Uyu, Küçük Kız (Ç/B)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Uyu, Küçük Kız (Ç/B)
Sleep, Little Girl (İngilizce Versiyonunun Başlığı)
Duermete Niña (Orijinal İspanyolca Başlığı)

Bir İspanyol Çizgi Romanı
Türü: Korku-Gerilim
Çıkış Yılı: 2019
Hikaye ve Çizimler Sergio Bleda
Çeviri & Balonlama: scanfan
Yayıncı: Saf Comics
49 sayfa, 86 MB, 1920 px, 250 dpi, CBR
Fontlar: ITC Matisse (kapak); CCJimLee (balonlar); Times New Roman (düz yazılar)

51765410610_6d0a57f408_o.jpg

(MediaFire)

Bir İspanyol çizgi romanını daha Türkçeleştirdim. Çizeri 1974 doğumlu Sergio Bleda korku çizgi romanlarıyla tanınıyormuş. Bazı çalışmaları İngilizce, Fransızca ve Hollandacaya çevrilmiş. Bu çalışmasını da zaten İngilizce versiyonundan çevirdim. Çizimler sanki suluboya kullanılarak yapılmış gibi, hatta sadece suluboyayla yapılmış gibi, zira çini mürekkebiyle çizilmiş herhangi bir kontür çizgisi göze çarpmıyor. Mutlaka bilgisayar da bir biçimde işin içine girmiştir, ama bilgisayar öncesi çizgi roman üretme tekniklerinin kullanıldığı bir dönemi çağrıştırdığı için bana sempatik geldi. Paneller eski çocuk kitaplarındaki gibi (zaten Sergio Bleda çocuk kitapları da resimlemiş). Tamamen bilgisayarların kullanıldığı, artık klişeleşen, mekanikleşen yeni ÇR'lar (ve de filmlerdeki, başlangıçta ilginç ve şaşırtıcı gelen, ama son zamanlarda artık gözüme çok yapay görünen özel efektler) bana yavaş yavaş itici gelmeye başlamıştı. Özellikle farklı çizim tarzından dolayı bu albüm beni kendine çekti.

Belki sizler de beğenirsiniz.

İyi okumalar dilerim,
Saygılarımla.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Merak ettiğim bir kitaptı, sayenizde Türkçe olarak okuyabileceğim.

Teşekkürler üstadım.

HIZIRKOYLU

Yeni Üye
27 Eki 2020
91
270
Saf comics çok değerli eserler basar
Alfonso font Taxi serisi ve vb
Cok teşekkürler sn scanfan ellerinize sağlık

memogianni

Süper Üye
26 Haz 2011
896
1,849
İstanbul
Teşekkürler üstadım eline sağlık.

Özgün, genel farklı, süper über kahraman içermeyen her hikaye bana göre güzel. Bunu da ilgi il okuyacağımdan eminim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Gerçek anlamında bir korku öyküsü...
Hemde en sıkılarından birisi...
Teşekkürler dostum bu çizer ve bu öyküyü bizlere sunduğun ve tanıttığın için.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871

Tamamen bilgisayarların kullanıldığı, artık klişeleşen, mekanikleşen yeni ÇR'lar (ve de filmlerdeki, başlangıçta ilginç ve şaşırtıcı gelen, ama son zamanlarda artık gözüme çok yapay görünen özel efektler) bana yavaş yavaş itici gelmeye başlamıştı.

Özellikle Amerikan kaynaklı büyük yayınevleri, çok sevilen ve uzun yıllardır yayında olan çizgi kahramanları için şablon kütüphaneleri oluşturmuş, diye okumuştum bir yerlerde. Fotograf veya film karelerini kopyalayarak sahne oluşturmaktan daha kullanışlı olsa gerek. Telif hakkı kendilmizde olan ürünlerden kopya çeker, kendini tekrarlamak anlamına gelse de küçük dokunuşlarla özgün hale getiririz diye düşünüyor da olabilirler. Yine de, dediğiniz gibi, çizimlerin "mekanik" bir hale büründüğü hissi, yayınevlerinin çizgiromana ticari bir ürün gözüyle baktığı farkındalığını doğuruyor. O yüzden daha küçük yayınevlerinin ürünleri daha samimi geliyor bana da.

zeytinrengi

Aktif Üye
11 Nis 2009
458
941
Çok güzel çizimleri ve boyaması olan güzel bir korku hikayesi.Bizlere böyle bir paylaşımda bulunan değerli 'scanfan'a teşekür eder,paylaşımlarının devamını dilerim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Klasik bir korku öyküsü. Farklı bir çizgi,
Güney Amerikalı isimler ve güzel bir
atmosfer yaratılarak bir solukta okunacak
bir macera çıkarılmış. Teşekkürler sevgili
üstadım.