scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Ripley's Believe It or Not! - 24/10/2017
Ripley'den İster İnan İster İnanma

24 Ekim 2017 tarihli "Ripley'den, İster İnan İster İnanma" (Ripley's Believe It or Not!) çizgi bandını yine bu şekilde harici balonlarla çevirdim, zira elle yazılmış kendine has kaligrafisini bozmak istemedim, zaten taklit etmem de zor olurdu (elle yazıp taramam gerekecekti).

bion_24_10_17.jpg

Özellikle bu çizgi bandı seçmemin nedeni Batman'le ilgili bir bilginin yer alıyor oluşuydu. Yazıda "Batman" karakterininin, "Leonardo da Vinci"nin 1485 yılında çizmiş olduğu bir eskizden esinlenilerek yaratıldığı yazıyordu. Wikipedia'dan bu bilginin doğruluğunu teyid ettim. Ansiklopedide bu karakteri 1939 yılında yaratan "Bob Kane"in, Batman'in yarasa kanadı şeklindeki pelerinini tasarlarken "Leonardo Da Vinci"nin çocukken karaladığı bir "ornithopter" (Yunanca "kuş kanadı") taslağından esinlendiği yazıyor. Referans olarak da "Les Daniels"in 2004 tarihli bir araştırma kitabı verilmiş: "Batman - The Complete History" (Batman'in bütün hikâyesi). Wikipedi'de Da Vinci'nin "çocukken çizdiği" ibaresi var. Ripley'de ise 1485 yılında çizdiği yazıyor. 1485 yılında Da Vinci çocuk değil, 33 yaşında bir adamdı. Bu eskiz Londra'da bulunan "British Museum"da muhafaza ediliyormuş.

Bel_or_nt_24_10_17_batman.ins.jpg

Son düzenleme: