D-DAY 19 – Jaurès’in İntikamı (Çeviri/Balonlama)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

D-DAY 19 – Jaurès’in İntikamı (Çeviri/Balonlama)
"D-DAY 19 - Jaurès' Revenge" (İngilizce adı)
"JOUR J_19 - La Vengeance de Jaurès" (Fransızca adı)
Delcourt, 2015, 56 sayfa, 100 MB, CBZ
Fontlar: CCWildWords (balonlar), MyriadPro-BoldCond (kapak), book antiqua (ön söz)

DDY19_J_in_intikam_kpk.jpg

(MediaFire)
(Yandex) alternatif bağlantı

Fransızca ve İngilizce versiyonlarının kapakları.
DDY19_EN-_FR_kpk.jpg

"Alternatif tarih" (what if) temalı çizgi roman serisinin 19 numaralı albümünün adı "Jaurès’in İntikamı", alt başlıkta ise şunlar yazıyor: "11 Nisan 1930: SFIO, Jaurès’in Suikastçisi Raoul Villain’in Öldürülmesi Emrini Verdi". Serinin diğer albümlerinde olduğu gibi, bu albümde de yine tarihteki önemli bir olay farklılaştırılarak yeniden kurgulanmış. Bu kez Fransa'da 1914 yılında işlenen siyasi bir cinayetin sonrasında gelişen olaylar 1930'lu yıllara kadar takip ediliyor.

Albümde adı geçen Fransız solunun önemli ismi "Jean Jaurès" "Fransa Sosyalist Partisi"nin lideriydi. 1905'te partisi başka bir sosyalist partiyle birleşti ve "SFIO" adını aldı ("İşçi Enternasyonalinin Fransa Kolu", şimdiki "Sosyalist Parti"nin öncülü). Antimilitarist bir kişiliği olan barış yanlısı Jaurès, 31 Temmuz 1914'te Paris'te gerçekleşen suikastte hayatını kaybetti. I. Dünya Savaşı başlayalı daha 3 gün olmuştu ve tam da tarafları savaşmaktan caydırmak üzere bir konferansa katılacakken öldürüldü (ertesi gün de Fransa'da seferberlik ilan edildi). Onu yemek yediği lokantada tabancayla başından vuran "Raoul Villain" adlı fanatik, savaş boyunca tutuklu olarak hapiste tutuldu, savaş bittikten sonra, 1919'da yargılandı, taraflı bir jürinin kararıyla aklandı ve hemen İspanya'nın Balear adalarından İbiza'ya kaçtı. Bu suikastçi, İbiza'nın o tarihte çok tenha olan "Cala de Sant Vincent" koyuna yerleşti, kimliğini gizleyerek zamanla kendisini unutturdu. I. Dünya Savaşı çoktan sona ermişti. Ancak bu kez de 1936 yılında İspanya İç Savaşı başladı. 1936-1939 yılları arasında devam eden İspanya İç Savaşı'nda Faşist General Franco'nun isyancı milliyetçileri ile seçimle gelmiş olan Cumhuriyetçiler savaştılar. Franco, Nazi Almanyası ve Faşist İtalya'nın da güçlü desteğiyle savaşı kazanmıştı. Bu savaşın ilk çatışmalarından biri de bu Balear adalarında gerçekleşti. Cumhuriyetçiler'in öncü kuvvetlerine bağlı Küçük bir müfreze "Cala de Sant Vincent"e botlarla çıktı, "Raoul Villain"i Faşistlerin bir casusu olduğunu düşündüler ve ev hapsine aldılar, kısa süre sonra da Villain burada çıkan bir kargaşada askerlerden birinin tabancasından çıkan kurşunla öldü. Bunlar gerçek hayatta olanlar.

Albümde ise İbiza'da olması gereken koy, Mayorka adasındaymış gibi anlatılmış. Tarih de 1936 yerine İç Savaş öncesine yani 1930'a çekilmiş. Zaten onu vuran da askerler değil, sivil giyimli bir adam. Yani kurgu gereği hikaye biraz değiştirilmiş. Albümde Fransız polis teşkilatı, Paris'te işlenen seri cinayetleri soruşturmaktadır. Olayların ardında bazı siyasi entrikalar da vardır. Gerisi albümde. (bu ön bilgileri ön söz olarak albümün girişine de ekledim)

Belki benim gibi sizin de aklınızı kurcalamıştır: Acaba "kötü adam", "hain", "alçak" anlamlarına gelen "villain" sözcüğünün kökeninde bu "Raoul Villain" bulunuyor mu diye! Baktım, fazla bir ilgisi yokmuş. Etimoloji sözlüklerine göre kelimenin kökeni Latince villanus'tan geliyor (villa'da çalışan, villa toprağına bağlı köylü, rençber), oradan Anglo-Fransızca'ya ve Eski Fransızca'ya geçmiş ve aşağı sınıftan, kaba saba, Ortaçağ köylüsü, hanzo, hödük vs anlamında kullanılmış, yani aşağılayıcı bir sözcük olmuş. "Villain"in romanlarda (sonradan da filmlerde) roman "kahramanının karşıtı" anlamında kullanılması ise 1822'den sonraya rast geliyor.

Hepinize keyifli okumalar dilerim.
Saygılarımla...

Son düzenleme:

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
385
852
teşekkürler

ilginç çizgilere sayenizde merhaba diyebiliyoruz

Sabahattin ali aklıma geldi.
kim bilir birgün onun da öldürülüş çizgisini de okuruz.

selamlar

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,968
Ellerinize/emeklerinize sağlık sayın "scanfan", bize çok keyifli, arşivlik bir seri sunuyorsunuz. Teşekkürler.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
BU serinin onmaz bir takipçisi ve tanıtım yazılarınızın da hayranıyım. Teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Dün indirmeme rağmen okumayı bugüne bırakmıştım.
İyi ki de öyle yapmışım.
Çizimlerin güzelliği bir yana konusu ve metinleri ile de olağanüstü...
Çok beğendim.
Teşekkürler sevgili scanfan.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Tanıtım yazısını okurken aklıma Mustafa Suphi geldi.
İnşallah bizim yazarlarımız da bir gün bu konseptte hikayeler yazarlar.
Çok merak ediyorum mesela Malazgirt'te Alparslan yenilseydi ülkemizin tarihi nasıl değişirdi?
Ya da Cengiz babası suikaste uğradığında onunla birlikte ölseydi...
Ya da Kanuni'den sonra Sarı Selim yerine yaşasaydı da Mustafa sultan olsaydı...
Neler değişirdi kim bilir. (Yakın tarihe girmiyorum, netameli konular. Çok çabuk yanlış anlaşılıyor insan :D)
Teşekkür ederim üstadım, elleriniz dert görmesin.

memogianni

Süper Üye
26 Haz 2011
896
1,849
İstanbul
Alternatif tarih eserleri benim için bilim kurgu eserlerinden farksızdır. İnsanı alıp başka dünyalara evrenlere götürür, insanın önünde yepyeni ufuklar açar.

D-Day serisi de aynen böyledir.

Eline sağlık üstad.

Not: D-Day 11'de de aynı yorumu yaptım. İkisine de şimdi gördüm.

voyagerman

Kıdemli Üye
5 Eki 2016
191
523
Ankara/Batıkent
Tamda sevgili Shoryukenin yazdığı gibi şeyler düşünüyordum bizim tarihimizde alternatif şeyler olsaydı diye Gani Müjde nin filmini hatırladım, Osmanlı Cumhuriyeti adındaki filmi. Ellerine sağlık üstadım.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
İşler, güçler ve biraz dinlenmek için yaptığım tatil sırasında forumda birçok şeyi kaçırdım sanırım.
Az daha bu konuyu da kaçırıyormuşum...
Sevgili scanfan dostumun D-DAY paylaşımını görünce içim yine sımsıcak oluverdi.
Özenli çevirisi ve artık alıştığımız mükemmeliyetteki sunum yazısıyla bizi yine zaman içinde kurgusal bir yolculuğa çıkaran üstadıma sonsuz teşekkürlerimle.
Ellerinize sağlık değerli dostum.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,876
Bir scanfan klasiği.
Eline sağlık üstadım.
Mutlaka okumam gereken güzel paylaşım.
Teşekkür ederim.

asimreis

Kıdemli Üye
23 Nis 2010
242
185
müthiş bir seri,şifresiz ve karşılıksız paylaştığınız için teşekkürler.
çizimler ve konular çok güzel,açıklamalarınız gayet aydınlatıcı olmuş.tekrar teşekkürler
asimreis izmir -1951

14lübaba

Onursal Üye
14 Mar 2011
673
2,035
Ankara
Ben bu paylaşımı nasıl kaçırmışım?
Üstadım yine müthiş bir paylaşım yapmış.
Ellerine sağlık Scanfan üstadım.