Roket Haftalık Mecmua 1. Seri Sayı 008 - 29.03.1956

12 Şub 2010
15,006
543,776
file

Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Çok güzel kapak... Yalnız ''3 Buutlu'' ifadesini anlamadım... Muhtemelen bir harf eksik yazılmış... ''Bulutlu'' ya da ''Boyutlu'' denmek istenmiş olabilir... ''Boyutlu'' ise, 1956 yılında, çizgi roman aleminde ''3. Boyut'' ifadesinin geçmesi de çok ilginç :)
Teşekkürler sevgili Profesör... Elinize sağlık...

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,165
Boyut sözcüğü o yıllarda kullanılmıyormuş, "buut" sözcüğü onun yerine kullanılıyor.. 1950'lerin hemen başında patlayan 3 Boyutlu Amerikan filmleri de bizde gösterime girerken 3 Buutlu deniliyor. Bu sözcük yayın dünyasına da bu şekilde geçmiş olmalı..

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Sevgili Kadirnip, yanlış yazılmış bir kelime değil o. Sadece öztürkçecilik akımı sonrası terk edilmiş bir kelimedir. Arapça kökenlidir ve çoğulu ebattır. Genişlik, mesafe gibi anlamlara gelir. Bugün onun yerine "boyut" kelimesini kullanıyoruz...

Unutmadan; Einstein'ın zaman için "4. boyut" ifadesini kullandığını hesaba katarsak 1956 yılında 3. boyuttan bahsetmek normal görünebilir :)

Bu gevezeliğin üzerine teşekkür etmeyi unutmayayım. Teşekkürler Profesör üstadım, ellerinize sağlık.

Not: Ben üstüste sayfaları açıp teker teker kontrol edip mesajı yazarken sevgili Hakan Alpin benden önce yazmış. Görmüş olsam bunları yazmayabilirdim :)

Son düzenleme: