Ayla Dikmen - Anlamazdın (1974)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Bu akşam merhum Ayla Dikmen'e ait; TRT arşivinden 1974 yılına ait görüntüleri paylaşacağım..

2008 yapımı "Issız Adam" filminin bitişinde çalan; Ayla Dikmen'e ait "Anlamazdın" adlı hit şarkısı ilk çıkışından 32 yıl sonra yeniden Türkiye'de en çok dinlenen şarkılar arasına girmiş ve Ocak 2009 Billboard Türkçe Top 20 Listesi'nde 1 numaraya kadar yükselmiştir.

Herkese keyifli seyirler ve dinlemeler...

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Gazete haberlerine göre, "Issız Adam" filminin sinemalarda gösterime girmesi, diğer bazı dizilerin tema şarkılarında da olduğu gibi, eski plak piyasasını mânâsızca kızıştırmış. Örneğin "Ayla Dikmen"in "Yeniden Seveceğim (Anlamazdın) adlı 45'liği, o güne dek pek para etmezken, Issız Adam'la birlikte fiyatı 200 - 300 lira seviyesine fırlamış. 27.10.2013 tarihli ve "Plak pazarına fazla nur yağdı" başlıklı gazete haberinin tamamı okunabilir.
Teşekkürler sevgili "Baltimora".

Moderatör tarafında düzenlendi:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,855
O zamanlar "Ayla" adını popülerleştiren sanatçılarımızdan biri. Güzel bir hatıra, geçmişe yolculuğa bilet kestiren tınılarıyla yunan şarkıları/ fransız şansonlarını andıran bu clip için teşekkürler.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,618
hiçbiryerde :)
Çok duygusal bir şarkı, ne zaman dinlesem hüzünlenirim.

Ben de biraz bilgi vererek bu moddan çıkayım bari:
"Eser, bir Arjantin bestesi. Orijinal adı, “Una Calle Nos Separa” ve hak sahipleri Francis Smith ile Leo Dan.
“Anlamazdın”, buradaki meslek örgütü kayıtlarında, “Söz ve düzenleme Esin Engin” olarak geçiyor." diye bilgiler var nette...
Teşekkürler Baltimora.

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
"Una Calle Nos Separa" (Bizi ayıran bir sokak)

Bunu bilmiyordum, şimdi öğrendim. Dikkatiniz ve titiz araştırmacılığınız için teşekkürler sayın "yeryüzü"
Ben de video klibini yükleyeyim bari. "Una Calle Nos Separa" "Bizi ayıran bir sokak" anlamına geliyormuş İspanyolcada.

Şarkı "Burak Yeter"in bir albümünde de yer alıyor. "discogs.com" sitesindeki notlar da yukarıda sayın "yeryüzü"nün verdiği bilgiyi doğruluyor.
unacallenosseparabiziayranbirsokak.jpg

Son düzenleme: