scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

D-DAY 04 - Kara Ekim (Çeviri/Balonlama)
"D-DAY 04 - Black October" (İngilizce adı)
"JOUR J 04 - Octobre Noir" (Fransızca adı)
Delcourt, 2010, 50 sayfa, 98 MB, CBZ
Fontlar: CCwildWords (balonlar), MyriadPro-BoldCond (kapak)

DDAY_04_TR_KAPAK.jpg

(Mega)
(Yandex) alternatif bağlantı

Fransızca ve İngilizce versiyonlarının kapakları.
DDAY_04_EN-_FR_kpk.jpg

"Alternatif tarih" temalı çizgi roman serisinin 4 numaralı albümünün adı "Kara Ekim", alt başlık ise şöyle: "1917: Fransız Anarşistler Rus Devriminin Tam Ortasındalar". Serinin diğer albümlerinde olduğu gibi, tarihte bir dönem ve o dönemin olayları değiştirilerek yeniden kurgulanmış. Öncelikle hatırlatmak gerekir ki bu albüm bir önceki albüm olan "Kızıl Eylül"ün devamı. Önceki albümden hatırlanacağı gibi Cezayir'de sürgündeki Fransız hükümetinin başında olan Georges Clemenceau Almanya ile ateşkes anlaşmasına hazırlanan Rus Çarı Nikolay'a suikast yaptırmaya karar vermişti. Gönderdiği iki kişi önce İsviçre'ye gitmiş oradan da Rusya'ya geçmek üzereydiler. Bu albümde ise romanın kahramanları 1917 devriminin arifesinde Rusya'ya gelirler. İlk tanıştıkları kişiler devrim hazırlığı içinde olan Lenin, Stalin ve Troçki olacaktır. Ortak amaçlarına doğru adım atarlarken birçok beklenmedik olay gelişir. Bu arada "Kerenski" gibi önemli şahsiyetlerle tanışırlar, "Rimbaud" gibi bazılarının da sadece adları zikredilir. Albümdeki olayların daha anlaşılır olması için dipnotlar ekledim.

24. sayfadaki teknenin kaptanını "Corto Maltese"ye benzettim. Senaristler acaba bu kez de "Hugo Pratt"a bir saygı duruşunda mı bulunmuşlar acaba? (önceki albümde de "Tenten"e bir gönderme vardı)

İyi okumalar dilerim.
Saygılarımla...

Çeviri/Balonlamasını Yaptığım D-Day Albümlerinin Sıralı Listesi

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,163
4,973
Ellerinize sağlık sayın "scanfan", sizi keyifle izlemeye devam ediyorum. Bize güzel ürünler sunuyorsunuz, tekrar teşekkürler.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,613
İzmir
Bir önceki albümü atlamışım ben,
Her ikisi için teşekkür ederim.
İkisini arka arkaya okuyacağım.
Elinize sağlık.

a.lee

Kıdemli Üye
12 Mar 2015
108
218
ülkede değilse de diyar'da kafa açan işler devam ediyor.. iyi bilimkurgu gibi iyi çizgi roman da iyi edebiyattır; 'okuyan' sayısının çok milyonlara ulaşması dileğiyle, daima teşekkürler üstad.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,396
6,521
Ankara
3. sayı çok heyecanlı bir yerde sonlanmıştı. Çok beklemeden devamına kavuştuk sayenizde. Ellerinize, gözlerinize sağlık.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,084
Yine büyük bir keyifle okunacak güzel paylaşım.
Zevkle takip ediyorum sevgili üstadım,eline sağlık.
Teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,430
hiçbiryerde :)
Evet sevgili üstadım, gemi kaptanı bizim
Corto Maltese'nin ta kendisiydi. Kaptan'ın
olduğu yerde çok sevdiği dostu! "Rasputin"in de
olması, hem de elinde silah birileriyle savaşırken
bu anti kahramanı görmek şaşırtmadı beni :)

dv8lwvouu76okqij0.png

Bu kitapta bir öncekine göre heyecan ve şiddet
son derece artmış. Dünya halklarının devrimler için
nasıl da cesaretle canlarını hiçe saydıklarını gördük.
Elinize sağlık üstadım, çok kıymetli bir kitabı daha
arşivimize katmış olduk.