Yeni Serüven Çizgi Roman Araştırmaları Dergisi - Sayı 2

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236

(MediaFire - 287MB - cbr - 300dpi - 114 sayfa + 1 kart)

Aksi belirtilmedikçe kendi taramalarımdır. Bir hata görürseniz bu başlık altına belirtin lütfen, ilk fırsatta düzeltirim.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236
Özür dilerim, konu başlığını yanlış koynuşum, sayı 1 değil 2 olacaktı. :9

Yönetici arkadaşlar düzeltebilirler ise çok sevinirim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,747
İstanbul
Levent Cantek'in yazısını okudum yine. Hoşuma gidiyor. Zamanım da ancak buna elveriyor. Şimdilik...

Yazıda Ergün Gündüz'ün Serüven'e yönelik eleştirilerine yer verdikten sonra Cantek kendi yanıtını da iletmiş. Ergün Gündüz'ün bu eleştirisini çok yadırgadığımı söylemeden geçemeyeceğim. Bu eleştirinin yer aldığı Strip Ağustos 2005 Dergisi'ne de göz attım. Levent Cantek'in böyle bir şey yapacağınu asla tahmin etmemekle beraber bir okuyucu ve 2 satır yazı yazacak birinin sorumluluğuyla acaba bağlamından kopuk bir alıntı mı diye... Tahmin ettiğim gibi böyle bir durum söz konusu değil. Yadırgadım. Çizgi roman hakkında yazı yazmak için yeterince çizgi roman üretiminin bulunmadığını bir argüman olarak ileri sürmek... Ne bileyim...

Neyse... Buraya takılmayalım. İçerik yine olağanüstü zengin. Bu dergiyi bizimle buluşturduğun için çok teşekkür ederim, hocam.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236
Levent Cantek'in yazısını okudum yine. Hoşuma gidiyor. Zamanım da ancak buna elveriyor. Şimdilik...

Yazıda Ergün Gündüz'ün Serüven'e yönelik eleştirilerine yer verdikten sonra Cantek kendi yanıtını da iletmiş. Ergün Gündüz'ün bu eleştirisini çok yadırgadığımı söylemeden geçemeyeceğim. Bu eleştirinin yer aldığı Strip Ağustos 2005 Dergisi'ne de göz attım. Levent Cantek'in böyle bir şey yapacağınu asla tahmin etmemekle beraber bir okuyucu ve 2 satır yazı yazacak birinin sorumluluğuyla acaba bağlamından kopuk bir alıntı mı diye... Tahmin ettiğim gibi böyle bir durum söz konusu değil. Yadırgadım. Çizgi roman hakkında yazı yazmak için yeterince çizgi roman üretiminin bulunmadığını bir argüman olarak ileri sürmek... Ne bileyim...

Neyse... Buraya takılmayalım. İçerik yine olağanüstü zengin. Bu dergiyi bizimle buluşturduğun için çok teşekkür ederim, hocam.

Direnc hocam, ben çok garipsemedim.

Sayın Cantek'in yazısında bir kaç anahtar kavram var aslında: "Çizer Narsizmi", "Abilik Sendromu", "ben ben ben"...

Ve en önemlisi, bunların açık nedeni: "Türkiye'de çizgi işiyle uğraşanların büyük (gerçekten çok büyük) çoğunluğu okuryazar değildir. Edebiyatla, okumayla herhangi bir ilişkileri yoktur, hiç biri de bunu gizlemez, açıkça söylerler."

İş hayatında 25 seneyi geride bıraktım, çeşit çeşit insanla birlikte çalıştım. Denk geldiğim her seviyeden, her sektörden, her kesimden, her meslekten insanda sık rastladığım benzer bir rahatsızlık türünü çok güzel açıklıyor Sayın Cantek'in dile getirdiği kavramlar ki, bu konuda hepimizin tecrübeleri oldukça benzerdir diye düşünüyorum

Siyahların ülkesinde beyazlardan ordu kuramazsın demiş birileri zamanında, çizgi roman sektörü neden diğer sektörlerden farklı olsun ki?

Tabi ki bunu söylerken bir genelleme yapmıyor, sadece "hayat boyu bu tür insanlara denk gelip durduk, aralarında çizer olanı niye olmasın ki?" anlamında söylüyorum.

Doğru söylemek gerekirse Ergün Gündüz'e ayrı gıcığım yalnız, aşağıdaki albümünde, yine aşağıdaki şu karikatürü gördüğümden beri: :Ğ:Ğ

Son düzenleme: