Silahsızlandırma (The Disarmament) çeviri & balonlama

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Silahsızlandırma (çeviri & balonlama)
The Disarmament
Yayımlandığı Dergi: Heavy Metal, Mayıs 1994
İngilizce adı: The Disarmament
Fransızca (orijinal) adı: Les Désarmés
Senaryo: Michel Pirus
Çizimler: Pascal "Mezzo" Mesemberg
Renklendirme: Véronique Dorey
Çeviri, Sayfa Düzeni ve Balonlama: scanfan
balon fontları: CCAdamKubert
kapak fontları: Renfrew ve Caribbean
49 sayfa, 300 dpi, 86 MB, CBR

50914326072_b7a70daeb2_o.jpg

(MediaFire)

Sevgili diyardaşlarım, Heavy Metal dergisini çıktığı günden beri alırım (son yıllarda sadece internetten). Bu dergideki hikayeleri hep çevirip sunmak istemişimdir. Ama bir kısmı fazla açık saçık olduğundan, bir kısmı yazısız ve çok kısa olduklarından bazılarını da ben beğenmediğimden bir türlü kısmet olmamıştı. Geçenlerde dergileri karıştırırken bu öyküyü buldum (Mayıs 1994 sayısı), çok uzun değil diye başladım, meğerse uzunmuş, macera derginin son bölümünde de devam ediyormuş: 47 tam sayfa panel (benim eklediğim 2 kapak sayfasıyla birlikte 49 sayfa.) Yani bir albüm uzunluğunda! Çeviri ve balonlamayı bitirdim. Dergide sayfa kenarları filan yoktu, onları da ekledim filan derken epey zaman aldı.

Bu arada merak ettim, bu Amerikan Heavy Metal dergisinin orijinali Fransız Metal Hurlant dergisiydi, acaba hikaye önce orada mı yayımlandı diye. Yazar ve çizerleri Fransızmış zira: Mezzo ve Pirus ikilisi, her ikisi de 1960 doğumlu olan ikili o yıllarda Metal Hurlant için bir takım oluşturmuşlar ve karanlık öyküleriyle tanınıyorlarmış. her ikisi de hem çiziyor hem yazıyorlar. Ama öykünün Metal Hurlant'ta yayımlandığına dair bir iz bulamadım. Ama bu arada şunu keşfettim: bunlar 1991 ve 1993 yıllarında Fransa'da Zenda yayınevinden 2 cilt halinde çıkmış. ciltler 47'şer sayfa. Buradaki öykü ilk cildi kapsıyor. Zaten çeviri sırasında maceranın sonunun biraz tuhaf bittiğini farketmiştim, kuşkularımda haklıymışım, macera ikinci ciltte devam ediyormuş. Heavy Metal bu ikinci cildi de yayımlamış mıdır diye araştırdım, bulamadım.​

50914535572_50b6a7c132_o.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,445
hiçbiryerde :)
Gerçekten özlemiştik "scanfan" ağabeyim.
Büyük bir keyifle okudum, "scanfan" usülü
ve yine sıra dışı olan bir çalışma olduğunun
bilinciyle...

Fakat itiraf edeyim, gerçekten hayran kaldım.
Bu tam bir klasik hikaye. Tam bir "western"
tarzı suç ve yeraltı edebiyatı ya da kara film
diyebileceğimiz hikayelerden (Şu anda,
Karakarga yayın evinden çıkan, benim çok
sevdiğim bir çok filmin isminin geçtiği
"hollywood" kitabı aklıma geldi)...
Daha bir çok şeyi hatırlattı aslında... Mesela,
Ken Parker'in "Stokton Olayı" macerası;
Sydney Lumet'in Köpeklerin Günü, Sam
Peckinpah'ın "Getaway" filmi, Coen
Kardeşlerin neredeyse tüm filmleri...

*Sanırım en çok "Butch Cassidy and
the Sundance Kid"i anımsatıyor öykü...

Sonu gerçekten fazlasıyla belirsizdi.
Umarım ikinci kitabı da bulup okuma
şansına kavuşuruz.

Teşekkürler, saygılar sevgili üstadım.

Not: Bu arada Heavy Metal dergilerindeki
hikayeler, çizimler ne kadar güzel, özel,
yenilikçi ve devrimciymiş. İtiraf edeyim,
Türkiye Heavy Metal olarak çıkmış dört sayıyı da
yıllar önce almama rağmen henüz okumamıştım.
Ama geçenlerde Gandor08 dostumun paylaşımı
ile sanırım biraz göz attığımda muhteşem işlerin
olduğunu gördüm. sanki çizgi roman tarihinin
en iyi işleri bu dergilerde toplanmış diye düşündüm.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Elinize sağlık. İkinci cildi bulabildiniz mi? Devamı gelecek mi?

Sevgili atilkurt, ne yazık ki Heavy Metal dergilerinde ikinci cildi bulamadım. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi Fransızcada 2 albüm halinde yayımlanmış (internette var_Library Genesis'de). Fransızca bilmediğim için ikinci albümü çeviremem. İyi tarafı, (albümlerin Fransızcasının 2 yıl ara ile yayımlanmış olmasından da anlaşılacağı gibi) aralarında bir devamlılık olmasına rağmen ayrı okunduğunda da ilk cilt çok manasız kalmıyor. Tabii diğeri de olsa iyi olurdu. Heavy Metal'leri kendi koleksiyonum haricinde internetteki fan sitelerinde derlenmiş serüven listelerinde de aradım (çizerlerin adıyla da, macera adıyla da) bulamadım. Şayet bir yerlerde (İngilizcesine tabii) rastlayan olursa seve seve çeviririm. Belki Fransızca bilen bir diyardaş da ikinci cilde el atar. Bir Frankofon sever olarak bu dili bilmediğime bir kez daha hayıflandım. Bu arada fırsat bulursam Heavy Metal'den başka çizgi romanlar çevirmeyi planlıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.