14 Ayar Araba (Çeviri & Balonlama)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,319

14 Ayar Araba (Çeviri & Balonlama)
A tizennégy karátos autó (Macarca)
14 Carat Roadster (İngilizce)

Çıkış Yılı: 1963 (Macaristan), 2005 (gözden geçirilmiş renkli baskı)
Roman: Jenö Rejtö (P. Howard) (1940)
Resimleyen: Pál Korcsmáros (1963)
Yeniden Düzenleme: Zsolt H. Garisa (2005)
Renklendirme: Zoltan "Zerge" Varga (2005)
Çeviri & Balonlama: scanfan
Yayıncı: Kepes Kiado (Macar)
75 sayfa, 144 MB, 2000 px, 300 dpi, CBR
Fontlar: Time Script Pro, Minya Nouvelle (kapak);
CCComicrazy (balonlar); DiscusDMed (mektuplar)

52544791153_e2c4f39d30_o.jpg

(MediaFire)

"14 ayar Araba"yı P. Howard takma adını kullanan Macar romancı Jenö Rejtö'nün (1905-1943) 1940'ta yayımlanan aynı adlı mizahi romanından çizer Pál Korcsmáros (1916-1975) 1963'te çizgi romana uyarlamış. Çizgi roman 2005 yılında da renklendirilip Avrupa ÇR'ları formatında yeniden düzenlenmiş ve basılmış. Üç yıl önce aynı yazar ve çizerin Pis Fred, Kaptan albümünü sunmuştum. O sunumda yazar ve çizer hakkında daha geniş bilgi derlemiştim. Albümün İngilizcesini de sevgili "gandor08" dokuz yıl önce ÇD'nda sunmuştu.

Anaakım ÇR'ının dışında olduğu için olsa gerek internette ÇR hakkında pek bir şey bulamadım. Bu bir Macaristan çizgi romanı. Üstelik 1940'ta yazılmış bir mizah romanından uyarlanmış ve konusu 1930'larda, Savaş öncesinin Avrupa'sında geçiyor. O tarihten bu yana tam üç kez rejim değişmiş. Savaştan sonra Doğu Bloku'na dahil olan Macaristan şimdilerde Batı'nın bir parçası. Yazıldığı devir itibarıyla günümüzden oldukça uzak bir mizah anlayışı var. Komik ve tuhaf sahneler ve konuşmalarla dolu çılgınca, gerçeküstü bir macera. Gücü "Temel Reis"i andıran, huyu ise uzaktan uzağa Oğuz Aral'ın üçkağıtçı "Utanmaz Adam"ını çağrıştıran (farklı olarak bu biraz bonkör) uçarı, deli dolu, aylak bir genç denizcinin maceralarını izleriz. Macaristan'da oldukça geniş bir kült takipçi kitlesi varmış. Albümün adı, macerada yer alan "14 ayar altın"dan yapılmış bir Alfa Romeo otomobilden geliyor (kapakta görülen araba). 1932 yılında üretilmiş bir model bu. Bu da maceranın geçtiği tarihe uyuyor: Macerada gözüken bir gazetenin tarihi 14 Temmuz 1932.

İyi okumalar,
Saygılarımla.

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
984
5,855
2019'da Scanfan'ın '' Pis Fred , Kaptan '' çizgi roman çevirisini gördüğümde ,daha önce hiç bilmediğim bir çizer ile tanışmıştım , Pál Korcsmáros ! Net araştırmamda , Macar sanatçının bir başka eseri daha gözüme çarpmıştı . O çizgi romana bugün , dilimize çevrilmiş durumuyla kavuştuğum için çok teşekkür ederim. Nitelikli Avrupa çizgi romanlarını Türkçemize kazandıran diğer arkadaşlar gibi Scanfan'a başarılı çalışmalarının devamını dilerim.

zeytinrengi

Aktif Üye
11 Nis 2009
461
956
Değişik ülkelerden,değişik lezzetler.Paylşımın için teşekkürler.Ellerine.emeklerine sağlık deperli 'scanfan' üstadım.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,864
5,075

Sayın scanfan ;

Sunduklarına da , sunumuna da hep hayran kalmışımdır...

Kitap adı "14 Ayar"

Sunum : "18 Ayar"

Sunan : "24 Ayar"

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim ...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,405
Yine muhteşem bir çalışma değerli çalışmalarınız için çok teşekkür ederim.