Seksek 074 ( 2 Agustos 1971)

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,043
318,398
BDt39j.jpg

Saygılarımla.​

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Yerli ve milli çalgımız saz yerini kalitesiz popa bıraktı.
Halk müziği kendini çok güncelleyemedi.Turna,dağ ,git ara bul getir,dön ara tut götür gibi çokta anlamlı olmayan şarkılarda konu mankeni olmanın ötesine geçmedi.
Yada Ankarabesk denilen hoppidik,guppidik,söyledim oyna ,çaldım hopla anlamına bakma bol bol zıpla türü ayrı bir aksanla söylenen hırıltılı hiç sevmediğim bir türde hiçte yakışmayan bir koordinatda yer almaya başladı.
Saz ın düşüşü dersek yanlış olmaz zannımca.
Halk müziğini gerçek anlamda yapan bir kaç son Mohican'ı saymazsak.
Batı kaynaklı yerli popu zaten söylemeye gerek yok.
Erkekse feminen kadınsa masculen bir tipitip sahnede bacak boylu dansçılar arkada hopla zıpla hiç doyma türünde türlü tüketimlik nevalelik.
Yaklaşık 40 yıldır pop resmen dayatıldı.
Batılı ürünler yine nisbeten kaliteli yerli Türk malı olanlarda kaliteyi dinlemeyi bırakın tahammül etmek bile zor.
Yakalarsam mum mum,kıl oldum abi,Bebekte üç beş tur atarım,Roma'yı da yakarım,hüppelek ,gümbelek ,şümbelek bin bir türlü garip ses ve söz dayat ve dayama ver abi.
Adam gibi bu işi yapan Pop anlamında çıkartırsak şebelek tipi şangırtı,irrite edici şungurtudan öte gitmeyen cinsel içerikli kalitesiz teranelerin hakimiyeti var.
Şimdilerde aynı kısırlık batıda da mevcut.
Son dönemlerde içime dokunan nadir eser var.
Demek ki duygulu insan sayısıda azalıyor.
Yaşar Kekeva ydı sanırım bir röportajında şöyle demişti ;
-Şimdi halkın istediği müziği yapıyoruz zamanı gelince bizim istediğimiz müziği dinleyecekler.
Ver mehteri.
Verdim mehteri.
Paylaşım için çok teşekkür ederim üstadım saygılarımla.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,458
Kendi Koltuğunda
Yerli ve milli çalgımız saz yerini kalitesiz popa bıraktı.
Halk müziği kendini çok güncelleyemedi.Turna,dağ ,git ara bul getir,dön ara tut götür gibi çokta anlamlı olmayan şarkılarda konu mankeni olmanın ötesine geçmedi.
Yada Ankarabesk denilen hoppidik,guppidik,söyledim oyna ,çaldım hopla anlamına bakma bol bol zıpla türü ayrı bir aksanla söylenen hırıltılı hiç sevmediğim bir türde hiçte yakışmayan bir koordinatda yer almaya başladı.
Saz ın düşüşü dersek yanlış olmaz zannımca.
Halk müziğini gerçek anlamda yapan bir kaç son Mohican'ı saymazsak.
Batı kaynaklı yerli popu zaten söylemeye gerek yok.
Erkekse feminen kadınsa masculen bir tipitip sahnede bacak boylu dansçılar arkada hopla zıpla hiç doyma türünde türlü tüketimlik nevalelik.
Yaklaşık 40 yıldır pop resmen dayatıldı.
Batılı ürünler yine nisbeten kaliteli yerli Türk malı olanlarda kaliteyi dinlemeyi bırakın tahammül etmek bile zor.
Yakalarsam mum mum,kıl oldum abi,Bebekte üç beş tur atarım,Roma'yı da yakarım,hüppelek ,gümbelek ,şümbelek bin bir türlü garip ses ve söz dayat ve dayama ver abi.
Adam gibi bu işi yapan Pop anlamında çıkartırsak şebelek tipi şangırtı,irrite edici şungurtudan öte gitmeyen cinsel içerikli kalitesiz teranelerin hakimiyeti var.
Şimdilerde aynı kısırlık batıda da mevcut.
Son dönemlerde içime dokunan nadir eser var.
Demek ki duygulu insan sayısıda azalıyor.
Yaşar Kekeva ydı sanırım bir röportajında şöyle demişti ;
-Şimdi halkın istediği müziği yapıyoruz zamanı gelince bizim istediğimiz müziği dinleyecekler.
Ver mehteri.
Verdim mehteri.
Paylaşım için çok teşekkür ederim üstadım saygılarımla.
Abolardis üstadım döktürmüşsün yine .Doğru söze ne denir.Birde akıcı dil ve yazıyla ne güzel betimlemiş ve yorumlamışsın.Ellerine sağlık üstadım.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323

Kapakta saz çalan adamı Tuncel Kurtiz'e benzetmiştim, haklıymışım, oymuş. "Esrarengiz Baloncu" fotoromanında o da oynamış. Gerçi adını"Tuncer Kurtis" şeklinde yanlış yazmışlar). 2013'te aramızdan ayrılan sanatçı fotoromanda oynadığında 35 yaşındaymış. 1959'dan beri tiyatro yapan Kurtiz bence bu fotoromanda hatır için oynamıştır, zira (galiba) varlıklı bir aileden geldiğini okumuştum.

Tuncel-Kurtiz-SKSK-fotoromanda.jpg