Queen Stüdyo Albümleri

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
Queen Stüdyo Albümleri

*Denis O’Regan'ın 1985 Wembley'de çektiği bu fotoğraf, Freddie Mercury'nin en ikonik fotoğrafı seçilmiştir.*

"Kadınlar modern sanata benzer. Onları anlamaya çalışırsan zevk alamazsın."

Pers kökenli Farrokh Bulsara, 5 Eylül 1946 tarihinde Tanzanya'nın Zanzibar (eski adı Unguja) adasında doğdu.

9. yüzyılda ilk kez Unguja ve kuzeyindeki komşu ada Pemba'ya Müslüman tüccarlar yerleşmiş,
bu adaların İslam ülkeleriyle ticaret bağlarını kuvvetlendirmişlerdir.
İlerleyen dönemde Zanzibar'da halen 'Şiraziler' olarak isimlendirilen ve Pers kökenli olan Farisi topluluk bu adalara yoğun biçimde göç etmiştir.
16. yüzyıl öncesinde İran Sünni ağırlıklı bir ülke olduğundan Zanzibar'daki Şiraziler Farisi olmakla beraber Sünnidirler.
9-12. yüzyıl arası bölgeye yerleşen Şiraziler, bölgedeki siyahilerle evlenerek büyük ölçüde melezleşmişlerdir.
Şiraziler, yerlisi siyahi olduğundan Unguja adasını Farsça'da "siyahi sahili" anlamına gelen "Zengibar" olarak isimlendirmişlerdir.
(Arapça: Zencibar)

Queen 1973 - Queen

235 MB, 700 - 900 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Burası havanın her zaman sıcak ve güneşli olduğu, muhteşem plajlara sahip olan tropik bir adaydı.
Ailesi onu küçük yaştayken iyi bir eğitim alsın diye Hindistan'daki bir yatılı okula gönderdi.
Günlerce süren gemi ve tren yolculuğu sonunda yeni okuluna geldi.

Farrokh burada sanat ve sporla ilgili derslerde çok başarılıydı ama matematik, fen gibi derslerde çok başarısızdı.
Müzik dersinde üstün başarı göstermişti, çizdiği resimler resim hocasını hayran bırakıyordu.
Okulun tiyatro kolunda tüm oyunlarda başrol oynuyordu ve sporda ise okulun boks ve çeşitli spor takımlarındaydı.

Tiyatro oyunlarında genelde kadın rollerini oynamayı tercih ediyordu.
Oldukça sevecen bir kişiliği vardı ve sınıftaki erkek arkadaşlarına bile "darling" diye hitap ediyordu.
Okulun boks takımında olduğu için kimse ona laf atamıyordu.

Queen 1974 - Queen II

247 MB, 525 - 850 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Yatılı okulda kaldığı dönemde ailesine her hafta mektup yazıp okulda olan bitenleri anlatıyordu.
Hoşlandığı bir kız vardı ama dişleri yamuk diye ona yüz vermiyordu. Bu da onun özgüvenini zedeliyordu.
Ailesi bu mektupları sakladığı için Farrokh'un çocukluğunda yaşadıkları, hissettikleri, duygu ve düşünceleri ayrıntılı bir şekilde biliniyor.

Dişlerinin yamuk olma sebebi, henüz çocukken 20 yaş dişlerinin çıkmış olması ve bu yüzden ağzında fazladan 4 diş olmasıydı.
Bu da onun damağının daha uzun ve geniş olmasına sebep oldu ve sahip olduğu sese katkıda bulundu.
Bu yüzden sesinin bozulacağından korktuğu için hiçbir zaman dişlerini düzelttirmedi.

Queen 1974 - Sheer Heart Attack

243 MB, 725 - 920 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Ailesini ikna ederek henüz 7 yaşındayken piyano dersleri almaya başlamıştı. Hindistan'da "The Hectics" isminde bir müzik grubu kurmuştu.
Bambu çubuğa ip bağlayarak bir bass gitar yapmışlardı ve okuldaki en popüler grup haline gelmişlerdi.
Farrokh, aynı zamanda gittiği okulda koroya da katılmıştı.

Utangaç bir çocuktu ama piyanonun başına geçtiğinde bambaşka bir insana dönüşüyordu.
Hectics grubu okulda konser verdiğinde okulun müdürü bile konserin verildiği salona gelip grubu zevkle izliyordu.
Yaşadığı mahallede Hindistanlılar kendisini "kibar müzisyen çocuk" diye anıyordu.

Queen 1975 - A Night At The Opera

254 MB, 800 - 920 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Henüz 14 yaşındayken, Farrokh bir arkadaşının not defterine şunu yazmıştı:
"Kadınlar modern sanata benzer. Onları anlamaya çalışırsan zevk alamazsın."

Farrokh eve döner dönmez Zanzibar'da çıkan iç savaş yüzünden ailesi ile İngiltere'ye taşınmak zorunda kaldı.

İngiltere'ye 14 yaşından sonra taşınmış olmasına rağmen kusursuz bir İngiliz aksanıyla konuşabiliyordu.

Farrokh resim ve müzik gibi sanat dallarında çok iyiydi ama bu konularda akademik bir geçmişi olmadığı için konservatuara kabul edilmemişti.
Onun yerine teknik okula yazılacaktı ama yine de müzikten vazgeçmeyecekti.

Queen 1976 - A Day At The Races

262 MB, 780 - 900 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Farrokh'un kara kalem çizimleri ve boyamaları çok kaliteliydi. Detaylara inanılmaz önem veriyordu.
En başta sevdiği rock yıldızların resimlerini çizip boyuyordu. Bir süre sonra tiyatro ve müzik gruplarının kostüm dizaynlarını çizmeye başladı.

Farrokh, İngiltere'de iki müzik grubu kurmuştu. Bu gruplardan birinde lakabı Queen'di, ama o bunu bilmiyordu.
Arkadaşları onun fazlaca tiyatrik davrandığını düşündüğü için, ondan şakayla karışık "The Queen" diye söz ediyordu.

Queen 1977 - News Of The World

265 MB, 780 - 900 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Grup o zamanlar "Smile" olarak biliniyordu. Grubun üyelerinden Tim Staffell gruptan ayrılmıştı,
çünkü grup giderek saf müzikten uzaklaşarak müzikal ve tiyatral bir grup haline geliyordu.
Kostümler giyiliyor ve sahnede şov yapılıyordu. Bu tam da Farrokh'un istediği şeydi ve bu grup ona hitap ediyordu.
Bir süre grubu dışarıdan izledikten sonra gruba katıldı.

Grubun arma şeklindeki karizmatik logosunu Farrokh bizzat kendi elleriyle çizmişti.
Grubun ismini de kendisi ortaya attı ve diğer üyeler en başta sıcak bakmasalar da ısrarlarına dayanamadılar.

Gençliğinde bir gün konser sırasında mikrofon çubuğunu kırmış ve elinde yarım çubukla konseri bitirmişti.
Bundan sonra bu onun bir sembolü haline gelmiş ve tüm konserlere özellikle yarım çubukla çıkmıştır.

Queen 1978 - Jazz

292 MB, 800 - 940 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Queen için ilk yazdığı şarkılardan birinde "Mother mercury, look what you've done to me"
sözünden sonra ismini "Freddie Mercury" olarak değiştirmeye karar verdi.

1977 yılında piyasaya çıkan Queen albümündeki "Get down, make love" şarkısı fazlaca erotik olduğu için bir çok ülkede yasaklanır.
Bu ülkelerden biri de o dönem diktatörlükle yönetilen Arjantin'dir.
1981 yılında bu ülkeyi ve şarkının yasaklı olduğu bir çok ülkeyi ziyaret eden Queen, bu şarkıyı konserlerinde söylemeyi ihmal etmez.
Her ülkede seyirciler de şarkıya eşlik eder.

Queen 1980 - Flash Gordon (soundtrack)

176 MB, 550 - 700 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Mary Austin grubun gitaristi Brian May ile çıkıyordu ama Freddie ona gönlünü kaptırmıştı.
Brian'le konuşarak "Gerçekten sevgili misiniz yoksa arkadaş mısınız" diye sordu.
Brian May ile Mary Austin arasındaki ilişki çok güçlü değildi, o yüzden Brian aradan çekildi.

Freddie Mary'e evlenme teklif etmişti ama ikilinin ilişkisi giderek değişiyordu. Mary bazı şeylerden şüpheleniyordu ama kesin emin değildi.
Freddie'nin gay olduğuna dair bir çok işaret vardı ve sonunda bunu itiraf etmesi Mary'i üzse de aynı zamanda rahatlatmıştı.
İtiraf geldikten sonra ikisi de rahatlamıştı ve ikisi de mutluydu. Sanki Freddie'nin sırtından bir tonluk bir yük kalkmıştı.
Çiftin aşkı bitmişti ama aralarında ömür boyu sürecek bir dostluk başlamıştı.
Yıllar sonra ölüm döşeğindeyken, Freddie hayattaki tek gerçek arkadaşının Mary olduğunu söyleyecekti.

Queen 1980 - The Game

235 MB, 700 - 900 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

1980'lerde AIDS hastalığı yeni yeni başlıyordu.
1980'de San Francisco ve New York'ta AIDS olduğu bilinen gay sayısı bir elin parmaklarıyla gösterilecek kadar azken 1985'te bu sayı on binleri geçiyordu.
Freddie de hastalığı çok büyük ihtimalle 1980-81 gibi kapmıştı ve o dönemde hastalık pek bilinmiyordu.

O dönemde kimin kime ne bulaştırdığını bilmek mümkün değildi.
AIDS fazla bilinmediği için korunmalı seks yapma fikri de pek kimsenin aklına gelmemişti.

Queen 1982 - Hot Space

261 MB, 780 - 900 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Freddie'nin ta 1984'te AIDS olduğundan şüphelendiğine dair işaretler var. Mesela bir parti sırasında yanlışlıkla eli kesiliyor ve kanı akıyor.
Barbara Valentin ona pansuman yapmak için yanına geldiğinde "sakın yaklaşma" diye bağırıyor.
Barbara en başta buna anlam veremiyor ama sonra "bana bulaşmasını istemediği bir hastalığı olmalı"
diye düşünüp Freddie'nin neden böyle davrandığını çözüyor.

Freddie hastalığa yakalandığını kesin olarak 1987'de yaptırdığı test sonucunda öğrendi ama ondan önce de az çok biliyordu.

Queen 1984 - The Works

237 MB, 700 - 900 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Şarkılarını yazmakta geçirdiği zaman kadarını sahnedeki kostümlerini dizayn etmek için de geçiriyordu.
Bazen bir oturuşta 5-6 saat boyunca kostüm dizaynı yapıyor, en ince ayrıntıya kadar dikkat ediyordu.

13 Temmuz 1985 tarihinde Londra Wembley'de 72.000 izleyiciye konser verdi.
Konser eş zamanlı olarak Pensilvanya John F. Kennedy Stadyumunda yaklaşık 100.000 izleyiciye sunuldu.
Etiyopya'daki açlığa yardım fonu toplamak amacıyla düzenlenen "Live Aid" konserini tüm dünyada TV yayınları ile
150 ülkeden yaklaşık 1,9 milyar insan canlı olarak izledi.
(O zamanki dünya nüfusunun %40'ı)

Queen 1986 - A Kind Of Magic

312 MB, 820 - 950 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

1986 yılında Queen, Macaristan'da 60 bin kişinin doldurduğu bir stadyumda tarihi bir konser verdi.
Bu konser batı bloğu ülkesine ait bir grubun bir doğu bloğu ülkesinde verdiği ilk büyük konserdi.
Freddie konser günü eline tutuşturulan bir kağıtta sözleri yazan Macarca bir şarkıyı birkaç saat içinde ezberledi ve
konserde söyleyerek stadyumda toplanmış olan 60 bin kişiyi kendine daha da hayran etti.

Freddie son yıllarında operaya merak salmıştı.
1987'de ünlü ispanyol operacı Montserrat Caballe'nin bir gösterisinde görüp kendisine hayran kalmıştı. Artık en büyük hayali kendisiyle düet yapmaktı.
Bir sene sonra bu hayali "Barcelona" albümüyle gerçekleşti.
Freddie İspanyol operacıyla ilk kez tanıştığında sanki bir rock starıyla ilk kez tanışmış olan genç bir kız kadar heyecanlıydı ve heyecandan elleri titriyordu.
Barcelona albümünün kaydı yapılırken Freddie hastalığı ilerlemiş olmasına rağmen müthiş bir performans gösterdi ve herkesi etkilemeyi başardı.
Opera çekimleri sabah 6'ya kadar aralıksız devam etti.

Queen 1989 - The Miracle

322 MB, 820 - 950 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

1987'de ikili İbiza'da sahneye çıkıp düet yaptı. Bu Freddie'nin sahneye çıktığı son konser oldu.
Freddie'nin Queen ile çıktığı son konser 1986'daki Knebworth park konseriydi.
Aynı zamanda son canlı performanslarından birinde 1986'daki Time isimli müzikalde "In My Defense" şarkısını söyledi.
Bu aynı zamanda Freddie'nin "playback" olmayan son canlı performansıydı,
çünkü İbiza'daki opera performansında sağlık sorunları nedeniyle playback yapılmıştı.

Çektiği son klip ölmeden birkaç ay önce çektiği ve çok bitkin gözüktüğü "These are the days of our lives" oldu.

Queen 1991 - Innuendo

326 MB, 820 - 950 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Freddie büyük bir yıldızdı ama medyanın karşısına çıkmayı sevmiyordu.
Medyaya çok nadiren röportaj veriyordu ve bu röportajları nadiren 5 dakikadan uzun tutuyordu.
Freddie sadece sahnede konuşmak ve sahneden inince kendi haline bırakılmak istiyordu.
Kendisi medyaya fazla demeç vermeyi sevmediği için medya sürekli onunla uğraşıyordu ve sürekli hakkında spekülasyonlar çıkartıyordu.

En çok acı çektiği, en hasta olduğu dönemde bile etrafındakilere moral vermeye çalıştı, espri ve şakalar yaptı,
azıcık kalan enerjisiyle etrafına gülücükler saçtı.
Son kalan enerjisini de acı çektiğini belli etmemek için harcadı.

Queen 1995 - Made In Heaven

407 MB, 820 - 950 kb/s - 44.1 kHz - 16 bits - 2 kanal FLAC (EAC) & CD kartonetleri

Yaşadığı malikaneyi, tüm mal varlığının yarısını ve gelecekteki kazanacağı telif haklarının %50'sini en iyi arkadaşı olan Mary Austin'e bağışlamıştı.

Aslında ufukta yeni AIDS ilaçları vardı ve bir sene daha dayanabilseydi uzun yıllar yaşayabilirdi ama
yatalak olmaktan sıkıldığı için son 2 haftasında ilaç almayı bıraktı ve ölümü bundan sonra gerçekleşti.

Ömrünün sonlarına doğru yapılan bir röportajda
"Yeniden doğup dünyaya yeniden gelseydim yine aynı şekilde yaşayıp aynı şeyleri yapardım, hiç bir şeyden pişman değilim.
Hayatta alınacak her zevki yaşadım ve istediğim her şeyi deneyimledim, geride hiçbir şey bırakmadım
" diyecekti.

Yaygın görüşün aksine Freddie'nin ailesiyle arası hiç kötü değildi.
Özellikle annesi ve kız kardeşiyle hemen hemen her hafta görüşüyordu ve ailesine yeni bir ev almayı teklif etmişti.
24 Kasım 1991'de öldüğünde servetinin %25'ini anne ve babasına bırakırken kız kardeşine de %25 bırakmıştı.

Saygılar.

dipçe: Bütün sunumlar audio CD'lerden kayıpsız riplenmiş.
İsteyen diyardaşlar yeniden audio CD'ye çevirebilir.

*

Son düzenleme:

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
880
3,912
İzmit
Selamlar,
Tam da müzik arşivimi daha kaliteli versiyonları ile değiştirme kararı almışken hızır gibi yetiştiniz üstat devamını sabırsızlıkla bekliyorum.
Teşekkür ederim.

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,446
Oy oy oy... Müthiş bir paylaşım olmuş, üstelik hepsi bir arada... Elinize emeğinize sağlık. Sağolun varolun sayın Agartan.

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
948
5,602
Bilmem Freddie Mercury gibi bir ses gelir mi ? Lise yıllarımda Sweet topluluğu ile 70 lerde '' Rock Müziği '' dünyasına hızlı bir giriş yaptıktan sonra , birçok Klasik Rock grubunu tanımaya giriştim. Ama o yıllarda dinlediğim '' A Night At The Opera '' albümündeki '' Bohemian Rhapsody '' parçası beni canevimden vurmuş ve dahası bu parça , müzik dünyasına ilk '' Video klip ''i armağan etmişti. Üstelik , bana bir sürpriz de , 90'larda '' tamam artık rock müziği can çekişiyor !! '' dediğimde hayran olduğum '' Innuendo '' albümü ile geldi !! Harika bir sunum ile beni o yıllara götüren ve nefis bir nostalji yaşatan değerli AGARTAN'a çok teşekkür ediyorum.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,430
hiçbiryerde :)
Queen grubunu çok severek dinlemişimdir her zaman.
Live Aid konserini de TV'de de olsa canlı izleyenlerden
biriyim aynı zamanda (iyi mi kötü mü bu bilmiyorum :D)

Bohemian Rhapsody filmini çok beğenmiştim, bu sunumu
ise belki de daha çok beğendim çünkü filmde veril(e)meyen
bir çok ayrıntıyı öğrendim Freddy Mercury hakkında.

Velhasılı kelam, elinize, gönlünüze sağlık sevgili "agartan",
keyifle okudum sunumu, flac albümleri de çoktan
keyifle dinlemeye başladım tabii ki...