Sihirbazın Karısı (Çeviri & Balonlama)

scanfan

Like Tree158Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.Kasım.2022, 19:01   #1
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1842534
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
18yas19 Sihirbazın Karısı (Çeviri & Balonlama)

La Femme du magicien (Fransızca)
The Magician's Wife (İngilizce)

Çıkış Yılı: 1986 (Bel); 2015 (ABD)
Senaryo: Jerome Charyn
Resimleyen: Françoise Boucq
Renklendirme: Françoise Boucq
Çeviri & Balonlama: scanfan
Yayıncı: Casterman (Bel) Dover (ABD)
78 sayfa, 142 MB, 2000 px, 300 dpi, CBR
Fontlar: Folkart, Book Antiqua (kapak); CCWildWords (balonlar);
Arial, Times New Roman (önsöz vb)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (MediaFire)

Amerikalı romancı Jerome Charyn ile Fransız çizer Françoise Boucq'un işbirliğinin bir başka meyvesi olan "[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]"yi daha önce çevirip sunmuştım. Oradaki sunumda Charyn ve Boucq hakkında biraz bilgi de aktarmıştım. Şimdi de ikilinin birlikte yaptıkları ilk grafik roman "Sihirbazın Karısı"nı çevirip sunuyorum, "Billy Budd, KGB" onların ikinci ortak çalışmalarıydı. Jerome Charyn'in başka çizerlerle yaptığı bir düzine kadar daha grafik romanı var, ama aslında bir roman/hikaye yazarı. Amerikalı yazar bu konuda oldukça verimli: 85 yaşında ve 50 eseri var. Albüm hakkında önsözlerde geniş açıklama var, o nedenle bu konuda fazla yazmıyorum. Bu albümün İngilizcesi 2014'te sitemizde 2 kez paylaşılmış. Bu da ödül almış bir grafik roman, Angouleme'de özel jüri ödülü verilmiş. Senaristinin de ünlü bir roman yazarı olduğu düşünüldüğünde bence grafik roman daha bir önem kazanıyor gibi. Önsözlerden birini yazan Drew Ford ise tanınmış bir yayıncıymış ve geçen ay COVİD-19 nedeniyle 48 yaşında hayata veda etmiş.

Albümün Amerikalı yazarı Jerome Charyn'in "Amerikalı Okuyucuya Bir Not" başlıklı önsözünde Fransa ve ABD çizgi romanlarını ve o ülkelerin çizgi roman okuyucularını kıyaslamış (kendisi aynı zamanda Fransa'da bir üniversitede 14 yıl dersler vermiş, ama Fransızca öğrenmemekte ısrar etmiş, zira Fransızca öğrenmenin anadili İngilizcede yazıp düşünmesinin ritmini bozacağını düşünmüş) ve bu kıyaslamada Fransa tarafını ve Frankofonları övüyor. Şöyle demiş: "Çizgi romanları, bu sanat dalının çocuklarla heba edilemeyecek kadar ciddi olduğu Fransa'da yeniden keşfettim. Paris bir çizgi romanlar ya da onların söylediği gibi 'bandes dessinees' ülkesi... Çizgi romanlar Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğu gibi edebiyatın diplerinde yer almıyor. Fransızlar bande desinee ile Proust ve Colette, Celine ya da Sartre ile olduğu kadar içli dışlıdır. Her Ocak ayında ortaçağ kenti Angouleme'de, aralarında Fransız kültür bakanının da bulunduğu 200.000 fanatik hayranın katıldığı bir çizgi roman festivali düzenlerler. Özel bir jüri yılın en iyi çizgi romanına Alfred ödülünü veriyor. Bu ödül için koparılan gürültü patırtı Hollywood'daki Oscar gecesi şamatasına benziyor."

Bahsetmeden geçemeyeceğim: Albümde "Bölüm 4"teki tuhaf ziyafet sahnesi (s. 68'den itibaren) bana Eagles grubunun "Hotel California" şarkısının son bölümünü hatırlattı. Oraya bir gönderme mi var diye dikkatle takip ettim, ama sadece anıştırıyormuş. Belki değerli diyardaşlarım daha ince kodları farkedebilirler. Belki de ben vehmetmişimdir. (Hotel California'nın sanal zeka ile oluşturulmuş bir klibini seyrettikten sonra bu vehime kapıldım!)

Rahmetli "profesör" Türkçesini okumayı arzu ettiğini söylemiş. Sevgili "Shoryuken" de aynı serzenişte bulunmuş:
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
onların isteğini (biraz geç de olsa) yerine getirmiş oldum. Sağ olsaydı rahmetlinin yazacağı yorum nasıl olurdu acaba?

Sayfa numaralarında atlama farkedeceksiniz. Onlar boş sayfalar çıkarıldığı için oluştu. Grafik romanın sayfa sayları tamdır.
İyi okumalar,
Saygılarımla.

Konu scanfan tarafından (10.Kasım.2022 Saat 19:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: 18+ sembolü, imla
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Kasım.2022, 19:33   #2
Onursal Üye

Beymelikli18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 282342
•Rep Seviyesi :
Beymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond repute
Çok teşekkür ederim, elinize sağlık üstadım.
Beymelikli18 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Kasım.2022, 20:26   #3
Süper Üye

memogianni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10090
•Rep Seviyesi :
memogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond reputememogianni has a reputation beyond repute
Değişik bir konuya sahip.

Farklı türde ve konuda çizgi romanlar okumak hoşuma gitmiştir hep.

Eline sağlık.
memogianni isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Kasım.2022, 22:18   #4
Süper Üye

mustibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 4003
•Rep Seviyesi :
mustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond reputemustibey has a reputation beyond repute
Teşekkürler, elinize/emeğinize sağlık sayın "scanfan"!
mustibey isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Kasım.2022, 22:39   #5
Yeni Üye

HIZIRKOYLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 38
•Rep Seviyesi :
HIZIRKOYLU is on a distinguished road
Elinize sağlık, çok güzel bir seçim yapmışsınız her zamanki gibi
HIZIRKOYLU isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Kasım.2022, 23:11   #6
Kıdemli Üye

Calligrapher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5055
•Rep Seviyesi :
Calligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond reputeCalligrapher has a reputation beyond repute
Yine mükemmel bir paylaşım, yine son derece bilgilendirici, mükemmel bir sunum yazısı... Sayenizde çizgi romanların sonsuz dünyasının dehlizlerinde bir inci gibi keşfedilmeyi bekleyen yazarlar, çizerler ve eserlerini tanımak şansına erişiyoruz. Paylaştığınız eserlerle başka sanat dallarındaki eserler arasında bağ kurma yeteneğinize de şapka çıkarıyorum! Elleriniz dert görmesin, çok teşekkürler...
Calligrapher isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Kasım.2022, 20:48   #7
Yönetici

direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1059687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Üstadım sayesinde yine epey sıra dışı bir çizgi romanı okuma, inceleme şansı bulduk. Çok teşekkür ediyorum.

Küçücük bir katkı olması adına Rusça ifadeleri çevireyim istedim. Gerçi Kiril alfabesinin el yazısı haline çok aşina değilim ve bu nedenle tam anlamını verememiş olabilirim ama yine de büyük ölçüde karşıladığını zannediyorum:

direnc11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Kasım.2022, 14:18   #8
Onursal Üye

abolardis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 463547
•Rep Seviyesi :
abolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond repute
Üstad Scanfan kalitesi ve değerli Direnç11 katkısı ile hazine elimizin altında artık.
Emekleriniz için ne kadar teşekkür etsek azdır.
Selamlar , saygılarımla.
direnc11, sarkomer ve scanfan bunu beğendi.
abolardis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Kasım.2022, 15:33   #9
Süper Üye

hamlet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 142
•Rep Seviyesi :
hamlet07 will become famous soon enoughhamlet07 will become famous soon enough
çok teşekkürler elinize, emeğinize sağlık
scanfan bunu beğendi.
hamlet07 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Kasım.2022, 01:26   #10
Onursal Üye

mersan00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 17
•Rep Seviyesi :
mersan00 is on a distinguished road
ne harikalar var bu sitede arkadaşher gün bilmediğim bir harikayı keşfediyorum.Scanfan gardaşım vve frankofonlar dünyası da en son keşfim. ellerine, kollarına,gözüne,beynine sağlık gardaşım.
scanfan bunu beğendi.
mersan00 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
balonlama, çeviri, fransa çizgi romanı

Seçenekler
Stil