Su Baskını! Resimli Roman (Ç/B)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316

Su Baskını! Resimli Roman (Ç/B)
Flood! A Novel in Pictures (İngilizce Versiyonunun Başlığı)

Çıkış Yılı: 1992
Hikaye ve Çizimler Eric Drooker
Çeviri & Balonlama: scanfan
Yayıncı: Four Walls Eight Windows,
136 sayfa, 71 MB, 1024 px, 300 dpi, CBR
Fontlar: Times New Roman (Sadece şiir sayfaları, dipnotlarla)

51646141811_7ea028dc35_o.jpg

(MediaFire)

Bu kez içinde çok az yazı/balon olan bir grafik roman sunuyorum (Hemen hemen hiç yok gibi diyebilirim). Ama albümün ilginç olduğunu düşünüyorum. 1992 yılında yayımlanmış, çizeri Eric Drooker. Drooker Amerikalı bir ressam ve grafik roman çizeri. Çeşitli posterler de resimleyen Drooker "The New Yorker" dergisine de sık sık kapak çiziyormuş. Bir de "Howl" (2010) adlı filmin animasyonlarını tasarlamış. Sol tandanslı bir aktivist olan Drooker'ın işleri anaakım medyada yayımlanmadan önce sol dergilerde yer almış. Etkilendiği çizerler arasında yine "underground" çizgi romanının önemli isimlerinden Robert Crumb da var.(Crumb'ın eserleri ÇD'nda var)

Burada sunduğum onun ilk grafik grafik romanı 1992 çıkışlı "Flood! A Novel in Pictures"."Su Baskını: Resimli Roman" anlamına geliyor. Eser önce Amerikan fantezi çizgi roman dergisi "Heavy Metal"de 1991 yılında yayımlanmış. Asıl ondan sonra geniş çapta tanınmaya başlamış. Zaten Eric Drooker benim de dikkatimi Heavy Metal'deki "L" adlı hikayeyi gördükten sonra çekti. Aslında dergileri karıştırırken rastladığım bu 26 sayfalık hikayeyi sunmayı planlıyordum, ama araştırınca bu hikayenin "Flood!" grafik romanının 2. bölümünü teşkil ettiğini gördüm ve 136 sayfalık romanın kendisini sunmaya karar verdim. Bu arada, "Amerikan Kongre Kütüphanesi" bu romanın orijinal çizimlerini arşivinde koruma altına almış. Çizerin Birkaç tane de önemli ödülü var.

Çizer, diğer eserlerinde olduğu gibi bunda da "scratchboard" (zemini kazıma) tekniğini kullanmış. Yani beyaz sayfaya çini mürekkebiyle çizmek yerine, tamamen siyaha boyalı zemindeki mürekkebi jiletle kazımak suretiyle beyaz alanları ortaya çıkarmış. Bu aslında 1930'larda yaygın olan tahta üzerine gravür kazıma tekniğine benzeyen bir yöntem. 1960'ların sonunda ortaokuldayken resim-iş dersinde muşamba üzerine oyuklar açtırarak bize de benzerlerini yaptırmışlardı! (tabii biz bunu matbaa mürekkebiyle kağıda geçirirdik) Romanın bir bölümünde de mavi tonlama kullanılmış.

Onunla yapılan bir röportajın başlığı "Sessiz Hikaye Anlatıcısı". Epik, şiirsel bir hikayeyi sözsüz olarak anlatıyor. Üç kuşaktır New Yorklu (tam olarak, Manhattanlı) olan Drooker'ın bu eseri kısmen otobiyografikmiş. Sembollerle anlatılan hikayeler adeta rüyalara benzer. Çizerin anlattığına göre metro, kitlelerin bilinçsiz halini sembolize ediyormuş. 2. Bölümün başlığı olan "L" ise çizerin büyüdüğü 14'üncü caddenin altından geçen "L" treniymiş ve sistemdeki suç oranı en yüksek olan hatta işliyormuş. Eskimo şarkısı (yazı olan az sayıda sayfa) tek başına soğukla mücadele edip hayatta kalan genç Eskimo fok avcısı Utititaq tarafından bestelenmiş, 1883'te İngilizceye çevrilmiş. Yazı olan 4 sayfadaki (86-89) şiiri dipnotlarla çevirmeyi uygun gördüm. Kapağı çevirmedim. Çizgi diyarında nispeten daha az rastladığımız bu türün örneklerinden biri daha olsun istedim.

İyi okumalar (daha doğrusu iyi incelemeler!),
Saygılarımla.

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
"Bu arada, "Amerikan Kongre Kütüphanesi" bu romanın orijinal çizimlerini arşivinde koruma altına almış."
İşte adamlar bu yüzden farklı ve daha gelişmiş bizden.
bugün en önemli sorunlardan birisi yerli çizgi roman sanatçılarının eserlerinin orijinallerinin bulanamayışı...
Çizgi roman eserleri ve sanatçıları kültür varlığı olup korunmalıdır. Desteklenmelidir.
Bu arada Flood! sel baskını gibi değil de tufan olarak sanki daha doğru!..
Özellikle son sahneler açısından .
Teşekkürler sevgili dostum.
Bizde de bu akıma benzer Flaneur tarafından çıkarılan "KANA DİZ KANA" Emre Orhun & Hakan Günday'ın çizgi romanı var gibi.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Ellerinize sağlık Sevgili büyüğüm. Siz paylaştığınıza göre muhakkak çok kaliteli bir eserdir. İlk fırsatta okuyacağım. Teşekkürler..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,455
hiçbiryerde :)
Müthiş! Müthiş!
Gözlerimi alamadığım bir
çizgi roman oldu bu.
Sunumu okumaya başlar
başlamaz, hemen Allen
Gnsberg'in "Howl" şiirinin
çizgi romanını çizen ressam
olduğunu fark ettim, Türkçe
olarak da basılan ama ne
yazık ki benim kaçırdığım
bir çizgi romandı ( ya da grafik
roman diyelim) Howl :(

9780141195704-us-300.jpg

Olsun, biz bu kitaptan bahsedelim.
İlk aklıma gelen isim Will Eisner oldu.
Yeni ifade biçimleri ile çizgi romana
hayat veren isimlerden biri. Tabii az önce
bahsettiğim şiirin yazarı Allen Ginsberg'den
sonra... Sonra bu kitapta çok fazla imge
olduğundan emin oldum "okudukça"...
Bugün Aile hekimliğinden ayrılıp ilçe
sağlık müdürlüğüne geçmek için sabahtan
itibaren üç tane il sağlık müdürlüğü, üç tane ilçe
sağlık müdürlüğü, 26 adet büro, şef, uzman, 82
resmî yazı ve bir kaymakamlıkta maliye biriminin
onayları ile Cağaloğlu halk bankasında hesap
açtırıp, en sonunda aile hekimliğinden ayrıldım ve
Bakırköy ilçe sağlık müdürlüğünde çalışmaya
başladım. Bu yüzden kafam balon gibi :) ve de
bu yüzden, saatlerce, günlerce keyifle incelenecek
bu çizgi romandaki her ayrıntıya kafa yoramasam da
bir iki resmi paylaşmak istiyorum.

Flood-Su-Bask-n-Eric-Drooker-cbr-Eric-Drooker-Flood-049.jpg

new-balance-logo_p.jpg

Burada mesela, 80'lerde bizim gençliğimizdeki
break dance'çılar var, mısır hiyelogrifleri eşliğinde,
Nike ve New Balance markalarını çağrıştıran

çizimler gördüm sonra, ama şimdi çok yorum
yapamayacağım çünkü eminim ki bunların hiç
önemi olmayacağı harika bir çizgi roman bu.
Çok teşekkür ederim üstadım.
Selam ve sevgilerimle...

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316

Eric Drooker kendisiyle yapılan aynı röportajda şöyle demiş: "1992'de "Flood" yayımlandığında ortalıkta ona benzeyen başka bir şey yoktu, "grafik roman" mefhumunun henüz kitapçı mağazalarında popüler olmadığı bir zamandı. Grafik romanın kavranmasına daha birkaç yıl vardı. Kitapçılar "Flood"ı hangi kategoriye sokacaklarını bilemiyorlardı. Bazıları onu Güzel Sanatlar raflarına, diğerleri de ya Mizah ya da Pop Kültürü raflarına yerleştirdiler. Bazı kitapçılarda da kitap Bilim Kurgu raflarını boyladı...Bu arada Barnes & Noble da onu Psikoloji bölümüne yerleştirdi."

Aslında bilindiği gibi "Grafik Roman" terimin içinde basılı olarak yer aldığı ilk kitap Will Eisner'in 1978 tarihli eseri "A Contract With God" dır. Bu roman "grafik roman" tabirinin resmen endüstride kullanıldığı ilk kitap olma ünvanını taşıyor. Bu Drooker'ın anlattığı tarihten 14 yıl önceydi. Demek ki 14 yılda bu kategori ABD'de hala tam olarak kendine yer bulamamış.

Bu arada yeni göreviniz hayırlı olsun sevgili "yeryüzü" üstadım. Başarılarınızın artarak devamını dilerim.