmiyorum ama şair yazmış.Noktayı koymuş.Yine hep ortadoğu , yine hep televizyon yine hep kara kış , bezgin sabahlar , yılgın ve yorgun akşamlar.Ne giysem ne yesem proğramları işkembe avcıları kim kimi hangi proğramda eledi ortadoğu da yine kim kimi patlattı.Yinemi diyesim geliyor yine ulan yinemi yinemi yedik bütün numaraları yinemi.Sözlere bakın kaygularla başbaşa kalmak yine.Yine soğuk yine tipi , Ederler yine tombul gelirler yine cılız.Sanatçı olmak böyle bir şey herhalde şiirde milli gelirden toplum psikolojisine varana kadar olmayan bir şey yok bilmem kaçıncı kez yine dememek için yine dediğimiz her şeyi iyi etüd etmeliyiz.Henüz yine deme şansımız varken gene li şiirler umarım yazılmaz.Selamlar.Sabah için biraz ağır bir şiir olsada hava soğuk nefesler buhar makinesi gibi adımlar hızlı tren gibi kafalar bereli özel harekat timleri gibi elimde eldiven sırtımda parke bir tek yüzüm açıkta oda atkıyla sıkıca arkadaş olmuş vaziyette kutuptamıyım neresi burası kızak nerde ben neredeyim sabahtan beri ayazı yemekten donmak üzereyim.İnsanın içi titrermi fazla kaldım sanırım dışarda sıcak bir kahve içmezsem geçmez bu meret o kadar soğukki hava sigara içmek bile ayrı bir dert.Dumanı biraz çeksen soğuk hava saldırıyor sigara bile üşümüş yanmaya can atıyor.En iyisi tanıdık bir kafeye gidip biraz mola vermek yoksa bu soğuk bu ayaz beni diri diri yiyecek.Kafayımı üşüttüm ne halbuki bere var başımda düşünceler üşüdü galiba duygularım titriyor yanıbaşımda.
Selamlar.