LUCY - Umut (Çeviri & Balonlama)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

LUCY - Umut (Çeviri & Balonlama)
LUCY - Hope (İngilizce adı)
Lucy - L'espoir (Fransızca adı)

Yazan: Patrick Norbert
Çizen : Tanino Liberatore
Bilimsel Danışman: Profesör Yves Coppens
(College de France)
Çeviri ve Balonlama: scanfan
Fransızca baskı: 2007, Capitol Editions

73 sayfa, 1990px, 72 dpi, 149 MB, CBR
Fontlar: CCAdamKubert, Arial

51624250927_f548df3bc0_o.jpg

(MediaFire)

1978 yılında Doğu Afrika'da, Tanzanya'nın Laetoli bölgesinde bir yetişkinin ve genç bir çocuğun volkanik kül üzerinde 3,7 milyon yıl önce bıraktıkları ayak izleri bulundu. Bunlar meşhur "Laetoli Ayak İzleri" olarak kayda geçti. Keşfi İngiliz paleoantropolog Mary Leakey (1913-1996) yapmıştı. Bu izler "Australopithecus afarensis" adlı belirli bir türe atfediliyor. Bunlar insanın atalarından, iki ayak üzerinde dik yürüyen, taş aletler yapıp kullanabilen bir türdür (zaman çizelgesi üzerinde daha sonra onları sırasıyla Homo habilis, Homo erectus, Neanderthal, Homo sapiens ve modern insan takip eder. Haliyle Australopithecus'tan çok önce "(4 ila 10 milyon yıl) yaşamış insansılar da vardır). Lucy'nin çağdaşları avcı toplayıcıdırlar. Henüz ateş yakıp kullanamayı bilmiyorlar ve klanlar halinde yaşıyorlardı.

İşte Leakey ve ekibi söz konusu izleri bırakan Australopithecus afarensis türünden bir iskelet buldular ve kod adı AL 288-1 olan erişkin dişi iskeletine "Lucy" adını verdiler, zira o sırada kampta teypten The Beatles topluluğunun ünlü şarkısı "Lucy in the Sky with Diamonds" (1967) çalıyordu. Lucy'nin 1,1 metre boyunda ve 29 kg olduğu hesaplandı. Lucy'nin ölümünün üzerine bir ağacın düşmesi sonucu olduğu sanılıyor. Öldüğünde olgun ama genç yetişkin çağındaymış. Rekonstrüksiyonu yapılan orijinal iskelet Etiyopya'da Addis Ababa Ulusal Müzesinde korunuyor (başka yerlerde replikaları var)

Bu grafik albümde Lucy'nin yanına bir de Adem eklenerek insanlığın şafağından bir kesit anlatılmış. Çizer Tanino Liberatore'yi Heavy Metal dergisinde çizdiği Rank Xerox serisinden tanıyoruz. Buradaki çizgilerin aynı sanatçının elinden (fırçasından) çıktığına inanmak çok güç. paneller sanki fotoğraflar üzerinde boyama yapılmış gibi gerçekçi duruyor. Grafik romanın bilimsel danışmanı College de France'dan Profesör Yves Coppens (d. 1934) ise "lucy"yi bulanlardan biri.

Çeviri İngilizce (muhtemelen scanlation'dı) versiyonundan yapıldı. Grafik albümün Fransızca orijinalini (sonradan da İngilizce scanlation'ını) "gandor08" dostumuz ÇD'nda paylaşmıştı.

The Beatles'ın 1967 çıkışlı "Lucy in the Sky with Diamonds" şarkısını da buraya alıyorum, belki dinlerken kazı ekibinin Doğu Afrika'daki kampına da kısa bir anı ziyareti yaparız!
Lucy in the Sky with Diamonds (1967)

Saygılarımla, iyi okumalar.

Son düzenleme:

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,362
İzmir
Odenat üstamızın çevirip paylaştığı Neanderthal üçlemesi, bu tür konulara olan ilgimi tetiklemişti.
Bu türle ilgili çalışmalar ne yazık ki çok az.
Bu yüzden Lucy'yi merakla okuyacağım.
Çok teşekkürler, sayın Scanfan.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Her bir paneli uzun uzun inceleyerek keyifle okudum.

Epey değişik bir çizgi roman okuma fırsatını sunduğu için scanfan üstadıma sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Enver Yılmaz

Çeviri & Balonlama
11 Ocak 2018
696
6,501
Kocaeli
İnsan maymundan gelmedi ki, Kuranda yazıyor insanı ayriyetten topraktan yarattım diye, deseydi bir maymunu çağırdı veya seçti yeter bu kadar maymunluk ettiğin biraz adam ol dedi ve maymun adam oldu ismi de adem oldu, ilk insan böyle oldu deseydi tamam ama öyle demiyor ki bu mesele önemli çünkü imanın şartlarından biri de Allahın kitabına iman, ben ona inanıyorum, tabi ki insandan önce insana benzeyen maymun türleri yaşamış olabilir ama bu onları bizim atamız yapmaz.

Evrim teorisi diyorlar ama sanki bilimsel kanun gibi bu şekilde filmler diziler vb. şeylerle propagandasını yapıyorlar. Çizgi Romanın bu tarz şeylere propaganda edilmesi üzücü.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
3.4 milyon yıl önce ile bugün arasında sevgi ve güven ilişkilerinde pek değişen bir şey yok gibi..
Çizgi romanın muhteşem güzelliğine bir kez daha tanık olduğum nefis bir çizgi roman.
Teşekkürler beni bu güzellikle tanıştırdığın için.
Sevgiler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Olağanüstü zorlu şartlarda
bir hayatta kalma mücadelesi.
Şimdi biz olsak ne yapardık
bilmiyorum. Hüzünle, ibretle
okudum "scanfan" üstadım.
Teşekkürler, sevgi ve saygılar.

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
169
504
eser seçimi, çeviri ve tarama kalitesi, sayfada sunarken sunduğunuz ön bilgilendirme yazısı vs.. hepsiyle çok kaliteli, enfes bir paylaşım olmuş.

günümüze keyif kattınız...
teşekkür eder devamını beklerim...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Bu kıymetli paylaşımınızı, sizin her zaman bildiğimiz özenli ve kaliteli çalışmalarınıza paralel bir ruhla okuyacağım değerli dostum.
Emekleriniz için çok teşekkürler...

aziz balıkçı

Süper Üye
9 Ağu 2020
2,952
8,268
scanfan üstadım yine muhteşem bir eseri bizlere kazandırdınız. Elinize yüreğinize sağlık paylaşımlarınız için teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

ALIENRIPLEY

Süper Üye
29 Ocak 2016
1,196
2,104
Zevkler, renkler ve inançlar farklı olabilir... Sanatta ise her şey olur.. Beğenen okur, beğenmeyen okumaz... Emeği geçene teşekkür etmek yeterlidir bence...