Le Decalogue - On Emir 01 (of 10)

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,396
İstanbul
Le Decalogue - On Emir
Glasgow Cinayeti
01 (of 10)

Glenat Comics
Hikaye: Frank Giroud
Çizimler: Joseph Behe
Çeviri: SenSei
Balonlama: SenSei
Yıl: 2002
Dosya Türü: cbr
Sayfa sayısı: 59
Tür:Macera​

Melinde Pitts yaşlı bir leydi. Çatı arasında eski bir sandık bulur ve biraz kurcaladığında "Nahik" adında bir kitaba ulaşır. Kitap bir başyapıt ama yazarı belli değildir. İncelenmesi için Simon Broemecke'e gider ve yardım ister. Leydi Pitts tesadüfen bir trafik kazasında hayatını kaybeder ve "Nahik" birden sahipsiz bir şekilde Simon'ın elinde kalır. Simon kitabı kendi yazmış gibi çevirir ve bir anda ünlü olur. Kitabın konusu: İslamiyetin on emri bir deve kemiğin üzerine yazılmış olması ve o kemiğin daha sonra bulunması.

Frank Giroud "On Emir" eserini on farklı çizer ile hazırlamıştır. Hazırlama süresi tam üç yıl sürer ve anlattığı hikaye kesinlikle gerçekleri yansıtmaz. Serinin diğer bir özelliği "hikaye ilerledikçe zaman olarak geriye dönmesi"dir. Zaten bunu okurken anlayacaksınız. Hikaye'nin akışında birçok önemli tarihi dönemlerden söz edilir. Yetmişli yıllardan başlayarak, fransız devriminden, Hz.peygamberimize kadar. Ama tekrar belirtmeliyim ki: Hikaye tamamen bir hayal ürünüdür ve kesinlikle gerçekleri yansıtmaz.

01.jpg

Indirmek için lütfen

Son düzenleme:

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Muhteşem bir seri; aslında seri de değil bir çizgiromanseverin bulabileceği değerli bir hazine.

Harcadığın emek ve paylaşım için teşekkürler.

jagdpanther

Süper Üye
10 Nis 2010
731
996
Gerçekten çok farklı ve özgün bir çalışma olmuş , İzninizle ufak bir ayrıntı , 10 emir Hz. Musa ' ya verilmişti . Emekleriniz ve bunları bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler . Farklı ve güzel bir kurgusu vardı ilk bölümün . Hepsini birden yüklemenizde ayrı bir güzellik .

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,144
Klasik harika bir paylaşım...
Çizgi roman olarak okumadığım ve çok ilgimi çeken bir seri,merakla indiriyorum...
Eline sağlık dostum,paylaşımların ve emeğin için teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,657
Kasımpaşa
Sözün bittiği yer,
doğallıkla çizgi roman başlıyor.
İyi ki on emir, ya bir iki tane olsaydı..
Ne diyebilirim
karşılıksız olarak verilen bu hediyeye
Allah razı olsun'dan başka..
Sağol Büyük Usta...

12 Şub 2010
15,006
543,758
Her Emir için bir kitap

Çizgiler güzel, öykü akıcı ve heyecanlı

Da Vinci Şifresinden esinlenmişler,

Yazarlar islam tarihini yüzeysel incelemişler, bir çok yanlışları var

Son kitaptaki yanlışlardan örnek vermek gerekirse

Hz. Osman ' ı sarayda yaşıyor göstermişler , oysa ilk dört halifenin yaşamları son derece basit ve sade evlerde geçmiştir. Tüm mallarını yoksullara dağıttıkları için zengin olmamışlardır. En zenginleri Osman'dı ama O da sarayda yaşamamıştır. Zaten Medine'de saray denilenecek bir bina da yoktu.

Hayali sarayın altında hayali zindan çizmişler ve öykünün bir kahramanını yıllar boyu saray zindanında yaşatmışlar. Yanlışım varsa düzeltilmesini isterim. Bildiğim kadarıyla o dönemde suçlulara değnek vurma, el kesme, köle azat etme zorunluluğu, idam gibi cezalar veriliyordu ve hapis cezasının infazı için cezaevi, zindan bulunmamaktaydı.

32. sayfadaki bir diyalogda " Halifenin varisi yok, eğer Osman ölecek olursa tamamen bir kaos ortamına sürükleniriz " deniliyor. Oysa Osman da, kendisinen önceki Ebu Bekir ve Ömer gibi seçimle gelmiş olduğu gibi kendisinden sonraki Ali de seçimle halife olmuştur.

Peygamber efendimizin deve kürek kemiği üzerine on emiri yazmış olduğuna o dönemdeki hiç bir müslümanın inanması mümkün değildir. Çünkü okuma yazması olmadığını herkes biliyordu. Her ne kadar öykünün sonunda on emirin sahte olduğu anlaşılıyorsa da, sahtelik hususu anlaşılmadan önceki diyaloglarda bu emirlerin peygamber tarafından yazıldığını ciddiye alan kişiler öyküde yer almıştır. Bu da fahiş bir yanlış olup senaryo yazarlarının bilgisizliğini göstermektedir.

On kitapta da buna benzer bir çok yanlışlıklar var.

Yanlışlıklarla dolu olsa da çizgiroman olarak beğendim

Okumamıza olanak sağlayan SenSei 'ye çok teşekkür ediyorum.

Hayali de olsa böyle konusu olan ve bir şeyler anlatan çizgiromanları süperkahraman çizgiromanlarına yeğliyorum.

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,543
Dostum böyle bir eseri toplu olarak paylaşmanızdan dolayı size çok teşekkür ederim.
Büyük emek ve zaman harcanarak hazırlandığı belli.
Ellerinize sağlık.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
Bir ikisini indirince gördüm, muhteşem bir çalışma olmuş. Tekrar teşekkür etme gereği duydum. Size zahmet olmaz ise içte, balonlamada kullandığınız fontun ismini paylaşabilir misiniz?

asimreis

Kıdemli Üye
23 Nis 2010
242
188
sayın kardeşim,çok değişik bir seriyi bizlere sunmuşsun ellerine sağlık
müthiş bir adamsın helal olsun
not;serinin 2 nolu kitabı error veriyor mediafıre a açılmıyor
selam ve sevgiler
asimreis-izmir 1951

tuzla

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
3 Şub 2010
684
34,766
Sayın Sensei, emeğinize sağlık. Teşekkür ederim. Az önce dördüncü kitabı okudum. Ancak kitapta zaman ileri doğru akarken, tarihler geriye doğru gidiyor. Tarihlerin yanlış yazıldığını zannediyorum.

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,396
İstanbul
Sayın Sensei, emeğinize sağlık. Teşekkür ederim. Az önce dördüncü kitabı okudum. Ancak kitapta zaman ileri doğru akarken, tarihler geriye doğru gidiyor. Tarihlerin yanlış yazıldığını zannediyorum.

Hikayenin özelliği bu zaten sevgili arkadaşım. Hikaye geriye doğru "ilerliyor". Ama bir tarih hatası yaptım diyorsan o zaman bana takıldığın noktayı daha net belirtirsen tekrar bir kontrol ederim.

neptunn

Süper Üye
27 Tem 2009
1,871
4,946
Her şeyiyle resmen bir Sensei başyapıtı.Sevgili dostum; bizleri öyle alıştırdın ki bu bir birinden güzide eserler artık ne desek boş.

Gerçi bütün paylaşımların bir başyapıt niteliğinde.

Bütün emeklerin ve fedakarlığın için çok teşekkürler.

Sağlıcakla kal.

tuzla

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
3 Şub 2010
684
34,766
Sayın Sensei. Olay 1958 yılında 5 genç ile tanışmamızla başlıyor. Ve ikinci sahnede, Şubat 1947 yılında, yani on bir yıl önce bu dört gençten birinin rahip olduğunu, diğerlerinin birbirleri ile evlendiğini, ailelerden birinin çoluk çocuğa karıştığını, diğer ailenin ise kocasının ise öldüğünü öğreniyoruz. Başlangıç tarihi 1958 değil de 1938 olabilir mi? Teşekkürler.

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,396
İstanbul
Sayın Sensei. Olay 1958 yılında 5 genç ile tanışmamızla başlıyor. Ve ikinci sahnede, Şubat 1947 yılında, yani on bir yıl önce bu dört gençten birinin rahip olduğunu, diğerlerinin birbirleri ile evlendiğini, ailelerden birinin çoluk çocuğa karıştığını, diğer ailenin ise kocasının ise öldüğünü öğreniyoruz. Başlangıç tarihi 1958 değil de 1938 olabilir mi? Teşekkürler.

Sevgili tuzla arkadaşım, yanlış hatırlamıyorsam üçüncü bölümdeki hikaye 1958 yılında geçiyor ama şu gizemli kiliseye giderken gece kamp kurduklarında Silvio "nahik" hakkında ki kendi hikayesini Shelly'ye anlatırken 1947'lerden başlıyor. Ama tekrar incelerim.

kinowa

Süper Üye
5 Nis 2009
2,784
4,405
Bende yeni gördüm bu güzel paylaşımı :) Hemen indirip okuycam .. ellerinize sağlık..

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
teşekkürler sensei bu güzel eserlerle bizleri tanıştırdığın için profesör arkadaşıma katılıyorum kitaplarda çok hatalar mı desem yanlışlar mı desem bilemedim yazarın iyice konuyla ilgili bir araştırma yapmadığı belli incilden esinlenerekmi yazdı acaba ? keşke daha iyi araştırıp yazsaydı çizimler güzel bu türde kitapların ileriye dönük ışık tutmasını istiyorsa yazar çok iyi araştırması lazım bence gelecek nesillere yanlış şeyler bırakmamak lazım diğerleri süper kahraman fantastik sonuçta eğlenmek maksatlı okunan kitaplar ama bu tarz çizgi romanlar çok güzel ama gerçeği yansıtması açısından doğru tuğlaların üst üste dizilmesi lazım saygılar iyi çalışmalar