Pink Floyd (Diskografi)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
PINK FLOYD Diskografi

Pink Floyd 1967 - Piper at the Gates of Dawn

Sunum: 738 MB, Vinyl, 2400-2500kb/s, 24bit, 96mHz, FLAC

PF 1967 Piper at the Gates of Dawn:

YNU7FN.jpg

The Piper at the Gates of Dawn, Pink Floyd'un ilk albümüdür.
Şarkıların tamamını ("Take Up Thy Stethoscope And Walk" dışında) sonraki albümde gruptan ayrılacak olan Syd Barrett yazıp söylemiştir.

Pink Floyd'un diğer albümlerinden çok daha farklıdır. Şarkı sözlerinde ve de müzikte çocuksu bir hava vardır.
O dönemki konserlerine oranla çok daha sade olmakla beraber bol gürültülü, doğaçlama enstrümantal pasajlarla doludur.
Psychedelic hava büyük ölçüde uyuşturucuların yoğun etkisi altındaki Syd Barrett'tan kaynaklanır.
Şarkı sözlerinde Syd'in edebiyata olan ilgisi açıkça görülmektedir.

Albümün adı Kenneth Grahame'ın "The Wind in the Willows" kitabındaki 7. bölümün başlığından gelir.
İsimdeki "Piper" yani kavalcı, Yunan mitolojisinde bir tanrı olan "Pan"dır

Şubat-Haziran 1967 tarihleri arasında Abbey Road Stüdyolarında kaydedilmiş, 5 Ağustos 1967 tarihinde yayınlanmıştır.

YNWRYv.jpg

Şarkı Listesi:

A1 Astronomy Domine
A2 Lucifer Sam
A3 Matilda Mother
A4 Flaming
A5 Pow R. Toc H.
A6 Take Up Thy Stethoscope and Walk

B1 Interstellar Overdrive
B2 The Gnome
B3 Chapter 24
B4 The Scarecrow
B5 Bike

*

FLAC: Free Lossless Audio Codec

Flac bir ses formatıdır (codec) ve açılımı Free Lossless Audio Codec‘tir. Açık kaynak kodludur ve ücretsizdir. Dosya uzantısı .flac olmaktadır.
Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan flac codec, sesleri kayıpsız olarak sıkıştırmaktadır. Bu sıkıştırmalar %50, %60 oranlara kadar ulaşabilmektedir.
Böylelikle -örneğin- 70 MB boyutunda olan müzik kayıtları hiçbir kayıp yaşanmadan 30 MB'lara kadar düşürülebilmektedir.

Düşük dosya boyutu ile kayıpsız yüksek kalite ses sunabilen flac codec, özellikle müziklerde sıkça kullanılmaya başlanılmıştır ve
bir çok oynatıcılar artık flac müzik desteklemektedirler. Bu yüzden günümüzde flac müzikler oldukça yaygınlaşmış ve sıkça da aranmaktadır.

Dijital servisler de artık albümlerin CD ve mp3 formatını sattığı gibi flac formatını da satmaktadırlar veya dinletmektedirler.
Örneğin Amazon üzerinden flac müzik satın alabilir, aynı şekilde Deezer platformundan da flac müzikler dinleyebilirsiniz.

FLAC formatı ile MP3 formatı arasındaki farklar:

Mp3 codec, günümüzde en yaygın olarak kullanılan codec türü olup, mp3 ses formatı bir "lossy" yani kayıplı ses sıkıştırma formatıdır.
İnsan kulağının duyamayacağı frekanslar tamamen silinir ve haliyle dosya boyutları çok düşük bir hale gelerek bizlere ulaşır.

Bir müzisyenin kaydettiği şarkının orjinal kayıt uzantısı .WAV olarak ele alalım ve bu WAV dosyası 70 MB olsun…
Bu kaydı flac uzantısına dönüştürürsek hiç bir kayıp olmadan (Lossless) dosya boyutunu 30-40 MB arasına düşürecektir.
Hiçbir frekans silinmez, sadece sıkıştırma uygulanır. Kabaca "rar" mantığı gibi düşünebiliriz (dosyaları bozmadan sıkıştırma/boyut düşürme mantığı ile düşünürsek)

Bu kaydı mp3 uzantısına dönüştürürsek seste kayıp yaşanır (Lossly) dosya boyutu 9 MB, hatta daha sıkıştırma uygulanırsa 5-6 MB'a kadar inebilir.
Bu işlemde bazı frekanslar tamamen silindiği için dosya boyutu oldukça düşüyor. Peki bu çıkarılan frekanslar çok mu önemli?
Yanıt, hem evet hem hayır…

T9Iuop.jpg

FLAC formatında:
Frekanslar dengelidir. Baslar ve tizler daha belirgindir, patlamazlar.
Şarkıda çok enstrüman veya sesler bulunuyorsa, enstrümanlar daha keskin duyulur ve birbiri ile daha kolay ayırt edilebilir.
Oynatıcınızda veya bilgisayarınızda kişisel Ekolayzer (EQ) kullanıyorsanız mp3 formatında bozulmaları hissedebilirsiniz,
fakat flac formatında neredeyse hiç bozulma olmamaktadır.

FLAC ile mp3 arasındaki farkı anlayabilmek için;
+ Müzik kulağınızın gelişmiş olması gerekiyor.
+ İyi bir ses kartına veya müzik seti/ses oynatıcısına ihtiyaç duyulabilir.
+ İyi bir kulaklık veya hoparlörler kesinlikle gerekiyor.

Bir mp3 dosyası en yüksek 320kb/s (320kilobitpersaniye) sahip olabilir. 192kb/s, 128kb/s gibi daha fazla sıkıştırma da uygulanabilir.
Bu ses kalitesinde daha fazla frekans silindiğinden, dosya boyutu da azalacaktır.
Flac uzantıda ise ortalama kalite 500kb/s veya 800kb/s arası olabiliyor.

Hatta bu ana kayıtın kalitesine göre 6000kb/s lere de çıkabilmektedir.

Müzik sitelerinde yüzlerce flac uzantılı dosyalar bulunuyor.
10 MBlık bir mp3 dosyasını, flac uzantıya dönüştürürseniz, bir flac uzantılı dosya elde etmiş olursunuz;
üstelik dosyanın boyutu 20-30 MBlara çıkacaktır; fakat dinlediğiniz müzikte bu flac ile mp3 arasında fark bulunmayacaktır.
Çünkü ana dosya kaynağınız zaten frekansları kırpılmış, kayıplı bir dosya.
Bunu flac uzantısına getirmek o frekansları tekrardan geri getirmeyeceği için mp3 ile arasında hiçbir fark oluşmayacaktır.

*

Açıktan veya özel mesajlarla WAV veya FLAC formatında nostaljik şarkılar (yerli-yabancı) istekleri almaya başladığımdan beri
bir sunum projesi tasarlamaya çalıştım.

Diyar'da böyle bir çalışmanın olmadığını da görünce; projemi tasarladım, hazırladım ve sunmaya çalışacağım:

1- PINK FLOYD DİSKOGRAFİSİ
2- DEPECHE MODE DİSKOGRAFİSİ

Öncelikle şunu belirtmem gerekir: Bu grupları seçmemin sebebi, eserlerinin büyük çoğunluğunu flac olarak temin ettiğim içindir.
Elbette, flac olarak bulamadığım albümleri, diskografiyi tamamlamak için mp3 olarak aradım.

14 PF albümü yabancıların "vinyl" dediği, bizim "plak" dediğimiz müzik medyasından; hani YouTube'da "plak kayıt" dediklerinden.
Bu kayıtları 24bit-96mHz olarak kaydetmişler ki, kusursuza yakın. Bazılarını ise 24bit-192mHz olarak kaydetmişler. (işte bu, kusursuz)
Kimi yüksek çözünürlükteki filmlerde 5+1 Digital Theater Systems (DTS) ses sisteminin genelde 1500kb/s 16bit-44,1mHz - 24bit-48mHz olduğunu belirtmeliyim.

11 PF albümünü ise bildiğimiz compact disc'ten, bir kaçını ise bir ara format olan (ülkemize geldi mi, bilmiyorum) 12 inçlik Laser Disc medyasından
Exact Audio Copy {EAC} ile FLAC yapılmış. (Çizilmiş, bozulmuş audio CD'lerinden veri kurtarma programı, %98 oranında başarılı olduğu teyit edilmiş)
Biri hariç, ses dosyalarını 16bit-44,1mHz kalitesinde kayıpsız olarak sıkıştırmışlar. Dolayısıyla EAC-FLAC kayıtları daha az hacimde oluyor.

Her albümün içinde bir text yazısı (info) var. Bu info'da kayıdı dijital ortama aktaran cihaz (Sony, Pioneer gibi) ve ses dosyasını flac yapan program yazılı.

PF derleme albümlerinin bazılarını sunmayacağım, çünkü orijinal çıkışlarla aynı.

PF Diskografisinin büyük çoğunluğunu tamamladım. (%97)
Bir iki albüm, maalesef flac olarak değil, mp3 olacak. Bu albümleri en son sunacağım; bu sırada belki flac sürüm bulabilirim.

Depeche Mode Discografisi ise, tamamı EAC-FLAC olarak hazır, sadece buluta yüklemesi kaldı.

İlk sunumlarım, grupların ilk albümleri olacak.
Sonrakiler için rastgele sunum yapacağım. Dolayısıyla kronolojik bir sunum olmayacak.
Video albümleri ise "yabancı film" olarak sunacağım; flac müzik peşindeyken, bir iki tane PF canlı konser yakalayıp çektim.

FLAC Diskografileri edinmek isteyen diyardaşların disklerinde PF için 50 GB, DM için 25 GB yer ayırması gerekecek.

Pink Floyd için bu konu başlığının altına devam edeceğim.
Depeche Mode için ayrı bir konu başlığı açacağım.

Keyifli dinlemeler,
sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler dilerim.

*

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
Pekala üstadım müzik indirme sitelerinde mp3 leri convert yapıp flak yaptılarsa değişen bir şey olmayacak ama nasıl anlayacağız boşu boşuna fazla yer kaplamasın pc.miz de diye yani gerçek flakı nasıl bileceğiz kulakla dersen o kulak yok bende..

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pekala üstadım müzik indirme sitelerinde mp3 leri convert yapıp flak yaptılarsa değişen bir şey olmayacak ama nasıl anlayacağız boşu boşuna fazla yer kaplamasın pc.miz de diye yani gerçek flakı nasıl bileceğiz kulakla dersen o kulak yok bende..
Grafiği onun için koydum, üstad.
mp3'te çok fazla dalga yokken, flac'ta üç katı dalga var.
Winamp'ta görsel olarak fark edebilirsin mesela.

Dediğin gibi, mp3'leri convertleyip .flac uzantısı yapıyorlar;
hacim de şişiyor haliyle.
Ama convert programı, olmayan dalga boylarını yaratamıyor.
Kaynak kayıtta ne varsa, o.

FLAC kayıdı mp3 yapabilirsin (18 farklı ses dalgasını altıya düşürüp hacimden kazanırsın), ama mp3 kayıdı flac yapamazsın. (6 farklı ses dalgasını 18'e çıkaramazsın. Sadece saniyedeki veri akışını artırıp hacimi şişirirsin, o kadar.)

Bütün PF albümleri mp3 olarak 8-9 GB yer tutuyor üstadım. FLAC olarak 46-48 GB yer tutacak. Onun için zaten, "iyi bir ses sistemi, iyi bir müzik kulağı yoksa FLAC formatına da gerek yok."

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sayenizde Flac formatının ne olduğunu tam olarak kavrayabildim. Gerek ipod'um ve gerekse arabadaki müzik çalarım bu formatı tanımasa da, en azından PC'den flac olarak dinleyebiliyorum istediğim şarkıları. Bu arada özellikle Depeche Mode paylaşımlarınızı heyecanla bekliyorum. :) Her şey için teşekkürler Üstadım.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1969 - Ummagumma

Sunum: 470 MB, EAC, 750-850kb/s, 16bit, 44,1mHz, FLAC

PF 1969 Ummagumma:

Ummagumma, Canlı Albüm ve Stüdyo Albüm olmak üzere iki albüm içeriyor.

Ycjog6.jpg

Canlı Albüm Şarkı Listesi:

01 - Astronomy Domine
02 - Careful With That Axe, Eugene
03 - Set The Controls For The Heart Of The Sun
04 - A Saucerful Of Secrets

YcgaNp.jpg

Stüdyo Albüm Şarkı Listesi:

01 - Sysyphus [Part One]
02 - Sysyphus [Part Two]
03 - Sysyphus [Part Three]
04 - Sysyphus [Part Four]
05 - Grantchester Meadows
06 - Several Species of small furry Animals gathered together in a Cave
07 - The narrow Way [Part One]
08 - The narrow Way [Part Two]
09 - The narrow Way [Part Three]
10 - The grand Vizier's Garden Party [Part One, Entrance]
11 - The grand Vizier's Garden Party [Part Two, Entertainment]
12 - The grand Vizier's Garden Party [Part Three, Exit]

YcjQ7n.jpg

Ummagumma için daha fazla bilgi:

Keyifli dinlemeler,

*

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
Yeni konulara bakarken bunu neredeyse kaçırıyormuşum!
Üstadım bu başlık altında mı yapacaksın paylaşımlarını.
Çok çok teşekkür eder, selamlarımı sunarım.
Bu arada Misterno üstadımız da az kirli çıkı değil, benden duymamış olun!.. :Ğ

Bu arada
"iyi bir ses sistemi, iyi bir müzik kulağı yoksa FLAC formatına da gerek yok." demişsin..

Müzik kulağı yok ama iyi sistemlerim var..Depeche Mode
ne vuruyor basları aman aman ekoda bozma yapmıyor titretiyor camları tabi kısa süreli açabiliyorum volum yarıda. Apartmandayım, anlarsınız yani:Ğ

Son düzenleme:

halgzl

Yeni Üye
18 Nis 2012
39
94
Ummagumma için küçük bir not; sizin verdiğiniz kapak resmi İngiltere'de basılan, çünkü yerde duvara yaslanmış GIGI yazan albümünün kapağı Amerika'daki telif hakları nedeni ile sansürlenmişti.
Nedense bu gereksiz bilgi yıllardır hafızamda duruyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Teşekkür ederim.

Ancak, kapak resmini ben vermedim.
Albüm ile birlikte gelen "cover" dosyasıdır.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1968 - A Saucerful Of Secrets

Sunum: 792 MB, 2700-3100kb/s, 24bit, 96mHz, Vinyl, FLAC

PF 1968 - A Saucerful Of Secrets:

Syd Barrett'ın akıl sağlığı ile ilgili problemleri nedeniyle gruptan ayrılmadan önce, David Gilmour'un gruba dahil olduğu bir dönemde yapılmıştır.
Grup tarihinde tam bir geçiş dönemidir. Pink Floyd'un ABD'de listelere girmeyen tek albümüdür.
David Gilmour'un gruba girmesinden sonra, PF'in geriye gideceği kanılarını çökerten albüm olmasının yanısıra,
Roger Waters'ın gruba ağırlığını koyması ile PF tarihinde önemli bir yer tutan tutar.
Roger Waters ile Richard Wright arasındaki ilk çekişmeler bu albümle başlar.

YgB6m1.jpg

Şarkı Listesi:

01 - Let There Be More Light
02 - Remember A Day
03 - Set The Controls For The Heart of The Sun
04 - Corporal Clegg
05 - A Saucerful of Secrets
06 - See-Saw
07 - Jugband Blues

YgBwyf.jpg

Syd Barrett - gitar ve vokal (Jugband Blues), akustik gitar (Remember A Day)
Roger Waters - bas gitar ve vokal
David Gilmour - gitar ve vokal
Richard Wright - org, piyano ve vokal
Nick Mason - davul, perküsyon ve vokal

Norman Smith - "Remember A Day"'de arka vokal ve davul
North London Salvation Army Band - "Jugband Blues"'da korno
Hipgnosis - Kapak

PF'un beş kişilik kadro yaptığı tek albümdür.
Bu beş kişiyi 02 - Remember A Day parçasında dinleyebilirsiniz.

Albüme adını veren şarkı için şöyle bir söylenti var:
05 - A Saucerful of Secrets, çok ilginç bir yöntemle bestelenmiş.
Önce Roger Waters ve Richard Wright bir kağıt parçasına garip şekiller çizmişler.
Daha sonra bu şekillerin yapısına, özellikle kıvrımlara bakarak herkes duygularını ortaya koymuş.

Bir müzik yorumcusu:

"Diğer PF albümleri gibi içinden parça seçerek değil, karanlıkta müziğe odaklanarak, bir bütün halinde dinledim. Müzik tanrıları çıldırmış olmalı!"

Keyifli dinlemeler,

*

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

abJiKo.jpg

Kıymetli dostlar,

Hem "flac" hem de "wave" dosyalarının gerçek kayıpsız (lossless) müzik dosyaları mı, yani orijinal mi, yoksa hile yapılarak düşük kaliteli (kayıplı) mp3 dosyalarının upsampling ve/veya upscaling, hatta "transcoding" yapılarak hacminin şişirilmiş halleri mi olduğunu test edebileceğiniz "LOSSLESS AUDIO CHECKER" diye bir yazılım var, ücretsiz. Aşağıda linki var:

Upscaling: çözünürlüğün arttırılması
upsampling: örnekleme sayısının arttırılması
transcoding: kodlamasının değiştirilmesi

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
Üstadım verdiğin programı indirdim ama nasıl kullanılacağını bilemedim. İngilizcem yok.
Acaba müsait olduğun zaman bir bakabilir misin?
Senin verdiklerinde temiz yazıyor başka dosyalardakine de örneklenmiş yazıyor, internet çeviri..
Clean (Temiz) ve upsampled (örneklenmiş)
Demek ki içine attığımız dosya clean yazarsa orijinal demektir.
Çözdük galiba bu işi.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Üstadım verdiğin programı indirdim ama nasıl kullanılacağını bilemedim. İngilizcem yok.
Senin verdiklerinde temiz yazıyor başka dosyalardakine de örneklenmiş yazıyor, internet çeviri..
Çözdük galiba bu işi.
"Clean" olumlu sonuç demek.
Üstadım, şimdi mesela...
1-Arşivinizdeki bir mp3 müziği kontrol ettirin. Program ne diyecek?
2-Aynı mp3 müziği .wav yapın (sahte wav), sonra kontrol ettirin. Program ne diyecek?

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
"Clean" olumlu sonuç demek.
Üstadım, şimdi mesela...
1-Arşivinizdeki bir mp3 müziği kontrol ettirin. Program ne diyecek?
2-Aynı mp3 müziği .wav yapın (sahte wav), sonra kontrol ettirin. Program ne diyecek?
Üstadım dediğin gibi mp3 dosyasını 5Mb. convert ederek wav uzantılı yaptım 29mb. oldu.Fakat test ettim upsampled (örneklenmiş) dedi prg zaten uzantısı wav ve flak olmayınca test de yapmıyor.:eek::D
Sonuç clean diyecek derse uzantı orjinal.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Çözdük galiba bu işi.

Siz zaten çözmüşsünüz sevgili "Beymelikli18" üstadım.
Ben de yazılımı şimdi denedim ve izlenimlerimi kısaca anlatayım:

Audio Checker kurulum gerektirmeyen, doğrudan exe dosyası ile doğrudan çalıştırılabilen minik bir program. Programın çok sade olan penceresinde Add Folderr ve Add File, malum yazılıma kontrol edilecek flac dosyaları veya bunların bulunduğu klasörü yükler. Sürükle-Bırak işlemini destekliyor.
Remove Files: yazılıma yüklenmiş dosyalardan seçtiklerinizi kaldırır.
Clear files: Pencere içinde yüklü tüm dosyaları veya klasörü temizler, pencereyi boşaltır.
Result: Sonuç.
Zaten dosyaları pencereye taşır taşımaz otomatik olarak test etmeye başlıyor, bu da "Result" sütunu altında ilerleyen yeşil çubuk halinde görülüyor. O dosya için kontrol işlemi bitince, Clean (= Katışıksız, temiz) ibaresi çıkıyor. Bu da dosyanın gerçek flac olduğunu gösteriyor.

Elimin altında (flash belleğimde) sadece bir flac albüm vardı: Orff'un Carmina Burana'sı, ben de şimdilik onunla denedim. Bu flac albümünü ithal CD'den kendim oluşturduğum diye hatırlıyorum, zira taranmış kitapçığı filan da klasörde var. Üstelik "Deutsche Grammophon" CD'siymiş. Ama tarama sırasında aşağıda da göreceğiniz gibi bazı dosyalar "Upsampled" çıktı! Gerisi "Clean" olarak tespit edilddi. Acaba CD'nin wav dosyaları MP3'ten mi üretilmişti, şimdi kuşkuya düştüm.

XFLq4n.jpg

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1977 - Shine On Tour 77

Sunum: 1,62 GB, 2720-2880kb/s, 24bit, 96mHz, Vinyl, FLAC

PF 1977 - Shine On Tour 77.part,1:

PF 1977 - Shine On Tour 77.part,2:

Yhl0vI.jpg

"A" Şarkı Listesi:

01 Shine On Your Crazy Diamond - Part 1
02 Welcome To The Machine
03 Have A Cigar

YhFRZn.jpg

Buraya kadar işler yolunda gidiyordu. (Meraklanmayın, ters bir durum yok.) :)
Arka kapağı dikkatle inceleyiniz:

YhF8g8.jpg

Ve, plağın "B" tarafını inceleyiniz:

YhFA8b.jpg

Farkına varabileceğiniz gibi, şarkı listesinin olduğu arka kapakta 6 parça var. Oysa plağın "A" yüzünde 3, "B" yüzünde 2 şarkı, toplamda 5 parça var.
Hata, ilk sürüm baskıda, plak kapaklarına şarkı listesi yazdırılırken olmuş. 03 Have A Cigar parçası iki kez yazılmış.
Bu hata yalnızca bir veya bir kaç kapakta olsaydı... Değeri milyon $'larla ölçülürdü. Sonraki sürümde hata düzeltilmiş.

"B" Şarkı Listesi:

B1 Wish You Were Here
B2 Shine On Your Crazy Diamond - Part 2

Orijinallik halen devam ediyor; bu sefer hatayı plaktan ripleyen üstad yapmış, plağı 6 parça gibi gösterip liste yapmış.
Son parça "bonus" parçadır, plakta yoktur. Muhtemelen, Laser Disc'ten ripleyerek albüme dahil etmiş.

"Bonus" parça:

Shine On Your Crazy Diamond - Suite (bonus)

Sayın Scanfan'ın önerdiği program ile bu parçayı kontrol edemedim, çünkü "flac ERROR" verdi.
Buna karşılık, bu 31,04 uzunluğundaki parçayı üst üste dinliyorum.

Albümü indirecek olan diyardaşlar orijinal, yani bana geldiği gibi indirecekler, benim düzeltmelerimle değil.

Keyifli dinlemeler,

*

Dipçe:
Lossless Audio Checker programının verdiği "upsampled" mesajı "örneklenmiş" demek değil.
"Yükseltilmiş örneklem" demek.
Müzik CD'si dediğimiz Audio CD'lerdeki müzikler 16bit, 44,1 kb/s değerindedir. (standart)
Bu CD'lerden ripleyenler, elbette değeri yüksek tutup 16bit, 48kb/s veya 24bit, 96 kb/s yapabilirler. Program onları da "upsampled" gösterecektir.

Bir de, Audio DVD medyaları vardır. Audio CD'lerde 16bit, 44,1kb/s olan değer, bu medyada 24-96 olur.
İkisi arasındaki fark şudur: CD'lerde 16 bit örneklemenin ifade edebildiği ses şiddeti basamakları 65,536 adet iken,
DVD'lerdeki 24 bit örneklemenin ifade edebildiği ses şiddeti basamakları 7.962.624 adet olur ki,
bu da çok bariz ve en eğitilmemiş bir kulağın bile algılayabileceği bir farktır.
Hem müzik daha dinamik tınlar, hem de genel olarak ses daha berrak, daha temizdir.
Azalarak biten sesler (örneğin yankılar, yani "hamam efekti") 24 bitte çok daha yumuşakça sıfır noktasına inerken,
16 bitte azalır, azalır, şak diye biter (anlaşılması için böyle yazıyorum, bana da böyle açıklandı).

Hele ki, kullanılan müzik seti ve dinlenen ortam akustik olarak düzenlenmiş -apartman dairesi de olsa- bir yer olsun;
yarım volümde camlar şangırdar mesela, öyle değil mi Beymelikli üstad? :)

*

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
Hem orijinal müzik indirme eşliğinde kıymetli bilgiler öğreniyoruz, hem de inmesini heyecanla bekliyoruz.
Agartan üstadımıza çok mu çok teşekkürlerimizi sunarken, saygımızdan da geri kalmayız.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1972 - Pink Floyd - Obscured By Clouds

Sunum: 772 MB, 2500-2900kb/s, 24bit-96mHz, Vinyl, FLAC

PF '72 Obscured By Clouds:

Yp2Vr8.jpg

Side 1
01. Obscured By Clouds (Waters, Gilmour) 3:03
02. When You're In (Mason, Gilmour, Waters, Wright) 2:30
03. Burning Bridges (Waters, Wright) 3:29
04. The Gold It's In The... (Waters, Gilmour) 3:07
05. Wot's... Uh The Deal (Waters, Gilmour) 5:08
06. Mudmen (Gilmour, Wright) 4:20

Yp2S71.jpg

Side 2
07. Childhood's End (Gilmour) 4:31
08. Free Four (Waters) 4:15
09. Stay (Waters, Wright) 4:05
10. Absolutely Curtains (Mason, Gilmour, Waters, Wright) 5:52

Yp2NRQ.jpg

Tarz: Progresif Rock
Süre: 40:30
Şirket: Harvest / EMI (UK), Harvest / Capitol (US)
Albüm Kapağı: Hipgnosis
Yapımcı: Pink Floyd
Kaydedilme yeri: Château d'Hérouville, Pontoise, Fransa
Yayımlanma: 15 Haziran 1972

David Gilmour – vokal, gitar, VCS3
Roger Waters – vokal, bas gitar, VCS3
Richard Wright – vokal, keyboard, VCS3
Nick Mason – bateri, perküsyon

Keyifli dinlemeler, sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler dilerim.

Camları şangırdatmaya daha çoook devam edeceğiz...
Daha en az 40 albüm var.
:)

*

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
"Camları şangırdatmaya daha çoook devam edeceğiz..." demişsin.
Demişsin, ne iyi demişsin.
"Çıldırmaya az kaldı, agartan üstadım doktorum nerede?!" desem.
Flack doktoru zaten ağartan Üstadımız.
Cama da vurma, cam kırılır ses sistemim.
Komşular da döver ses sistemim..
Ben ne diyorum kendi kendime ya?!
Allah.. Allah..
Şu Agartan üstat bizleri görmeli,
bol bol flack yüklemeli..
Çok teşekkür eder selam ve sevgiler gönderirim.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1970 - Atom Heart Mother

Sunum: 275 MB, 700-850 kb/s, 16bit, 44,1kHz, EAC, FLAC

PF 1970 - Atom Heart Mother:

Yayımlanma: 10 Ekim 1970
Tarz: Progresif Rock
Süre: 52:44
Şirket: Columbia / EMI (UK), Harvest / Capitol (US)
Yapımcı: Pink Floyd / Norman Smith

Şarkı Listesi

01 - Atom Heart Mother - 23:44
Father's Shout (0:00 - 2:54)
Breast Milky (2:55 - 5:26)
Mother Fore (5:27 - 10:13)
Funky Dung (10:12 - 15:29)
Mind Your Throats, Please (15:30 - 19:13)
Remergence (19:13 - 23:43)

02 - If
03 - Summer '68
04 - Fat Old Sun
05 - Alan's Psychedelic Breakfast

Rise and Shine
Sunny Side Up
Morning Glory

Albümün ilk basımlarında ön ve arka kapakta hiç bir yazı bulunmamıştır.

PF 1970 - Atom Heart Mother albümünü yaratanlar:

David Gilmour - Gitar, vokal, Fat Old Sun'da bas ve davul
Nick Mason - Davul, vurmalı çalgılar
Roger Waters - Vokal, bas, If'de akustik gitar
Richard Wright - Vokal, klavyeler, orkestrasyon, If'de bas

John Aldiss Choir - Vokal
Alan Parsons - Ses mühendisi
Peter Bown - Ses mühendisi
Ron Geesin - Orkestrasyon
Alan Stiles - Alan's Psychedelic Breakfast'da konuşan ses
Abbey Road Session Pops Orchestra - Nefesliler ve orkestra bölümleri
James Guthrie - Ses
ve elbette, Lulubelle III.

YDeJX8.jpg

Albüm kapağında "Lulubelle III" adlı bir inek vardır.
Albüm kapağı, Stanley Kubrick'in Otomatik Portakal filmindeki müzik dükkânı sahnesinde raflarda görülerek Lulubelle III'ü en meşhur inek yapmıştır.
:p

*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1971 - Meddle

Sunum: 890 MB, 2400-2750kb/s, 24bit, 96mHz, Vinyl, FLAC

PF 1971 - Meddle:

YUu5pR.jpg

Ön Kapak

A yüzü
1. "One of These Days" 5:57 Mason (Vokal)
2. "A Pillow of Winds" 5:10 Gilmour
3. "Fearless" 6:08 Gilmour
4. "San Tropez" 3:43 Waters
5. "Seamus" 2:16 Gilmour

YUuUZ1.jpg

A yüzü

B yüzü
1. "Echoes" 23:29 Gilmour & Wright

YU5ute.jpg

B yüzü

Grup üyeleri
Roger Waters – bas gitar, gitar Fearless & San Tropez, vokal San Tropez)
David Gilmour – gitar, bas gitar One of These Days, vokal, armonika Seamus
Richard Wright – piyano, keyboard, synthesizer, vokal Echoes
Nick Mason – bateri, perküsyon, vokal One of These Days

YUY3Ph.jpg

Albüm Kapağı: Storm Thorgerson

YUadEy.jpg

Arka Kapak

*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1983 - The Final Cut

Sunum: 1,44 GB, 4500-5230kb/s, 24bit, 192mHz, Vinyl, FLAC

PF 1983 - The Final Cut,1:

PF 1983 - The Final Cut,2:

Y3Ppxh.jpg

Ön Kapak

Side A Parça Listesi:
A1 The Post War Dream
A2 Your Possible Pasts
A3 One Of The Few
A4 The Hero's Return
A5 The Gunners Dream
A6 Paranoid Eyes

Y3P3xf.jpg

Side A

Y3P7GP.jpg

İç Kapak

Y3kr5M.jpg

Side B

Side B Parça Listesi:
B1 Get Your Filthy Hands Off My Desert
B2 The Fletcher Memorial Home
B3 Southampton Dock
B4 The Final Cut
B5 Not Now John
B6 Two Suns In The Sunset

Y3VBMP.jpg

Arka Kapak

İlk başta 1982 yapımı "Pink Floyd The Wall (1982)" http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/150962-pink-floyd-wall-1982-a.html filminin sountrack'ı olarak işe başlanmışsa da,
İngiliz Başbakan Margaret Thatcher'ın Arjantin'in Falkland adalarını işgaline verdiği cevabı yanlış bulan Waters, fikir değiştirip yeni şarkılara yönelmiş.

Albümün alt başlığı "A Requiem for the Post War Dream" yani Savaş Sonrası Rüyasına Bir Ağıt'tır ve
Roger Waters'ın babası (II. Dünya Savaşı sırasında İtalya'da ölen) Eric Fletcher Waters'a adanmıştır.

Yukarıda, "Sunum" bilgilerinde de belirttiğim gibi, albüm 24bit, 192 kHz ile dijital ortama aktarılmış.
5225 kb/s ile B Yüzündeki "Not Now John" parçası -teknik anlamda- gördüğüm en ağır müzik dosyasıdır.

Albümü ripleyen üstad, bir de "CBS / Sony" firmasının daha sonra bastığı bir vinyl'den de 24-96 rip yapmış. (820 MB)
Ben, orijinal sürüm olan Harvest Records'un bu sürümünü sunmayı tercih ettim.
Albümü indirip de dinleyemeyen -teknik sorunlarla karşılaşan- diyardaş olursa, diskografinin sonunda bu albümü de sunabilirim.

*

Son düzenleme:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1969 - Soundtrack from the Film 'More'

Sunum: 830 MB, 2400-2900kb/s, 24bit, 96mHz, Vinyl, FLAC

PF 1969 - Soundtrack from the Film 'More':

Y8BX4x.jpg

Soundtrack from the Film 'More' - LP Ön Kapak

Y8B82G.jpg

Soundtrack from the Film 'More' - LP A Yüzü

Y8BlAS.jpg

Soundtrack from the Film 'More' - LP B Yüzü

l-more-1p6e1.jpg

More (1969) filminin künye bilgileri:

Yönetmen: Barbet Schroeder
Senaryo: Paul Gégauff, Barbet Schroeder, Mimsy Farmer
Müzik: David Gilmour, Nick Mason, Pink Floyd
Ülke: Batı Almanya, Fransa, Lüksemburg
Tür: Dram, Romantik, Suç
Vizyon Tarihi: 04 Ağustos 1969 (ABD)
Dil: İngilizce
Çekim Yeri: Ibiza, Balearic Islands, İspanya
IMDb Rating: 6.5

Y8Bily.jpg

Soundtrack from the Film 'More' - LP Arka Kapak

*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1977 - Animals

Sunum: 874 MB, 2670-3050kb/s, 24bit, 96mHz, Vinyl, FLAC

PF 1977 - Animals:

YFg2T8.jpg

Animals Kapak (Hipgnosis)

YFgDi6.jpg

Animals LP Plak

YFgUvj.jpg

Animals Kapak içi

Animals, günümüzde çok az bulunan (CPL-1123) CBS Records'un 5 kanallı vinyl LP'den riplenmiş. Animals LP, aynı zamanda G. Kore'nin ilk vinyl baskısıymış.

Vikipedi'de Animals: (yeniden yasaklanır endişesiyle virgülüne kadar aşağıya kopyaladım) :)

Animals, konusunu George Orwell'in Hayvan Çiftliği isimli kitabından alan bir Pink Floyd albümüdür.
Sonradan telif hakları davalarına konu olacak "domuz" sembolü bu albümde ortaya çıkmıştır.
Animals, Rick Wright ile Roger Waters arasındaki sorunların iyice ortaya çıktığı albümdür aynı zamanda.
Britannia Row Stüdyolarında Nisan-Kasım 1976 tarihleri arasında kayıtları yapılmıştır.
Birleşik Krallık'ta 23 Ocak 1977, ABD'de 2 Şubat 1977'de yayınlanmıştır.

Animals, George Orwell'in politik fablı Hayvan Çiftliği temel alınarak yapılmıştır. Roman Stalinizm'i eleştirirken, albüm Kapitalizm'i eleştirir niteliktedir.
Domuzlar muktedirleri, köpekler kanun adamlarını, koyunlar halkı sembolize eder.
Ayrıca Sheep şarkısı, Eski Ahit'teki "Psalm 23" ayetine göndermede bulunur. (Tanrı benim çobanımdır.)
Pigs on the Wing ise diğer üç şarkının öfkesini yumuşatan umut dolu bir aşk şarkısıdır.

A2 Dogs'un orijinal adı "You Gotta Be Crazy" olup, 1974 ve 1975 yıllarındaki konserlerde çalınmıştır.
B2 Sheep'in orijinal adı "Raving and Drooling" olup, Dogs gibi o da 1974 ve 1975 yıllarındaki konserlerde çalınmıştır.
A1 ve B3 Pigs on the Wing, Roger Waters'ın daha sonra eşi olan Caroline'e yazdığı, aşkı konu edinen şarkılardır.
Albüm konsepti içindeki yerleri ise zorluklara karşı birlikteliğin önemine yaptıkları vurgulamadır.

Albüm Kapağı: Kapak fikri Roger Waters'dan çıkmıştır, uygulamayı ise Storm Thorgerson'ın firması Hipgnosis yapmıştır.
Waters kapakta kullanılacak fotoğrafın çekiminde fotomontaj yapılmaması konusunda ısrarcı olmuş; bu yüzden Hipgnosis çaresiz, büyük bir domuz balonu yaptırmıştır.
Battersea Güç Santrali'nde fotoğraf çekimi yapılacağı gün -kaçarsa vurması için bir nişancı ile- balon getirilmiş.
Fakat, hava çok kötü olunca çekim ertelenmiş, ertesi gün ise rüzgarın etkisiyle balonu tutan ipler kopmuş ve 11 kişilik fotoğrafçı, 3 kişilik film ekibi,
yöneticiler ve kalan ekibin gözleri önünde; nişancı tekrar gelmesi söylenmediğinden gelmediği için domuz gökyüzünde kaybolmuştur.
Sonuç olarak domuz kapağa fotomontajla eklenmiştir. Daha sonra domuz kent yakınlarında bir çiftçinin tarlasında bulunmuştur.

Grup Üyeleri:
David Gilmour - Gitar, bass, vokal, talkbox, synthesizer
Roger Waters - Vokal, bass, akustik gitar, ritim gitar, vocoder, tape effects, kapak dizaynı
Richard Wright - Hammond org, Fender Rhodes piyano, Yamaha piyano, ARP synthesizer, backing vocals
Nick Mason - Davul, perküsyon, teyp efektleri, kapak dizaynı

Snowy White - Gitar ["Pigs On The Wing" (8-track cartridge versiyonu)]
Brian Humphries - Mühendis
Storm Thorgerson - Kapak Dizaynı
Aubrey Powell - Kapak dizaynı

Albümün Başarıları:

Birleşik Krallık'ta 2, ABD'de 3. sıraya çıkmıştır.
Daha fazla yükselememesinin ve üst sıralarda az kalmasının sebebi şarkıların uzunluğu ve bass'ın radyolarda çalmaya izin vermeyecek tonda olmasıdır.
ABD'de 12 Şubat 1977'de Altın, 10 Mart 1977'de Platin ödülü almıştır.
Selefi olan Dark Side of the Moon (albüm) ve Wish You Were Here'a kıyasla düşük bir başarıya sahiptir.

"Grup ruhuna geri dönüş olduğunu söyleyebilirim bu albüm için; bol bol güldüğümüzü hatırlıyorum.
Yeni yaptığımız kendi stüdyomuzda kaydettik.
Bu dönemde Roger yeni fikirlerle dolup taşıyordu ama aynı zamanda Dave'i gerçekten zorluyor onu engelliyordu..."
Nick Mason

"Animals'ta esas müzikal güç bendim. Roger şarkı sözlerini yazan, hareketi sağlayandı..." David Gilmour

Keyifli dinlemeler,

*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1975 - Wish You Were Here

Sunum: 921 MB, 2740-3010kb/s, 24bit, 96mHz, Vinyl, FLAC

Albümü ripleyen üstad, vinyl'in 2011 baskı olduğunu yazmış,
albüm içindeki görsellerden birinde de albüm ile birlikte 320 kbps MP3'ün hediye edildiği bilgisi var.

Buna karşın Harvest – SHVL 814 (1975) etiketli ürünün 2011 yılında tekrar basıldığına dair bir bilgiye rastlamadım.
Tekrar basım var; 1976 yılında ABD'de CBS tıpkısının aynısını basmış. Çeşitli zamanlarda hem Harvest, hem CBS sürümü CD olarak da basılmış.
Albüm bana çift sürüm (Harvest 1975 ve CBS 1976) olarak geldi. Orijinal ve daha yüksek kb/s değeri olan Harvest 1975 sürümünü sunmayı tercih ettim.

PF 1975 - Wish You Were Here:

Yayınlanma: 12 Eylül 1975
Tür: Rock
Tarz: Prog. Rock
Baskı: Harvest – SHVL 814 (1975)
Baskı: Columbia (1976)
Format: Vinyl, LP, Albüm, Stereo
Yapımcı: Pink Floyd

Y6oKRA.jpg

Arka Kapak

Grubun isim babası Syd Barrett'a ithaf edilen albümde, bütün şarkılar Roger Waters tarafından yazılmıştır.

1. "Shine On You Crazy Diamond (Parts I–V)", (Part V Saksafon: Dick Parry) {Gilmour, Waters, Wright} (beste), Roger Waters (vokal) 13:30
2. "Welcome to the Machine", Waters (beste), Gilmour (vokal) 7:31

Y6RUGS.jpg

A Yüzü:

Y6Rf4Y.jpg

B Yüzü:

1. "Have a Cigar", Waters (beste), Roy Harper (vokal), 5:08
2. "Wish You Were Here", Gilmour (beste & vokal), 5:40
3. "Shine On You Crazy Diamond (Parts VI–IX)", {Gilmour, Waters, Wright} (beste), Waters (vokal) 12:31

Arka Vokaller: Carlena Williams, Venetta Fields

Hipgnosis'in tasarladığı albüm kapağında bulunan fotoğrafta ateşe verilmiş olan kişi Ronnie Rondell'dı.
Bu sahne 15 kere çekilmiş, çekim sırasında 20 kişilik acil müdahale ekibi hazır bulunmuştu.

Y6nxF0.jpg

Ön Kapak

Keyifli dinlemeler, huzurlu, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1987 - A Momentary Lapse Of Reason

Sunum: 302 MB, 660-900kb/s, 16bit, 44,1mHz, EAC, FLAC

PF 1987 - A Momentary Lapse Of Reason:

Yayımlanma: 8 Eylül 1987
Tarz: Progressive rock
Süre: 51:14
Şirket: EMI (UK), Columbia (US)
Yapımcı: David Gilmour, Bob Ezrin
Pink Floyd'un Roger Waters olmadan yaptığı ilk albümdür.

Y7O5IR.md.jpg

"A Momentary Lapse Of Reason" Dış Kapak

Şarkı Listesi:

01 - Signs Of Life
02 - Learning To Fly
03 - The Dogs Of War
04 - One Slip
05 - On The Turning Away
06 - Yet Another Movie, Round And Around
07 - A New Machine [Part 1]
08 - Terminal Frost
09 - A New Machine [Part 2]
10 - Sorrow

Y7Oc76.md.jpg

"A Momentary Lapse Of Reason" Kapak içi

Müzisyenler:

David Gilmour - Gitar , vokal
Nick Mason - Davul
Richard Wright - Klavye

Tony Levin - Bas gitar
Bob Ezrin - Klavye , vurmalı çalgılar ve sıralayıcılar (sequencer)
Jim Keltner - Davul
Steve Forman - Vurmalı çalgılar
Jon Carin - Klavye
Tom Scott - Alto ve soprano saksofon
Scott Page - Tenor saksofon
Carmine Appice - Davul
Pat Leonard - Klavye
Bill Payne - Hammond org
Michael Landau - Gitar
John Halliwell - Saksofon
Darlene Koldenhaven, Carmen Twillie, Phyllis St. James, Donnie Gerrard - Arka vokaller

Y7OltS.jpg

"A Momentary Lapse Of Reason" CD

*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1988 - Delicate Sound of Thunder

Sunum: 1,96 GB, 2760-2880kb/s, 24bit, 96mHz, Vinyl, FLAC

1991 SSCB sürümünden riplenen albüm, double vinyl'den oluşuyor. (çift plak)
Ripleyen üstad, plakların her yüzünü tek parça olarak riplemiş.

Şurada konser filmini sunmuştum: http://www.cizgidiyari.com/forum/ya...pink-floyd-delicate-sound-thunder-1989-a.html
Elbette, filmdeki audio kalitesi, vinyl rip FLAC kalitesinin yanına yaklaşamıyor.

PF 1988 - Delicate Sound of Thunder,1:

PF 1988 - Delicate Sound of Thunder,2:

PF 1988 - Delicate Sound of Thunder,3:

YdtPef.jpg

"Delicate Sound of Thunder" Ön Kapak

İlk yayımlanma tarihi 22 Kasım 1988 olan albümdeki birinci vinyl'in şarkı listesi:

A Yüzü:
11. Shine on You Crazy Diamond (David Gilmour, Rick Wright, Roger Waters) – 11:54
12. Learning to Fly (Gilmour, Anthony Moore, Bob Ezrin, Jon Carin) – 5:20
13. Yet Another Movie (Gilmour, Patrick Leonard) & Round and Around (Gilmour) – 7:15

B Yüzü:
21. Sorrow (Gilmour) – 9:55
22. The Dogs of War (Gilmour, Moore) – 7:19
23. On the Turning Away (Gilmour, Moore) – 7:55

YdtjQp.jpg

İkinci vinyl'in şarkı listesi:

A Yüzü:
31. One Of These Days (Gilmour, Wright, Nick Mason, Waters) – 6:14
32. Time (Gilmour, Wright, Mason, Waters) – 5:22
33. Money (Gilmour, Waters) – 9:46
34. Another Brick In The Wall (Part II) (Part 2)" (Waters) – 5:35

B Yüzü:
41. Wish You Were Here (Gilmour, Waters) – 4:49
42. Comfortably Numb (Gilmour, Waters) – 8:55
43. Run Like Hell (Gilmour, Waters) – 7:07

Ydt2of.jpg

"Delicate Sound of Thunder" Arka Kapak

Albüm Soyuz TM-7 uzay aracının Sovyet kozmonotları tarafından uzaya götürülerek uzayda dinlenen ilk albüm özelliğini kazanmıştır.
Soyuz TM-7 ekibi, Delicate Sound of Thunder'ın bir kasetini yanlarına alıp (ağırlık nedeniyle kaset kutusu hariç) yörüngedeki Mir'de çaldı.
Pink Floyd üyeleri de aracın fırlatılmasına katılmışlardı. Görev ekibi Dünya'ya döndüğünde kaset Mir'de bırakıldı.

*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Pink Floyd 1994 - The Division Bell

Sunum: 1,19 GB, 2720-3060kb/s, 24bit, 96mHz, Vinyl, FLAC

PF 1994 - The Division Bell,1:

PF 1994 - The Division Bell,2:

aEhkop.jpg

"The Division Bell" Ön Kapak

Parça Listesi:

01- Cluster One (5:25)
02- What Do You Want From Me (4:21)
03- Poles Apart (5:50)
04- Marooned (4:21)
05- A Great Day for Freedom (3:30)
06- Wearing the Inside Out (6:34)
07- Take It Back (6:13)
08- Coming Back to Life (4:56)
09- Keep Talking (6:06)
10- Lost for Words (5:03)
11- High Hopes (7:04)

aEhEKM.jpg

"The Division Bell" Vinyl A

Keep Talking şarkısında, Stephen Hawking'in 'A Brief History Of Time' (Zamanın Kısa Tarihi) adlı kitabından yapılan bir alıntı kendisi tarafından seslendirilmiştir.

Grup, 'Marooned' şarkısıyla 'En iyi rock enstrümantal performans' dalında Grammy'ye aday olmuştur ve müzik hayatlarının tek Grammy ödülünü almıştır.

aEhn5n.jpg

"The Division Bell" Vinyl B

Müzisyenler:

David Gilmour – vokal, gitar, bas gitar, keyboard
Rick Wright – vokal, keyboard, piyano
Nick Mason – davul, perküsyon

Jon Carin – keyboard
Guy Pratt – bas gitar
Gary Wallis – perküsyon
Tim Renwick – gitar
Dick Parry – saksofon, trompet
Carol Kenyon – arka vokal, vokal (Keep Talking)
Sam Brown – arka vokal
Bob Ezrin – davul
Michael Kamen – orkestra
Stephen Hawking – dijital ses (Keep Talking)

aEhJD8.jpg

"The Division Bell" Arka Kapak

*

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
Çok teşekkür ederiz üstadım .
Şimdigelelim soruya..
bu işlerin ustası sensin.
CD lere ses sidisi olarak yazdırınca her yede dinleyebiliyoruz dvd playerde ses dvd si olarak nasıl bir yol çizmeliyiz CD 700mb lik dvd 4.7 olduğu için fazla wav şarkısı alacaktır bunun için playerde usb den çalmıyor wavları flakları ama ses CDsi yapınca çalıyor buda oryalama 10, 12 şarkı işte bunun için DVD olması lazım umarım anlamışsındır.
Ne yapmamız gerekiyor.

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,695
Çok teşekkür ederiz üstadım .
Şimdigelelim soruya..
bu işlerin ustası sensin.
CD lere ses sidisi olarak yazdırınca her yede dinleyebiliyoruz dvd playerde ses dvd si olarak nasıl bir yol çizmeliyiz CD 700mb lik dvd 4.7 olduğu için fazla wav şarkısı alacaktır bunun için playerde usb den çalmıyor wavları flakları ama ses CDsi yapınca çalıyor buda oryalama 10, 12 şarkı işte bunun için DVD olması lazım umarım anlamışsındır.
Ne yapmamız gerekiyor.

Beymelikli üstadım gene başına bir sürü iş almış :)
Üstadım dvd ye ses cd si olmaz.Sen sanırım bir cd ye daha çok şarkı olsun istiyorsun.Bunun için veri olarak yazdırmalısın dvd ye.Dvd player flack çalmaz onun için wav olarak konvert edip yazdır öyle yap arşivini.Dinlemek istediğin müzikleride usb belleğe atıp dvd playerinde dinle.Ya da tv box al benim yaptığım gibi. O flack çalar convert etmekle uğraşmazsın.Özelden yazabilirsin sorun olursa.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda

Beymelikli üstadım gene başına bir sürü iş almış :)
Üstadım dvd ye ses cd si olmaz.Sen sanırım bir cd ye daha çok şarkı olsun istiyorsun.Bunun için veri olarak yazdırmalısın dvd ye.Dvd player flack çalmaz onun için wav olarak konvert edip yazdır öyle yap arşivini.Dinlemek istediğin müzikleride usb belleğe atıp dvd playerinde dinle.Ya da tv box al benim yaptığım gibi. O flack çalar convert etmekle uğraşmazsın.Özelden yazabilirsin sorun olursa.
Üstadım ik önce cevap için teşekkürler.yalnız veri olarak yazınca tabiki flakı convert edip Wav yaptıktan sonra dvd ye atınca çalmıyor 4 adet dvd player var hiç birisi çalmıyor usb li olanlarda usb wav olarak çalmıyor diğer formatlarda çalıyor ben kayıpsız dinleyeyim anfide diye düşünmüştüm.Pcde 5 artı 1 var ama anfide bir başka oluyor dinlemesi stereo olarak.CD de az şarkı giriyor.Bir çözüm bulamadım anfiyi pc ye takmak istemiyorum yer bakımından zaten kendi 5 artı biri var.

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,695
2. el bir medya player al öyleyse üstadım amfiye bağla. Usb ye at müzikleri dinle. Tv ye de bağlaman gerekecek tabi cihazı filmini falanda izlersin.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296

Ne yapmamız gerekiyor.

Beymelikli üstad, hakikaten kendine iş arıyorsun; belli. :rolleyes:
Birkaç kriter var ki, sistemde onlar gerçekten çok önemli:

1- Kısaca CD dediğimiz medya Compact Disc, 700 MB veri alır. (700 MB; çoğunda dakika olarak süre de yazar)
CD'ler veri olarak (örneğin mp3 müzik, flac, divx, mp4 gibi medya ya da RAR, CBZ, CBR gibi sıkıştırılıp bir taşıyıcı içine konmuş veri) ise 700 MB alır.
Eğer VCD formatında video ya da Audio CD yazdıracaksanız, işin içine süre de girer. Süreyi geçemez.
Ayrıca; CD, maksimum algoritmasını (16bit, 44,1mHz) geçemez. CD medyasına Audio CD yazan programlar daha yüksek değerleri bu seviyeye çeker.

Kısaca DVD dediğimiz medya ise (Digital Versatile Disc) üzerinde 4,7 GB alabileceği yazar ama, 4,37 GB veri alır. (daha önce bahsetmiştim.)
Maksimum algoritmasını (24bit, 192mHz) geçemez.

2- Medya Player, bilgisayarlar genel bir kodek paketine sahip olduğu zaman, hemen hemen her formattaki medyayı tanıyıp, uygun programla açarlar.
Ev medya sistemlerinde ise, player'ın desteklediği formatlar etiketinde yazılıdır. Zaman içerisinde daha yüksek formatlar çıktığından, bir-iki yıldan sonra
yetkili servisine götürüp kodek yükletmeniz gerekir; aksi halde yeni formattaki medyayı izleyemez, dinleyemezsiniz.
Örneğin, Pioneer marka player bir medyayı oynatmıyorsa, kodek programı eskimiştir, servisin kodek yenilemesi gerekir.
Genelde bu işi bir usb ile hallediyorlar.

3- Müzik format çeşitleri; çeşitli formatlardaki audio, WAV formatındaki sayısal ses dosyasının sıkıştırılıp bir konteyner içine alınmış şeklidir.
Dış seslerden (pikaptan mesela) genelde algoritmaları yüksek tutup WAV yaparlar. Çünkü kayıt altına alınan ses "ham" sestir.
100 MB boyutundaki WAV, kalitesi hiç düşmeksizin 55-60 MB FLAC olabilir.
Bu ham ses daha sonra AC3, AAC, mp3, mp4 gibi formatlara dönüştürülebilir. (AC3 bunların arasında en yüksek olanıdır, 5+1 olabilir)

4- Program: Program sitelerinden (gezginler gibi) uygun CD-DVD yazma programı aranır. Programın DVD-A (ses dvd'si) yapma özelliği olmalıdır.
DVD-A medyalarının algoritması (24bit, 192mHz) destekler. Bütün flac sunumlarımı kabul eder yani.
Sunumlarımda sürümün kaynağını yazıyorum; EAC-FLAC yazanlar, ses CD'lerinden gelenler demektir, bunları Audio CD yapabilirsin.
Vinyl FLAC yazanlar ise, kalitesi kaybolmaksızın DVD-A medyasına ses DVD'si olarak geçilebilir.
Vinyl FLAC yazanları Audio CD yapacak olursan, kaliteyi yarı yarıya düşürmüş olursun.
Flac formatındaki albümleri -bilgisayar depolamasından yer kazanmak için- veri olarak dvd medyalarına yazabilirsin.
Ama bunları bilgisayar dışında dinleyemezsin. Dış oynatıcıların tamamı mp3 formatını oynatır, avi, mp4 oynatır.
Ses CD'lerinde de problem olmaz, çünkü en eski formattır. (otuz yıllık)
Yüksek Flac'ları ise ancak menülü ses dvd'si yaparak (DVD-A) dinleyebilirsin.
Benim önerebileceğim ücretsiz program olarak, şurada:
CDBurnerXP programını kullanmıştım, ve AnyBurn programı işine yarayabilir. AnyBurn ile ses CD'lerini flac yaparak bize sunabilirsin mesela. :9 :cool:
Ben böyle bir şey yapamıyorum, bilgisayarımda cd-dvd yazıcı, okuyucu yok çünkü.

5- Sayın misterno'nun önerdiği çözüm en basit, en yaygın ve en kullanışlı olanıdır.
"Yok, sistem en profesyoneli olsun, ben uğraşmak istiyorum" dersen, DAC öneririm (Digital to Analog Converter)
Bu DAC denilen alet, dijital sesleri analog hale çevirir. Ülkemizde çok bilinmez; yurtdışı olanağı varsa...

Son olarak; insan kulağı 22mHz değere kadar işitip, ayırabilir.
Daha yükseklerini kedilere, köpeklere; daha da yüksekleri ise yarasalara bırakır. ;)

Keyifli uğraşılar, sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.

*

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda

Bu arada dostlar Pink Floyd hiç tarzım değilmiş indirdiklerimi hep sildim. Depeche Mode bunları arşivliyorum içinde çis tak çis tak bas ve davullar iyi.
Ağartan ve Misterno üstadlarımıza ithafen..

Son düzenleme: