İstanbul Plak'tan Yeni Ürünler ve Kamuran Akkor Plakları

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
İstanbul Plak'tan çıkan Ajda Pekkan-Hoş Gör Sen, Tarkan-Aacayipsin plaklarını almıştım. Kamuran Akkor'un Deka Yapımcılık imzalı Sev Yeter ve Pharaway Sound'dan çıkan 45'lik toplaması plaklarına sahibim.

Tarkan-Aacayiipsin yanlış bilmiyorsam ilk defa plak olarak basıldı. Daha önce basıldıysa da haberim yok. Kapak güzel. Ajda Pekkan'ın dönem baskısı plağı bazı kaynaklara göre 1992 yılında basılmış ve 14 parça varmış, kapağı da çanta şeklindeymiş. Bu yeni versiyonda 16 parça var! Ajda'yı Ajda yapan 45'liklerin neredeyse tamamı var. Kapak malzemesi iyi. Orijinali gibi çanta kapak değil, bildiğimiz açılır kapak ve kullanılan fotoğraflar aynı. Ancak kapak baskısı kötü. Yeni teknoloji baskı da galiba eski ofsetlerin yerini tutamıyor bir türlü. Ses kalitelerine gelirsek, dönem baskısı stereo kalitesinde değiller, olamazlar da. Ancak kötü de değiller. "Yavanlık oranı" hayli düşük. Hele Elenor'un Best Of Ajda felaketine göre çok çok iyi. Biraz da çaldığınız ses sistemine bağlı. Sisteminiz kaliteliyse sevebilirsiniz yani. Mali yönden düşünürseniz avantajlı. Ajda'nın dönem baskısını bulabilirseniz sizden yeni baskının bilmem kaç katı para isteyeceklerdir. İçindeki 45'likleri toplamaya kalksanız... Oh hooo!.. Düşünmesi bile korkunç. Yeni baskıyı almak çok ekonomik çok avantajlı olabilir.

Kamuran Akkor'un bende olmayan tek plağı Sev Yeter'i yeni baskı olarak almak zorunda kaldım. Ses kalitesi olarak İstanbul Plak için yazdığım yorumlarımın aynısını yineleyebilirim. Arkadaşlar bu plaklardan artık asla dönem baskısı stereo etkisi beklemeyin. Orijinal masterları mucize eseri saklanmış olsa bile eski stereo stüdyo kayıt ortamı yok. Almanya'da hala bir senfoni orkestrasını alabilecek akustik kayıt stüdyolarının var olduğunu düşünürsek Türkiye'de üretilmiş plaklar için çok iyimser olmamak gerekir. Eldeki imkanlarla mutlu olmaya bakmak lazım bence. Kapağa gelirsek, hayal kırıklığı. Tamam malzeme baskı filan güzel... de, kapak içeriği değiştirilmiş. Teyzenin dönem baskısı plaktaki muhteşem fotoğraflarını kullanmamışlar. Eski kapakları iskambil destesi usulü monokrom tarzda karışık basmış, bir şeyler yapmışlar. Son derece ruhsuz geldi bana. Benim gibi her şeyine razı bir Kamuran Akkor hastasının bile burun kıvıracağı kötü bir tasarım olmuş.

Kamuran Akkor Aranjmanlar 45'lik toplaması Pharaway ürünü ise eli yüzü düzgün bir plak. Bu sefer iyi bir kapak fotoğrafı kullanmışlar. Ancak arka yüzü, saf beyaz arka planıyla biraz "boş" duruyor. Kapak içinden muhteşem bir inner çıkıyor, ki eski 45'liklerinden çok güzel fotoğraflar yer alıyor ve enfes. Ayrıca Kamuran Akkor hakkında detaylı bir araştırma makalesi mevcut(ingilizce tabii). Ses kalitesi güzel, keyifle dinleniyor. Şarkı içeriği beni pek "doyurmadı". Hepsi güzel ama Bir Teselli Ver, Şimdi Şimdi, Sana Bir Müjdem Var parçaları olmayınca aranjmanlar biraz eksik kalmış duygusu veriyor insana. Bence duble bir albüm daha iyi olurmuş. Ancak Falcı, Kabahat Seni Sevende parçaları var... Bunlar yeni, pırıl pırıl baskı olarak; var... Kulağa ne güzel geliyor değil mi?

Selamlar
Lami

Son düzenleme:

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
527
648
sevgili lami tiryaki dostum şuan AJDA PEKKAN albumu ıstanbul plakda çıkan REMASTERING Olarak çalışıldı ..yani ANALOG CALIŞMA.. dır ..TARKAN İSE DİĞİTAL ÇALIŞMA dır..Eskıden studyolarımız ANALOG Olarak makara kayıt makınelerden ampec bantlara 16-24-32 Kana lolarak çalışmalar yapardık..şimdi ise sadece hard dıske yapılan diğital kayıtlarımız var ...
bilgilerinize

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
sevgili lami tiryaki dostum şuan AJDA PEKKAN albumu ıstanbul plakda çıkan REMASTERING Olarak çalışıldı ..yani ANALOG CALIŞMA.. dır ..TARKAN İSE DİĞİTAL ÇALIŞMA dır..Eskıden studyolarımız ANALOG Olarak makara kayıt makınelerden ampec bantlara 16-24-32 Kana lolarak çalışmalar yapardık..şimdi ise sadece hard dıske yapılan diğital kayıtlarımız var ...
bilgilerinize

Bilgi için teşekkürler. Bu durumda Ajda Pekkan için bir kat daha mutlu olabiliriz. Yukarıda yazdığım gibi, bu plak içerdiği parçalar açısından da son derece kıymetlidir. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Selamlar
Lami

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
527
648
SEVGİLİ LAMİ TİRYAKİ işim geregi unkapanına gıderim şuan populer çıkan sanatcıların LP leri analog değil hepsi diğital kayıt tır..eskı albumlerin makara bantları var ise onlardan yapılan lar REMASTERİNG dir..yani ANALOG dur ..her ne hikmet ise LP ler analog kayıtlarda daha iyi çıkıyor ..