Seksek 172 - 18 Haziran 1973

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,088
36,756
İstanbul
Seksek 172 - 18 Haziran 1973

Biraz çizgiroman daha çok fotoroman içeren ve "Gençlerin Dergisi" başlığıyla çıkan bu derginin elimde olan sayılarını fırsat buldukça paylaşacağım.

Anımsama ve bilgilenme için aşağıdaki özet metne bakmakta fayda var:

SEKSEK

Haldun Simavi'nin sahibi olduğu Veb Ofset İleri Matbaacılık A.Ş. tarafından yayınlanan Seksek adlı gençlik dergisi, 9 Mart 1970 tarihinde çıkmış, içeriğinde bol miktarda fotoromana yer ayırmasının yanı sıra Türkiye'de daha önce boy göstermemiş yeni ve çeşitli çizgiroman başlıklarına da sayfalarını açmıştır.

file

Seksek dergisinin ilk sayı kapağı.

Seksek, ilk sayılarından itibaren kendisine hediye edilen bir kostümle suçlu avına çıkan genç bir kızın öyküsünün anlatıldığı Kedi Kız; evlatlık verildiği kişilerin kötü davranışlarından kaçarken Sani adlı biriyle karşılaşan ve onun kullandığı bir cihazla boyu ufalan Tanya Foster adlı bir kızla ilgili olan Parmak Kız Uzayda; karıncalar adlı gizli örgütle yolları kesişen Tamara'nın macerası olan Köleler Cehennemi; bir western çalışması olan Cesur Lesli; olağanüstü yüzücü bir kızın heyecanlı maceralarını konu edinen Deniz Kızı Mara; Altın Kalpli Kız; babası öldürülen bir polis kızının suçlulara açtığı savaşı anlatan Sihirli Ok; sihirli bir pelerini olan Kartal Kız; Yaşamak Güzel Şey; İntikam Yarışı; Dehşet Adası Esirleri; Altın Köpekbalığı; Uçan Trapezciler; Son Karar; Perili Değirmen; Gerdanlık; Melek Yüzlü Kız ve uzayda geçirdiği kazadan sonra insanüstü bir güç kazanan Uzaydan Gelen Adam başlıkları gibi çok çeşitli çizgiroman öyküleri yayınlamıştır. Dergi 1976 Haziran ayına dek, kendi alanında yayınını başarıyla sürdürmüştür.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,609
hiçbiryerde :)
Fotolara bakınca ortaokul zamanlarım aklıma
geldi,"tiskindim" birden! Amaan neydi o öyle
yokluk zamanları falan(aslında şimdiye kadar
eskiyi hep arardım,para yoktu ama huzur vardı;
mal mülk yoktu ama rekabet,hırs ta yoktu derdim)...
Bu akşam birşeyler olmuş bana,hayırlısı...
Saygılar...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa
Benim çocukluğumun favori dergisiydi.. Nedense çok fazla bulunurdu..
Her yerde karşıma çıkardı..
İçindeki fotoromanlara uyuz olurdum..
Çizgi romanları az bulurdum..
Sitemizdeki ilk örnek..
Sevgili dostum sayesinde..
Teşekkürler..

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,143
Kartal Kızı okumadım, hatırlayamadım.
Merakla indiriyorum.
Eline sağlık sevgili dostum, teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,184
Ne kadar güzel bir Dergi ismi;
"Seksek"...
Başka dillerde karşılığı var mı acaba?
Yıllar bu kelimenin anlamından birşeyler götürmüş olsa da,
bizim çocukluğumuzda çok sıkça duyduğumuz bir kelimeydi...
Şimdiden sevdim bu dergiyi;
Gönülden teşekkür ediyorum sevgili kardeşim.
Sevgi ve saygılarımla...

bayrakzaf.gif