scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Sarasvati'nin Kumları (Çeviri/Balonlama)
The Sands of Sarasvati (İngilizce Versiyonunun Başlığı)
Sarasvatin Hiekkaa (Orijinal Fince Başlığı)

Finlandiya Çizgi Romanı
Türü: Ekolojik Gerilim
Çıkış Yılı: 2007 (Fin.), 2008 (İng.); Roman: 2005
Uyarlandığı roman: Risto Isomäki
Senaryo: Petri Tolppanen
Resimleyen: Jussi Kaakinen
Çeviri & Balonlama: scanfan
Yayıncı: Tammi (Helsinki)
75 sayfa, 79,5 MB, 1920 px, 300 dpi, CBR
Fontlar: Broshk Stencil, BlueHighway (kapaklar); CCWildWords, Arial (balonlar)

51822400062_5501ef2ce7_o.jpg

(MediaFire)

Üst Sıra: ÇR'ın uyarlandığı romanın Fince, İngilizce ve Türkçe versiyonlarının kapakları.
Alt Sıra: Çizgi Romanın Fince, İngilizce ve Türkçe (Ç/B) versiyonlarının kapakları.

51823455923_8a96e5a66d_o.jpg

Bu tür çizgi romanlar için hemen yeni bir kategori oluşturmuşlar: "Ekolojik Gerilim". Ben bu türü daha önce duymamıştım, onun için 'yeni kategori' dedim. Bu çizgi romanın uyarlandığı romanın orijinali (Sarasvatin Hiekkaa) kendi ülkesinde 2005'te yayımlanmış. Romanın Finlandiyalı yazarı Risto Isomäki 1961 doğumluymuş. Petri Tolppanen (senarist) ve Jussi Kaakinen (çizer) tarafından çizgi romana uyarlanmış ve bu çizgi roman önce 2007-2008 yılarında Finlandiya'nın büyük ve köklü gazetelerinden Aamulehti'nin pazar ekinde bir yıl boyunca tefrika edilmiş, 2008'de de albüm halinde çıkmış. Aynı yıl İngilizceye de çevrilmiş. Uyrlandığı roman 2012'de "Sarasvati Kumları" adıyla Türkçede de çıkmış (Anemon yayınları). Antrparantez, Fince, Türkçenin de içinde bulunduğu Ural-Altay dil ailesinin Ural bölümüne ait olan bir dil (Türkçe, bu dil ailesin Altay kolunda). Mamafih son yıllarda bu teoriye destek biraz azalmış durumda.

Sarasvati Hinduizm'deki üç büyük tanrıçadan birisi, yaratıcı olarak inanılan tanrı Brahma'nın eşidir. Hinduların bilgi, müzik, sanat, konuşma, bilgelik ve öğrenme tanrıçasıdır. Dört kollu olarak tasvir edilir. Ayrıca Sarasvati bu çizgi romanın konusunun merkezinde yer alan ve şimdi artık kurumuş olan tarih öncesi zamanlarda Hindistan'da akan bir nehirdir. Rus denizaltı araştırmacısı Sergey Savelnikov batiskafıyla Norveç kıyılarında son Buzul Çağı sonunda meydana gelmiş devasa bir su altı heyelanını araştırırken, Hindistan'dan bir başka bilim insanı, deniz arkeologu Amrita Desai'den bir davet alır ve ortak bir projeye başlarlar. Hindistan'ın batı kıyılarında yine on bin yıldan daha öncesine ait çok sayıda batık kent bulunmuştur. Sanıldığından daha da eski olan bu kentlerde yaşayan insanların zamanına göre ileri bir uygarlık kurdukları ve bir tarihte kitleler halinde aniden öldükleri anlaşılır. Onlar bunun sebepleri üzerinde fikir yürütürken, Amrita, Atlantis ve Nuh Tufanı gibi tufan mitleriyle bu batık kentler arasında bir bağ kurar. Bu arada Grönland'da, Finlandiya'da ve Karayipler'de de dikkat çekici keşifler yapılmaktadır. Bunlar başlangıçta birbirleriyle ilgileri yokmuş gibi gözükseler de dünyanın geleceği ile ilgili bazı ürkütücü gerçekleri ortaya koyarlar. Çizgi roman bizi küresel ısınma konusunda uyarıyor ve oldukça da tedirgin edici.

Filmlerde, edebiyatta, çizgi romanlarda hep Amerikalıları görürüz. Söz gelimi uzaylılar dünyaya iner, Amerika topraklarına; dünyayı kurtaracak süper kahraman Amerika'dan çıkar; küresel felaket olur, dünya donar, tsunamiler New York'u altına alır filan, Amerika'da; Mısır'da kazılarda bakıyoruz Amerikalı bilim adamı, üstelik de maceracı, yaklaşan göktaşını kim durduracak? tabii ki Amerikalı. Amerika, Amerika, Amerika... Bir yerde gına geliyor. Neyse ki buradaki çizgi romanın kahramanları Hintli, Rus, Finlandiyalı, Filipinli, Kanadalı, Fransız vb. Bu daha natürel olmuş!

İyi okumalar dilerim,
Saygılarımla.

DryKleon

Süper Üye
18 Eki 2020
2,243
5,401
Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz değerli üstadım.Elleriniz dert görmesin.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Değişik bir tür, değişik bir konu.

Sizdende bu tür çizgileri bize kazandırmak düşmüş, sağolasın üstadım.

Harika işlere imza atıyorsunuz.

Teşekkürler.

fahrihann-990

Kıdemli Üye
15 Kas 2021
151
196
aynen amerika hakkındaki eleştirilerine katılıyorum ama adamlarda para da var. tüm dünya ekonomisini kısmen kontrol ediyor. new york gibi büyük şehirlerin bütçesi TR bütçesinin 4-5 misli. öyle olunca da dünyanın dayısı gibi davranıyorlar. rahmetli bir siyasetçi amerika için '' amerika imparatorluktur ve tüm imparatorluklar bir gün çöker '' demişti. bunu zaman gösterecek..

akyıldız

Süper Üye
15 Nis 2010
1,773
2,614
Okudum, muhteşemdi. Konusu ve çizimleri bir harika. Bunu okumamıza vesile olduğunuz için binlerce teşekkür.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Elinize sağlık sevgili üstat.

İbretle okuduğum kitaplardan biri
oldu bu kitap da. Deniz bilimcisi
Sergei Savelnikov, kendi geliştirdiği
"Lomonosov" denizaltısıyla araştırmalara
katılırken; dünyanın farklı yerlerinde
farklı insanlar dünyayı, dünyamızı merak
ediyor, geleceğimiz için katkıda bulunmaya,
hayatları pahasına devam ediyorlar...

Küresel ısınma konusunda çok somut,
basit açıklamalar bulduğum, hayatımızı
etkileyecek kitaplardan birini daha okudum.
Umarım bir çok kişiye ulaşır bu bilgiler ve
geleceğimiz hakkında daha iyi kararlar
alırız.

Bu arada "Lomonosof", kahramanımızın
denizaltı aracı, ismini Rusya'nın yetiştirdiği
en büyük bilim adamlarından birinden almış,
ya da ona ithaf edilmiş dememiz daha doğru olur.

Mihail Vasilyeviç Lomonosov ansiklopedist, doğa bilimci,
fizikçi ve kimyacıdır.
Bir disiplin olarak fiziksel kimyayı bugünküne çok
yakın bir biçimde tanımlayan ilk kimyacı sıfatıyla
tarihe geçmiş ve gelecekte bu alanda yapılması
gereken çalışmaların geniş bir programını
hazırlamıştır. Moskova Devlet Üniversitesi'nin
kurulması projesi de Lomonosov'un eseridir ve
1755 yılında açılan okula yaklaşık 200 sene sonra
(1940 yılında) Lomonosov'un adı verilmiştir.
Venüs gezegeninin bir atmosferinin olduğunu
ilk kez olarak (1761 yılında) iddia etmiştir.