Cracked Dergisinden Bir "Shut-Ups" Sayfası Çevirisi

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Cracked Dergisinden Bir "Shut-Ups" Sayfası Çevirisi
Alıntılandığı Dergi: Cracked Magazine (ABD)
"Shut-Ups" Sayfası
Tarih: ~ 1978
Çizen ve Yazan: Charles Rodriguez
Çeviri Balınlama: scanfan

Cracked mizah dergisinin en uzun süre yayımlanan köşelerinden biri de "Shut-Ups", yani "kapa çeneni" sayfasıydı. Sayfasıydı dedim, zira Mad mizah dergisininin en önemli rakiplerinden biri olan ve 1958 yılından beri çıkan bu hiciv dergisi 2007 yılı başında kapandı. İkinci sayıdan beri hiç ara vermeden çıkan bu köşe zaman içinde farklı çizerler tarafından yapıldı: Bill Ward, Don Orehek, Charles Rodriguez, Mike Ricigliano, Vic Martin ve Noel Anderson sırasıyla bu köşeyi çizen sanatçılardı.

Benim burada çevirip balonladığım paneller Charles Rodriguez'e ait (imzası yoktu gerçi). Kendine has çok ilginç çizgileri var. Sayfayı hangi sayıdan kesip ayırdığımı not etmemişim. Minik bir dedektiflik: yine aynı sayının iç sayfalarından kesip birlikte zımbaladığım bir "Jaws 2" filminin parodisi vardı. Buradaki "Shut-Ups" büyük olasılıkla o filmin çevrildiği yılda, yani 1978'de çizilmiş olmalı. Orijinaliyle birlikte sunuyorum (Beyazlatmayı hiç sevmediğim halde burada makul derecede kullandım, belki de orijinalini çok koyu bulduğum içindir.)
ÇB
Shut-ups-craked-cb.jpg

ORJ
Shut-ups-craked-orj.jpg

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Beni sürekli şaşırtıyorsun, üstadım. Demek bu dergileri temin ediyor, içinden ilgini çekenleri kesip arşivliyordun... Bir kez daha şapka çıkartıyorum.

Dönemin espri anlayışı için ilginç ipuçları veren bu paylaşım için teşekkür ederim. Tabi sunumda yer alan bilgiler için de.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dergiye bir göz attım, MAD'den bayağı ilham almışlar, hatta Alfred E. Neuman gibi Sylvester P. Smythe adlı bir maskotu kullanmışlar.. Paylaşım için teşekkürler sevgili Scanfan..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Dergiye bir göz attım, MAD'den bayağı ilham almışlar, hatta Alfred E. Neuman gibi Sylvester P. Smythe adlı bir maskotu kullanmışlar.. Paylaşım için teşekkürler sevgili Scanfan..

Sevgili "Baltimora", MAD'in Cracked'den başka birkaç rakibi daha vardı, onlardan biri de Marvel'in çıkardığı Crazy idi (hepsinin adı da birbirine benziyor, kaçık, çılgın, çatlak vs! Aslında bir de Sick vardı, hasta!). Kambersiz düğün olur mu? İlk ikisinin olduğu gibi diğerlerinin de birer maskotu vardı, Crazy'ninki Irving Nebbish'ti mesela. Crazy diğerlerinden daha kısa ömürlü oldu, 1973'ten 1983'e kadar sadece 94 sayı çıktı. Sick'in maskotu ise Huckleberry Fink.

Dediğiniz gibi, gerek format olsun, gerek içerik açısında birbirlerinden "bayağı" bir ilham almışlar (aslında hepsi de MAD'in taklitleriydi). Maskotları da aynı şekilde birbirinden kopyalanmış gibiydi.

Amerikan Mizah Dergilerinin "Maskotları":
Mizah-derg-Maskotlar-mad-vs.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Sevgili "Baltimora", MAD'in Cracked'den başka birkaç rakibi daha vardı, onlardan biri de Marvel'in çıkardığı Crazy idi (hepsinin adı da birbirine benziyor, kaçık, çılgın, çatlak vs! Aslında bir de Sick vardı, hasta!). Kambersiz düğün olur mu? İlk ikisinin olduğu gibi diğerlerinin de birer maskotu vardı, Crazy'ninki Irving Nebbish'ti mesela. Crazy diğerlerinden daha kısa ömürlü oldu, 1973'ten 1983'e kadar sadece 94 sayı çıktı. Sick'in maskotu ise Huckleberry Fink.

Dediğiniz gibi, gerek format olsun, gerek içerik açısında birbirlerinden "bayağı" bir ilham almışlar (aslında hepsi de MAD'in taklitleriydi). Maskotları da aynı şekilde birbirinden kopyalanmış gibiydi.

Amerikan Mizah Dergilerinin "Maskotları":
Mizah-derg-Maskotlar-mad-vs.jpg

Her geçen gün ufkumu daha da açıyorsunuz değerli büyüğüm. Sizlerden öğreneceğim çok şey var. Her zamanki gibi bu paylaşımınızı da büyük keyifle okudum. Eksik olmayın. Teşekkür ederim.