Ünlü Türk Ressam: İbrahim Çallı

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
İbrahim ÇALLI (1882-1960)
ibrahimcalli.jpg

1882 yılında o zamanlar İzmir'e bağlı bulunan Çal kasabasında doğdu. (Çal kasabası bugün Denizli iline bağlıdır.) 1906'da Şeker Ahmet Paşa'nın desteğiyle Sanayi-i Nefise'ye giren İbrahim Çallı, 1910 yılında buradan mezun olduktan sonra Hikmet Onat ve Ruhi Arel'in de aralarında olduğu bir grupla Paris'e resim öğrenimine gönderildi. Ünlü ressam Paris'te L'Ecole des Beaux Arts'da Fernard Cormon atölyesinde eğitim gördü.

I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla yurda dönen ressam, sanatın köklü gelişmelerden yana olduğunu her fırsatta belli etmiştir. Çallı, Sanayi-i Nefise'ye hoca olarak girdikten sonra Hikmet Onat, Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij, Namık İsmail de okulda hocalık yapmaya başladılar. Çallı, iyi bir ressam olmanın yanı sıra iyi bir öğretmen olduğunu da kanıtlamıştır.

Yetiştirdiği öğrenciler arasında Şeref Akdik, Refik Ekipman, Saim Özeren, Elif Naci, Mahmut Cuda, Muhittin Sebati, Ali Avni Çelebi, Zeki Kocamemi ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu gösterilebilir. 22 Mayıs 1960 yılında mide kanamasından ölen İbrahim Çallı, Cormon atölyesinde dört yıl klasik eğitim almasına rağmen, serbest bir teknikle resim çalışmalarına devam etmiştir. Sanatçının eserleri arasında portreler, nüler, peyzajlar ve natürmortlar daha ağırlıktadır.

ibrahimcalliataturk.jpg

16663680.jpg

fotoshow2mt3.jpg

Son düzenleme:

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
Dostum tanımadığın sitelerden resim aldığın zaman bu tür sorunlarla karşılaşabilirsin. Böyle durumlarda resimleri bilgisayarına kaydedip , resim yükleme sitelerinden (tinypic,imageshack) birine yüklemelisin.

29daj2r.jpg

4lr9h.jpg

2hdbfjn.jpg

2hzodih.jpg

ild0ep.jpg

2uzffy8.jpg

v6hxyg.jpg

2a45xw.jpg

2ywu8sl.jpg

287bpy.jpg

2czvp6t.jpg

21kcs3m.jpg

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Dostum tanımadığın sitelerden resim aldığın zaman bu tür sorunlarla karşılaşabilirsin. Böyle durumlarda resimleri bilgisayarına kaydedip , resim yükleme sitelerinden (tinypic,imageshack) birine yüklemelisin.

Tekrar yüklemekte geç kaldım. Ama sen benden hızlı davranmışsın. Bundan sonra daha dikkatli olmak lazım.