Sanat Olayı Sayı 23 (Nisan 1984)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sanat Olayı Dergisi 1984 - Sayı 023
Nisan 1984
Aylık Sanat Dergisi
Karacan Yayınları 200 TL.
Dergi: 100 sayfa, 164 MB, 300 dpi, CBR

50637471623_987101ec89_o.jpg

(MediaFire)

İçindekiler ve Künye:
sBdCft.jpg

Bu sayıyı bugüne yetiştirmek için biraz acele ettim, biraz da havanın karanlık oluşu ve odanın loş ışığında taradığım kapak sayfasındaki "streak"i görmemişim ve aceleyle dosya barındırma sitesine yükleyip sundum. Sunmadan önce farketseydim yeniden tarardım, bu gibi sayfaları farkettiğimde mutlaka yeniden tararım. ADF tarayıcılarda (döküman tarayıcıları) görülen dikey artefaktlar olan "Streakler"in ne olduğunu "Resimli Anlatımlar" sayfasında açıklamıştım (şurada:Taranmış sayfada dikey çizgiler/şeritler). Aslında tarayıcının "streak önleme filtresi" var ve her zaman da açık olur, ama toz zerreleri farklı büyüklükleri nedeniyle filtreyi atlatabiliyorlar (filtrenin 4 kademesi olmasına rağmen). Bilindiği gibi tarayıcı yazılımlarının ön izleme pencereleri çok küçük oluyor ve bu çizgiler normal ekranda minicik kalan bu pencerelerde görünmüyor. Bunu aşmak için 19 inçlik monitörü dikey pozisyona getiriyorum ve kocaman bir ön izleme penceresi oluşuyor. Buna rağmen tararken gözümden kaçmış. Neyse ki bu sayıda çok az ve ince "streak" oluşmuş, ama hemen kapakta olması hoş olmamış (en sağda dikey yeşil çizgi). Buna rağmen bu dikkatsizlik ADF tarayıcı kullananlar için bir hatırlatma yapmama bahane oldu.

Saygılarımla.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,436
hiçbiryerde :)
Scanfan üstadım, bahsetmeseydiniz
fark etmeyecektim. Hatta bir iki dakika
inceleyip öyle görebildim :)
Hem dergi hem de benim için yeni ve
yararlı bilgiler için teşekkür ederim.