Ayten Alpman - Bir başkadır benim memleketim (1972)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
o_YBb_P4j.jpg
Pazar günü radyoda Naim Dilmener'in
programında bu çok popüler olmuş şarkının
ilginç hikayesini dinledim.
Fikret Şeneş (Uykusuz her gece, Kimler geldi
kimler geçti, Anlamazdın, Kaybolan yıllar,
İki yabancı, ve daha birçok tanınmış eseri
yazmıştır) Ayten Alpman'a bu şarkıyı yazıp
söylemesini istemiş, Ayten Alpman hayır
demiş, ben daha batılı formlarda şarkılar
söylemek istiyorum. Fikret Şeneş , söylemezsen
sana artık şarkı yazmam diye ısrar etmiş.
Yine kabul etmeyen Ayten Alpman bir gün
Şerif Yüzbaşıoğlu'nun bulunduğu bir ortamda
ısrar üzerine söylemiş şarkıyı, 1972 yılında
45'lik plak olarak çıkmış ve gerçekten de
hiç beğenilmemiş. Ayten Alpman haklı çıkmış.
Ta ki 1974, Kıbrıs Harekatı sırasında sık sık TRT'de
yayınlanıp halkın milli duygularına ulaşmaya
başlamasına kadar!
www.youtube.com/watch?v=IthlyWbZEOs

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

En sevdiğim şarkılardan biridir. Kıbrıs harekâtı sırasında (1974) radyolardan dakka başı yayınlanırdı. Sözlerinin dönemin heyecanıyla örtüşmesi nedeniyle o tarihte herkes gibi ben de bunu özgün bir Türk bestesi sanıyordum. Oysa aslında "Rabbi Elimelekh" adlı geleneksel bir Yahudi şarkısının aranjmanıymış (Şarkı çok eskidir, o tarihte daha İsrail devleti ortada yoktu). Rahmetli "Fikret Şeneş" hanımefendi buna Türkçe sözler yazmıştı. ÇD'da geçen yıl bu şarkıya da değindiğim nostaljik bir başlık açmıştım: Los Çatikos

Tekrar hatırlattığın için çok yaşa sevgili "yeryüzü".
Rabbi Elimelekh

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Memleketim"; 1974 yılında Kıbrıs çıkartması ile TRT'de çok sık çalınmaya başlayınca şarkı tekrar 45'lik plak olarak piyasaya sürülmüş ve büyük satış rakamlarına ulaşmış.

Yaşım "Kıbrıs çıkartması" günlerine ermese de; 70lerin sonu ve 80lerin başına denk gelen erken çocukluk dönemlerimde de TRT'de çok kez çalındığına şahit olmuşluğum vardır. Belki bunda 12 Eylül askeri darbesinin de etkisi olabilir...

Bu arada merhum Ayten Alpman'ı 20 Nisan 2012'de, 82 yaşındayken kaybetmişiz.
Medya bunu "Bir başkadır benim memleketim" öksüz kaldı manşetiyle duyurmuş.
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun...

wyOadgE.jpg

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
262
1,442
Neredeyse marşa dönüşmüş, insanlarımızla bütünleşmiş bu tür müzik eserlerinin sadece sözleriyle değil besteleriyle de bize ait olmasını isterdim doğrusu.
Samanyolu’nun anonim bir İzlanda balıkçı şarkısı, Dağ Başını Duman Almış’ın orijininin erotik bir İsveç ormancı anonim şarkısı olduğu gerçeği haliyle
bir burukluk oluşturuyor insanda.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Neredeyse marşa dönüşmüş, insanlarımızla bütünleşmiş bu tür müzik eserlerinin sadece sözleriyle değil besteleriyle de bize ait olmasını isterdim doğrusu.
Samanyolu’nun anonim bir İzlanda balıkçı şarkısı, Dağ Başını Duman Almış’ın orijininin erotik bir İsveç ormancı anonim şarkısı olduğu gerçeği haliyle
bir burukluk oluşturuyor insanda.

Bu bilgileri bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. İşte forumların en güzel yanı da bu olsa gerek zira insanlar bilgi alış-verişlerinde bulunarak, dağarcıklarını genişletiyorlar.. :)

Bu değerli paylaşımlar için teşekkürler...