Malaterre'nin Son Şarkısı (Çeviri & Balonlama)

Malaterre'nin Son Şarkısı (Çeviri & Balonlama)

scanfan


Like Tree166Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23.Mart.2021, 22:53   #1
Yönetici
 
scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.Eylül.2013
Mesajlar: 6,801
•Rep Puanı : 1687460
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart Malaterre'nin Son Şarkısı (Çeviri & Balonlama)

Malaterre'nin Son Şarkısı (Çeviri & Balonlama)
Alacakaranlık Yoldaşları'nın 3. Kitabı

İlk Çıkış Yılı: 1990
Yazan ve Çizen: François Bourgeon
Çeviri & Balonlama: scanfan
fontlar: CCJimLee, CCBattleDamaged, Futura, Georgia, Clairvaux
137 sayfa, 254 MB, 300 dpi, 2000 px
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (MediaFire)

François Bourgeon'un 3 ciltlik "Alacakaranlık Yoldaşları" (Les Compagnons du crépuscule) serisinin üçüncü ve son kitabı olan "Malaterre'nin Son Şarkısı"nın (Le dernier chant des Malaterre) çeviri/balonlamasını sunuyorum. Çeviri İngilizcesinden yapıldı.

Bu ciltte cinsellik biraz daha ön plana çıkmış. müstehçen imalı konuşmalar ve jestler çokça vardı, özellikle de eşçinsellik, sodomi imaları filan (s.86). Ama çizimlerde cinsellik erotizmin sınırlarını zorlamadan bırakılmış. Önceki kitaplardaki ana karakterler macerayı sürdürüyorlar, onlara bir kaç karakter daha katılıyor. İlk iki macera zaman zaman fantastik alemlerde geçiyordu (aslında rüyalar aleminde) ama bu ciltte daha dünyevi olaylar ele alınmış. Orta Çağ şehirlerinde yaşam, mekanlar, insanlar, kostümler vs. François Bourgeon bir Orta Çağ şehrini tüm detaylarıyla resmetmiş, belli ki çok detaylı bir sanat tarihi araştırması yapmış, çizimlere geçmeden önce hiç üşenmemiş eskiz niyetine binaların detaylı maketlerini yapmış, onların üzerinden çizimleri yapmış. Kalenin, manastırın detayları şaşırtıcı gerçeklikle resmedilmiş. Mesela 13.yy'da bir kalenin tuvaleti nasıl olurdu (s.71) vs tuvaletin duvarlarında açık saçık graffitiye kadar çizmiş. Bir banyo evi (hamam) neye benziyordu, içindeki çalışma düzeni, bir çocuğun oyuncağı nasıldı vs çalışılırken tarihsel gerçeklere uyulmuş. Sokaklar, tabakhaneler, döviz bürosu, sokak tiyatrosu, kapı geçişlerindeki ayrıntılar, ceza sistemi vs detaylandırılmış. Pagan kültürüyle erken Hristiyan kültürünün iç içe geçtiği bu çağda Yahudi düşmanlığı, kitap yakmalar, büyücülük, saray entrikaları, dinin toplum üzerindeki etkisi vs. eksik bırakılmamış. Mekanlar kadar karakter çalışması da müthiş. Bourgeon basmakalıp karton karakterler yerine ayakları yere basan idealize edilmemiş sahici karakterler oluşturmuş, dolayısıyla dramatik olayları da önceden tahmin etmek oldukça zor. "Gülün Adı" filminden alınan tadın daha fazlası alınıyor bu kitaptan. Gülün Adı filmi/kitabındaki gibi manastırın "criptorium"unda (yazıhanesinde) harıl harıl kitap yazıp/kopyalayan keşişleri görüyoruz ve o devirde kitaplara verilen değer hakkında bir fikrimiz oluyor. Yan karakterler isim ve bağlantılarıyla çoklarına karmaşık gelmiş olacak ki Michel Thibaut inceleme kitabının başına bir "sinoptik tablo" koymuş. bu tablonun karakterleri ilgilendiren sütununu çevirip kitabın arkasına ekledim. Tahmin etmiyorum ama kafa karışıklığı olursa yardımı olacaktır. (ben ayrıca bir kağıda karakterler tablosu çizmiştim, kim kimin nesidir filan üzerinde notlar aldım. Bu olayları ve kişilerin aralarındaki bağları takip etmemde kolaylık sağladı)

Sürekli sarfedilen aforizmalar, uzun dolambaçlı cümleler başta sıkıcı geliyor ama sonra zevkle takip ediliyor. Bourgon'un kelimelerle oynama gibi bir özelliği olduğunu İngilizce çevirmenlerinin araştırma kitabına dayandırarak söylediklerinden anlıyorum. Sanki 'edebiyat parçalıyor'. Örneğin; geceki linçten sonra ortadan kaybolan güruh için "kimliklerinin ortaya çıkmaması için ortadan kayboldular" yerine "güneş oradaki her surata bir isim koymadan önce ortadan kayboldular" diyor.

İkinci cildin acısını çıkarırcasına İngilizce scanlatorlar son derece titiz çalışmışlar ve mükemmel bir bir iş çıkarmışlar. dipnotlar çoğu lüzumsuz denecek kadar fazlaydı. Maceraya fazla katkı sunmayan çok lüzumsuz olanları çıkardım, önemlilerini kendi dipnotlarımla birlikte harmanladım. Fransızca orijinalinde hiç dipnot olmadığını da hatırlatayım.

Bence üçlemenin amiral gemisi bu son cilt. Bu arada albümün adında geçen Malaterre, Montroy şehrinin içindeki Malaterre ailesine ait kalenin adı. ("Castle"ı kale veya şato olarak mı çevirmeli diye tereddüt ettim, ama kale olması gerektiği anlaşılıyor, literatürde aradaki farkı uzun uzun açıklamışlar, burayı kalabalık etmemek için almıyorum.). Öbür iki cildin üç misli hacimde bir kitap.

Bana ilginç gelen tercüme örneği de şu, (s.73) cümle şöyle: "buna tanrının fasülyesi karar verir"(!!!) önce tuhafıma gitti (gerçi bu olay ileriki sayfalarda dipnotlarla filan açıklanmış ama o ana kadar bildiğim bir şey değildi.) çevirmeden mi bıraksam acaba dedim, ama bu benim tarzım değil. Çevirmeden bırakamam veya yerine uygun başka bir şey uydurmamaya gayret ederim (çok enderdir bu). Bu bir sembol mü filan derken Hristiyan geleneklerini araştırınca motomot böyleymiş! İsa'nın doğumundan 12 gün sonra kutlanan ve o nedenle de on ikinci gün bayramı (Epifani Bayramı) da denen kutlamaların geleneklerden biri de son gece pastanın içine bir fasülye tanesi saklamakmış. bu kime denk gelirse kral ilan ediliyormuş. Bu kutlamalarda hizmetçilerle efendileri rolleri değişiyorlardı. Sosyal hiyerarşinin bozulduğu bu gün Shakespeare'in "On İkinci Gece" oyununda da açıkça vurgulanır. Albümde bunlar gibi onlarca örnek vardı.

Saygılarımla.


François Bourgeon'un Orta Çağ'da geçen "Les Compagnons du crépuscule" (Alacakaranlık Yoldaşları) adlı fantastik/tarihi çizgi romanı 3 cilttir. Bunlar Fransızca, İngilizce ve benim verdiğim Türkçe adlarıyla ve çıkış yıllarıyla şöyledir:

1- Les Compagnons du crépuscule 01 Le sortilège du bois des brumes (1983) (51 sayfa)
The Companions of the Twilight 01 The Spell of the Forest of the Fogs
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

2-Les Compagnons du crépuscule 02 Les yeux d'étain de la ville glauque (1986) (54 sayfa)
The Companions of the Twilight 02 The Tin Eyes of the Slimy Town
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

3-Les Compagnons du crépuscule 03 Le dernier chant des Malaterre (1990) (137 sayfa)
The Companions of the Twilight 03 The Last Song of the Malaterres
Alacakaranlık Yoldaşları 03 Malaterre'nin Son Şarkısı (Bu konudaki çeviri)


Konu scanfan tarafından (24.Mart.2021 Saat 01:21 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23.Mart.2021, 23:12   #2
Yeni Üye
 
HIZIRKOYLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.Ekim.2020
Mesajlar: 63
•Rep Puanı : 38
•Rep Seviyesi :
HIZIRKOYLU is on a distinguished road
Standart
Muhteşem bir çalışma ne kadar teşekkür etsek az.
HIZIRKOYLU isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23.Mart.2021, 23:15   #3
Onursal Üye
 
Beymelikli18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.Eylül.2014
Bulunduğu yer: Kendi Koltuğunda
Mesajlar: 17,152
•Rep Puanı : 272342
•Rep Seviyesi :
Beymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond reputeBeymelikli18 has a reputation beyond repute
Standart
Teşekkür ederim, ellerinize sağlık scanfan üstadım.
Beymelikli18 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23.Mart.2021, 23:40   #4
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 8,920
•Rep Puanı : 224257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
Bu kıymetli eseri bir yayınevi ciddiyeti ve kalitesiyle hazırlayıp istifademize sunduğunuz için çok teşekkür ederim Sevgili Scanfan.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.

Baltimora isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Mart.2021, 00:19   #5
Administrator
 
savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.Ekim.2009
Bulunduğu yer: Kasımpaşa
Mesajlar: 19,417
•Rep Puanı : 1320861
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Standart
İşte forum bu yüzden çok değerli...
Teşekkürler üstadım.
Çizgi roman okumak sizlerle başka bir keyif.
Bazen çizgi romanı bu kadar iyi bilmenizi kıskanmıyor değilim ama sonra diyorum ki iyi ki varsınız.
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Mart.2021, 00:30   #6
 
mustafa sazak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.Eylül.2014
Bulunduğu yer: Denizli
Mesajlar: 278
•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
mustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond reputemustafa sazak has a reputation beyond repute
Standart
Bu güzel emekleriniz ve de hassas çalışmalarınız için tebrikler, teşekkürler üstat.
mustafa sazak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Mart.2021, 00:48   #7
Çeviri Balonlama
 
Mr Davaro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 07.Haziran.2020
Mesajlar: 459
•Rep Puanı : 315087
•Rep Seviyesi :
Mr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond repute
Standart
Olağanüstü!
Üç muazzam cilt...
Fevkalade bir paylaşım.
Elinize emeğinize sağlık.
Çok teşekkürler...
Mr Davaro isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Mart.2021, 00:54   #8
Onursal Üye
 
yazicizahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Nisan.2011
Mesajlar: 2,307
•Rep Puanı : 600355
•Rep Seviyesi :
yazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond reputeyazicizahmet has a reputation beyond repute
Standart
Yine harika bir sunum ve paylaşım. Tam da üstadımdan beklediğim gibi. Şahane bir mini seri ile tanışmış olduk ve bilgilendik. Ellerinize sağlık. Çok teşekkürler.
yazicizahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Mart.2021, 01:15   #9
Süper Üye
 
ALIENRIPLEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.Ocak.2016
Mesajlar: 1,039
•Rep Puanı : 213
•Rep Seviyesi :
ALIENRIPLEY has a spectacular aura aboutALIENRIPLEY has a spectacular aura aboutALIENRIPLEY has a spectacular aura about
Standart
Sevgili dostum scanfan.. Gerçekten çok değerli bir iş yaptınız ve bu nadide eseri bizlere kazandırdınız... Teşekkürden öte minnetlerimi sunuyorum...
ALIENRIPLEY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Mart.2021, 01:26   #10
Süper Üye
 
aziz balıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09.Ağustos.2020
Mesajlar: 1,718
•Rep Puanı : 25142
•Rep Seviyesi :
aziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond reputeaziz balıkçı has a reputation beyond repute
Standart
Muhteşem 3 ciltlik bir seriyi arşivimize kazandırdığınız için sizlere çok teşekkür ederim. Büyük bir emek ile sarf edilen zamanınızı bizlere harcadınız. Hakkınızı bizlere helal edin. İyi ki varsınız. Sağlıklı günler dileklerimle.
yeryüzü, scanfan ve Mr Davaro bunu beğendi.
aziz balıkçı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
alacakaranlık yoldaşları, çeviri balonlama, françois bourgeon, malaterre, ortaçağ, thibaut

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Natacha Orjinalden Çeviri (Çeviri ve Balonlama) tombraks1978 Çeviri ve Balonlama 9 11.Kasım.2020 18:57
Bir Noel Şarkısı SenSei SenSei'den Devam Eden Çeviriler 5 12.Mart.2018 19:36
çeviri ve balonlama matterouge Çeviri Yardımlaşma Başlığı 9 10.Mayıs.2013 23:32
WE3 #02 (Çeviri ve Balonlama) Road Trip Çeviri ve Balonlama 0 16.Şubat.2012 10:10


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:50

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.