scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

D-DAY 18 – Şarlman Operasyonu (Çeviri/Balonlama)
"D-DAY 18 - Operation Charlemagne" (İngilizce adı)
"JOUR J_18 - Opération Charlemagne" (Fransızca adı)
Delcourt, 2014, 64 sayfa, 112 MB, CBR
Fontlar: CCWildWords (balonlar), MyriadPro-BoldCond (kapak)

DDAY-18-Oper-sarlman-kapak.jpg

(MediaFire)
(Mega) alternatif bağlantı

Fransızca ve İngilizce versiyonlarının kapakları.
DDAY-18-EN-FR-cft-kapak.jpg

"Alternatif tarih" (what if) temalı çizgi roman serisinin 18 no'lu albümünün adı "Şarlman Operasyonu", alt başlıkta ise şunlar yazıyor: "1943: Fransız Kuvvetleri Kahpe İngiltere’yi Tam Kalbinden Vurdu". Serinin diğer albümlerinde olduğu gibi, bu albümde de yine tarihteki birtakım olaylar değiştirilerek yeniden kurgulanmış. 18 numaralı bu albüm daha önce sunduğum "Omega"nın (No:14) devamı. Olaylar 3 albüme yayılmış, yani 21 No'lu albümle (Lanetliler’in Alacakaranlığı) de seri tamamlanacak.

'Kurgu tarih' albümümüzde, 1940'ların başında Fransa'da faşist "Omega" yönetimi iktidardadır ve Nazi Almanyası'ndaki korkunç yöntemlerin benzerlerini uygulayarak ülkedeki tüm muhalifleri sindirmişlerdir. Bu arada İngiltere ile Fransa arasında bir savaş sürmektedir. Bu savaşta SSCB ve ABD tarafsız kalmışlardır ama Fransızların Sovyetler'le arası oldukça iyidir, ABD ise İngilizlere göz kırpmaktadır. Almanya bir önceki büyük savaşta yenilmiş ve parçalanarak prensliklere bölünmüştür. Bu arada İngiliz istihbaratı Fransızların süper bir silah geliştirdiğini öğrenir. Bu silahın hava fotoğraflarını çeken keşif uçağı Fransa'da düşürülür ve yaralı kurtulan pilotun çektiği fotoğraflarla birlikte ülke dışına kaçırılması gerekmektedir. Bunu kimisi aristokrat olan rejim karşıtı bazı vatanseverler yapacaktır. Fransa'da bir şatoda düzenlenen Moskova Oda Orkestrası konseri sırasında casuslar faaliyettedir, "Omega" rejimi ise onlara göz açtırma niyetinde değildir. Gerisi albümde.

Küçük bir not: Albümde ünlü entellektüel, feminist filozof "Simone de Beauvoir" da rol alımış. Gerçek hayatta Marksist, komünist üstelik de savaş karşıtı bir aktivist olan yazar Beauvoir, bu albümde faşist Omega'nın bir ajanı, hem de onların enformasyon bakanlığında görevli bir propaganda sorumlusu olarak çizilmiş. Ancak senaristler onun biseksüel yönüne (detaylarıyla) değinmeyi de ihmal etmemişler doğrusu!(sayfa 27)

Albümün orijinal alt başlığında geçen "Albion" sözcüğü Büyük Britanya adasına verilen en eski addır, kökeni kadim Kelt diline kadar dayanır, Dover'in beyaz falezleri bu adın verilmesine yol açmış olabilir, zira albion bazı dillerde beyaz anlamındadır. "Perfidious" ise kahpe, kalleş, hain, güvenilmez, dönek anlamlarına gelir. İngiltere için kullanılan bu aşağılayıcı "Perfidious Albion" tanımlaması, eski devirlerde bu ülkenin uluslararası anlaşmalara uymaması, verdiği sözleri tutmaması, diplomaside ikiyüzlü olması, kaypaklığı ve vefasızlığı nedeniyle yapılmıştı. Artık bu sözcüklere sadece şiir ve edebiyatta rastlanıyor.

"Şarlman" (742-814) ise hem Frenklerin hem de İtalyan Lombardların kralıydı, 800 yılında da Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun İmparatoru oldu. Ortaçağ'ın başlangıcında Batı ve Orta Avrupa'yı birleştirdi, böyle bir birleşme 3 asırdan beri, yani Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden bu yana ilk kez gerçekleşiyordu, bu nedenle Şarlman "Avrupa'nın babası" olarak adlandırılır.

Yeni yılın bu ilk günlerinde hepinize keyifli okumalar dilerim.
Saygılarımla...

Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Albüm mü harika tanıtım mı, bilemedim şimdi. Elinize sağlık sayın scanfan, çok teşekkür ederim.

KHANN

Kıdemli Üye
19 Ara 2012
126
277
Sırf tanıtım bile enfes , çok teşekkürler sayın Scanfan . Severek ve ilgi ile takip ediyoruz .Saygılar , sevgiler .

Son düzenleme:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
Bu seriyi çevirdiğiniz için ne kadar teşekkür etsek azdır. Alternatif tarih konusunda bir vaha. Sağolun varolun.

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,164
4,976
Sayın "scanfan" "iple çektiğim" bir seri bu, ellerinize/emeklerinize sağlık. Çok çok teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,445
hiçbiryerde :)
Tarihi hikayeleri seviyorum ama buradaki
gibi çok fazla gerçek tarihsel olay ve
karakter işin içine girince takip etmekte
zorlanıyorum. Buna rağmen her defasında
sayfalar ilerledikçe konu beni içine çekiyor
ve karakterleri artık tanıdığımı fark ediyorum.
Bu öykü de yine çok gerçekçi ama bir o kadar da
kurgusaldı! ve tarihsel kişilikleri hayal ettiğimizin
dışında bir şekilde görmek gayet ilginç (buradaki
Simon de Beauvoir gibi:)) oluyor. İngiltere ile Fransa
arasındaki savaş ile birlikte aslında sıkı takipte
olan ve her an işe karışmaya hazır ABD ile SSCB de
vardı bu öyküde... Öykünün devamını da heyecanla
bekleyeceğim.
Hikayesi ve çizgileriyle son derece iyi bir seri bu
gerçekten... Elinize sağlık "scanfan" üstadım,
teşekkürler, selamlar.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Tarih insanlara çok şeyler öğretebilir. Ama ne yazık ki hiç okumayan bizim gibi toplumlar bundan nasibini alamıyor. Ben tarih ile ilgili ne varsa okumak için hep diğer kitaplara göre öncelik veriyorum. D-Day serisi de sizinle özdeşleşti sanki sayın scanfan. Büyük bir emek ile bize çok güzel örnekler verdiniz.
Bu sayı için de size çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım.