scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323

Çizgi Karakterler Neden Eldiven Giyerler?
Bir Youtube Videosu ve Ses Kuşağının Çevirisi

Band_Concert_WD_935.jpg

Çizgi filmlerde çizgi karakterlerin çoğunun beyaz bir eldiven giydiklerini hepimiz hatırlıyoruz. Aşağıdaki videoda bunun nedenleri irdelemiş. Videonun ses kuşağı İngilizceydi ve Türkçe altyazısı yoktu, ben de ses kuşağını çevirdim ve metni aşağıya aldım, çevirinin motomot değil de daha akıcı olmasına gayret ettim. Videoyu seyretmeden önce metni okumanızı rica ederim.

Çizgi Karakterler Neden Eldiven Giyerler?

Klasikler arasına girmiş "An Extremely Goofy Movie" adlı Disney çizgi filminde karakterlerden biri diğerine "Hiç merak ettin mi, bizler neden hep eldiven giyiyoruz?" diye soruyor. Soruyu "animasyon tarihi" üzerine uzmanlaşmış New York Üniversitesi profesörlerinden "John Canemaker" cevaplıyor ve öncelikle sorunun birden çok cevabı olduğunu belirtiyor. Bunlardan ilki, eldivenlerin yapımcılara "zaman kazandırması"ymış. Bilgisayar çağında bile emek yoğun bir iş olan çizgi film yapımcılığının özellikle ilk yıllarında her şey elle teker teker çizilmek zorundaydı. Bu işlemleri daha etkin kılmak için zamanla bazı teknikler geliştirildi. Örneğin "Kedi Felix" daha köşeli hatları olan bir karakterken animatör Bill Nolan Felix'in hatlarını yuvarlatınca bu karakter çok daha popüler hale geldi. "kauçuk hortum ve daire" modeli adı verilen bir yöntem ortaya çıktı, bu pratik yöntemle kollar, bacaklar ve hareketli eklemler çabucak çizilebiliyordu, gerçekçi çizimler yapmaya çalışmaya gerek kalmamıştı, yuvarlak hatları çizmek daha kolaydı ve bu da animatörlere çok zaman kazandırmaya başladı. Yöntem, eller ve parmaklarda da uygulanmaya başladı, ancak bu eller animasyonun ilk yıllarında kullanılan puslu siyah beyaz filmlerde başka bir sorunu ortaya çıkarmıştı. Karakterlerin siyah olan elleri, siyah vücutlarının önünde zar zor seçilebiliyordu. 1927 tarihli "Plane Crazy" filminde "Miki Fare"nin de tıpkı Felix'inki gibi siyah elleri ve ayakları vardı. 1928'de "Steamboat Willie" filminde Miki ayakkabısına kavuştu, 1929 tarihli "The Opry House" filminde ise artık eldivenlerini de giyiyordu. "Kauçuk hortum ve daire" yöntemi tam oturmuştu, artık çizgi karakterlerin çoğu yuvarlak abartılı hatlara sahipti ve eldiven giyiyorlardı. Miki Fare de bir hayvan olmasına rağmen insani melekelere sahipti. Walt Disney 1968 yılında yazdığı "The Disney Version" (Disney Yorumu) adlı biyografisinde tam da bu konuya değinmiş: "Miki'nin bir farenin ellerine sahip olmasını istemedik, zira onun daha insansı bir karakter taşıması gerekiyordu. Bu nedenle de ona eldiven giydirdik". Böylece zaman kazandırması ve renk kontrastı sağlamasının yanı sıra eldivenler insan olmayan çizgi karakterlerin önemli vücut hareketlerini ön plana çıkartarak onlara hayat da verdi. Başka örnekler de var: 1940 tarihli filmde "Pinokyo" henüz bir kuklayken ellerinde eldivenleri vardır, ama gerçek bir çocuğa dönüşünce eldivenler ortadan kalkıverir ve artık normal ellere sahip olur, zira eldivene ihtiyacı kalmamıştır. Çizgi karakterlerin beyaz eldiven giymelerinin arkasında yatan nispeten daha az gerçekçi bir etmen de şuydu: Dönemin popüler sahne performanslarından "vodviller"de bazı oyuncular yüzlerini siyaha boyayıp zencilere özgü şarkılar söyleyerek bir tür soytarı şovu yapıyorlardı, bunlara "minstrel show" adı veriliyordu. Aslında ilk animatörler de vodvillerde sahne alan sanatçılardı. Nicholas Sammond "Bir Endüstrinin Doğuşu" kitabında ilk anime karakterlerin bizzat kendilerinin birer "minstrel" olduklarını yazmıştı. Hem sahnede hem de çizgi filmlerdeki bu karakterler haylaz ve asi tipler olarak, ama aynı zamanda da iyi huylu kişiler olarak tasvir edilmişlerdi. Yüzleri siyaha boyanmıştı, kendilerine bol gelen giysileri vardı ve aynı zamanda da beyaz eldivenler giyiyorlardı. 1930'lara gelindiğinde vodviller ve burada sahnelenen "minstrel gösteriler" önemini yitirmişti. Artık yeni nesil seyirci beyaz eldivenleri vodvillerle ilişkilendiremiyordu. Eldivenler de seyircinin alışageldiği çizgi tarzının bir parçası olarak çizilmeye devam etti. "The Band Concert" (1935) filminde "Clarabella" adlı inek karakter flüt çalarken parmağını deliğe sıkıştırınca eldiveni sıyrılır ve simsiyah eli tuhaf şekliyle ortaya çıkar. "Goofy and Wilbur"da (1939) Gufi havuza girerken eldivenlerini çıkartır, görüntü oldukça rahatsız edicidir. "Daffy Duck" ve benzeri diğer 'kanatlı' karakterler baştan beri hiç eldiven giymemişlerdir, bunun nedenini hiç öğrenemeyebiliriz. Daffy Duck, Bugs Bunny'ye sorar, "Bak, uzatmayalım, sen bile eldiven giyiyorsun, neden?". Bugs Bunny cevap verir: "Çünkü, kendimi bildim bileli onları giyerim. Ben neysem oyum. Peki sen boynuna neden o şeyi takıyorsun?" Videonun anlatıcısı: "Pes Bugs Bunny, pes!"

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
El çizmek resmin en zor aşamalarından biridir.Resimle uğraşanlar çok iyi bilir.El çizmek elin dinamik yapısı nedeniyle çok zordur.Ferri ustanın el çizimleri bu anlamda hayranlık derecesinde orjinaldir.Yine Burne Hogarthın sırf bu konuyu işlediği resim kitabı çok güzeldir.Resmin kısa yolları diyebileceğimiz kolay çizim teknikleri açısından değerlendirme yaptığımızda bile el çizimi çok zordur.Buschema nın el çizimleride olağanüstüdür.
El elden üstündür çizgi romanda el atılmadık alan kalmamış gibi gözüksede Karabala'nın el çizimleride mükemmeldir.Zaten benim açımdan çizgi romanın kalitesi el çizimleri ile ölçülür.
Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
40 yıl düşünsem aklıma gelmeyecek ama okuduğumda aklımdan ömür boyu gitmeyecek hepsi birbirinden ilginç ve güzel konular için tekrardan teşekkür ederim sevgili Scanfan..

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
Galiba bir tv programında görmüştüm; animasyon karakterlerine beyaz eldiven giydirmelerinin sebeplerinden birisi de karakterlerin kollarının siyah olması dolayısıyla ellerinin de siyah olması. Siyah ellerin ekranda belirgin olmadığını fark ettiklerinde beyaz eldiven ile işi çözüyorlar.

Bilgilerindirici paylaşımlarınızı merakla takip ediyorum.
Elinize sağlık ustadım.