Yeni Baskı Plaklarda Yorum Versiyonu Sorunu

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Müzik eserleri herkesin zevk alma biçimine göre yorumlanabilir. Ben 2000’ler öncesi dönem sevdalısı olarak döneminde orijinal halleriyle çıkan sevdiğim şarkıların aynı sanatçının seslendirdiği yeni yorumlarını sevemiyorum bir türlü. Tıpkı şahane filmlerin devamları veya ikinci çevrimleri nasıl çoğunlukla orijinalinin tadını vermiyorsa şarkıların da orijinal yorumlarının tadını sonraki yorumları vermiyor. Misal Orhan Gencebay klasikleri beni hiç tatmin etmedi. Plak formatında olmadığından koleksiyonuma almadım ama öbür türlü olsa da almazdım herhalde. Üstadın sesi de tarzı gibi yaşlanmış, gençliğinin performansı yok artık. O yaşta ve o sesiyle performansı çok iyi olsa bile gençliğinde yaptığı daha şahane performansı ve daha enerjik sesi elimizde olduğu için yenisi olmaz artık. Gereksiz geliyor insana. Yapmasa keşke demek isterdim ama bu versiyonu da seven insanlara saygım vardır. Yapmış iyi etmiş tabiiki.

Mançoloji albümlerinin ilkinin plağını aldım, bir kere dinledim ve sonra kolay ulaşamayacağım bir yere sakladım. Bir daha ulaşamayayım diye! Hadi sesi, performansı, enerjiyi geçtik, ya, o müzik düzenlemeleri bir felaket! Plağı elden çıkarmayı bile düşündüm ama sırf ustanın hatırasına elimde tutuyorum. Mançoloji 2’yi almayı hiç düşünmedim tabii.

Benzer bir tecrübeyi de sağolsun bana Ossi Müzik yaşattı. “Şimdi 90’lar” diye 90’ların toplama bir albümünü çift plak şeklinde yapmışlar. Baktım kapak ve parçaların çoğu güzel. Özellikle Aşkın Nur Yengi’nin “Ay İnanmıyorum” şarkısının bende romantik hatıraları vardır. Ağzım kulaklarımda aldım, Aşkın Nur Yengi’den başladım dinlemeye. Fakat şarkı bitmeden moralim fena göçtü. Şarkının o güzelim orijinal yorumunu değil de anlamsız ve berbat (bence yani, sevenlere saygım sonsuz) yeni versiyonu kaydetmişler. İnceledim, sanırım Nükhet Duru’nun Mahmure’sinin dışında galiba şarkıların tamamı yeni yorumlar, orijinalleri değil. Yahu CD’den aktarma filan artık aramıyoruz da, ya şarkıları bari dönem versiyonlarını yükleyin. Plak alan insanlar dönem sevdalılarıdır genellikle, olmuyor böyle.

Şimdi MFÖ’nün Geldiler plağı çıkmış. İçinde çok sevdiğim Sude parçası var. Sırf o parça için almak isterim. Ancak Sude’nin hangi versiyonu kayıt edilmiş bilmediğim için korkumdan alamıyorum. Dinleyen varsa ve bilgi verirse sevinirim.

Selamlar
Lami

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Lami bey size tamamen katılıyorum.
Ben de genellikle şarkıların o ilk, "doğal"
versiyonlarını seviyorum. "Doğal" diyorum
çünkü sonrasında yüzlerce güzel versiyonu
bile yapılsa o ilk hali bana daha özel geliyor.
Biraz psikolojik bir seçim olabilir ama ben de
öyle düşünüyorum işte. Dinlemeye dinlerim,
farklı yorumlar da keyif verir ama plağını alıp
saklayacaksam ilkler tercih sebebi olur.
Selam ve saygılarımla.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
Yazılanları okurken Işıl German'ın 1976 çıkışlı Aşkın Kaderi şarkısı aklıma geldi şu an. Tülay'dan Ziynet Sali'ye
çokça yeni yorumları var, hele Manuş Baba yorumu çok iyi ama gariptir topu bir orijinalinin yerini tutamıyor nedense.

Aynı şekilde Orhan Gencebay'a saygı albümünde, Rafet el Roman'ın muhteşem yorumu Beni Biraz Anlasaydın
parçasında da benzer durum sözkonusu. Dinlerken, daha ne yapsın yorumcu, ağzıyla kuş tutmadığı kalmış dedirtse de
ilk çıkış duygu durumları başka oluyor. Biraz sahiplenmeyle ilgili tutuculuk da işin içine giriyor sanırım.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,999
denize sıfır
Yazılanları okurken Işıl German'ın 1976 çıkışlı Aşkın Kaderi şarkısı aklıma geldi şu an. Tülay'dan Ziynet Sali'ye
çokça yeni yorumları var, hele Manuş Baba yorumu çok iyi ama gariptir topu bir orijinalinin yerini tutamıyor nedense.
Işıl German gerçekten mükemmel yorumlamış. Bende Manuş babanın en yakın yorum olduğunda hemfikirim.
Aynı fikirlerde buluşuyoruz, ilk dinlediğimiz her zaman favorimiz.
Bunun tersi olan bir parça varmı diye düşündüm, şimdi aklıma gelen Teoman'ın paramparça şarkısını Müslüm Gürses daha iyi yorumlamıştı bana göre.
Ama istisnalar kaideyi değiştirmiyor.:)

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729

Aynı fikirlerde buluşuyoruz, ilk dinlediğimiz her zaman favorimiz.
Bunun tersi olan bir parça varmı diye düşündüm, şimdi aklıma gelen Teoman'ın paramparça şarkısını Müslüm Gürses daha iyi yorumlamıştı bana göre.
Ama istisnalar kaideyi değiştirmiyor.:)

Tabii ben daha çok aynı sanatçının aynı eseri yeniden yorumlaması üzerine kurgulamıştım düşüncelerimi ama sizlerin yaklaşımları da takdir edilmeli. Bu açıdan bakınca da durum değişmiyor galiba.

Bir istisna da Ferdi Tayfur'un "Yüreğimde Yara Var" şarkısı olabilir belki. 1972 tarihli Görsev Plak'taki yorumla 1979 tarihli Son Sabah albümündeki yorum kafa kafaya gelir. Her birinin ayrı güzelliği var ve kesin başa baş güreşir, yenişemeden çıkarlar çayırdan. Etkiyi daha iyi anlamak için Derbeder filmindeki yorumla Bir Damla Ateş filmindeki yorumların verdiği keyifler de ayrı ayrı güzeldir. Tabii Görsev yorumundaki orkestrasyonun "haddinden fazla sadeleştirilerek" söylediği Türküola-Akşam Güneşi albümündeki yorumu anmak istemiyorum. Basit bir org bulmak mümkün olmamış herhalde... Şarkıların tamamı "evde saz arkadaşlarıyla" kayıt yapılmış gibi duruyor.

Bu arada sevgili Gaby'nin Orhan Gencebay-Rafet El Roman'lı Beni Biraz Anlasaydın yorumları için yazdıklarına aynen katılıyorum.

Selamlar
Lami