"İzocam" reklamı..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
50210719218_6560381abd_w_d.jpg

Çizgifilm formatındaki İzocam reklamı da 70'lerin unutulmazlarındandır. Kaynaklarda 1975 yılına ait olduğu yazılsa da, benim de hatırladığıma göre 1975 yılını takip eden yıllarda da yayınlanmış olmalı zira ben 1973 Ocak doğumluyum. :)

Konusuna gelince; İzocam'ı olmayan bir apartmanın kapıcısına üst kattakiler yorgan ve kaşkollara sarılmış şekilde titreyerek "Yak şu kaloriferi kapıcı donuyoruz!" şeklinde kızarak tepki gösterirken, alt kattakiler ise pijama atlet kombinasyonuyla "Söndür şu kaloriferi pişiyoruz. Üstelik paralar boşa gidiyor. Yöneticimiz uyuyor mu?" şeklinde sert tepki gösteriyorlardı. Zavallı kapıcı ise onları memnun etmek için apartmanın katları arasında merdivenlerde koşuşturarak adeta mekik dokuyordu. En sonunda çaresizliğin verdiği bıkkınlıkla havaya doğru "İzocaaam!" diye bağırdığında İzocam uçarak gelip çatıyı kaplıyordu. Bezgin kapıcımız da mutlu bir şekilde "Çatıyı İzocamla kapladık. Üst kattakiler ısındı, alt kattakiler pişmiyor, benim de koşuşturmaktan tabanlarım şişmiyor. Sağolasın İzocam" diyerek adeta mutluluktan uçuyordu. www.youtube.com/watch?v=9aHp8baa4CI

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Çocukluğumun unutulmaz "İzocam" reklamı hakkında küçük bir bilgi daha vereyim.
Reklamdaki şirret kadını Dilek Türker, zavallı kapıcıyı ise Bülent Koral seslendirmiş.
1945 doğumlu Dilek Türker sağ, 1927 doğumlu Bülent Koral'ın hayatta olup olmadığına dair bir bilgiye rastlamadım maalesef. Umarım yaşıyordur...
Bu arada kupür 17 Ocak 1977 (Sayı 3) tarihli TV'de 7 Gün dergisinden alınmıştır.

50211527272_68a1527f28_c_d.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323
Tatlı bir nostalji olmuş, sevgii "Baltimora", ellerine sağlık.
Bu reklam kampanyasını Orhan Büyükdoğan hazırlamış. Tahmin ettiğiniz gibi çizgi filmi 1975 yılında o yazıp çizmiş. Eti Bisküvilerinin "Bir bilmecem var çocuklar" sloganlı reklamlarını da o hazırlamıştı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Reklamın çizeri Orhan Büyükdoğan'dır.

Bilgi:
Bu önemli bilgiler için teşekkür ederim. Dönemin diğer bir efsane çizgifilm reklam karakteri Bay Elmor'u da çok iyi hatırlıyorum. Hep akılda kalıcı orjinal tiplemeler yaratmış kendisi.

Tatlı bir nostalji olmuş, sevgii "Baltimora", ellerine sağlık.
Bu reklam kampanyasını Orhan Büyükdoğan hazırlamış. Tahmin ettiğiniz gibi çizgi filmi 1975 yılında o yazıp çizmiş. Eti Bisküvilerinin "Bir bilmecem var çocuklar" sloganlı reklamlarını da o hazırlamıştı.
Bu önemli bilgiler için size de teşekkür ederim Sevgili büyüğüm. "ETİ bisküvi" reklamı da efsanedir. Günümüzde bile hala bu sloganı kullanıyorlar. Üstadı ne kadar onure etsek azdır. :)

Bu arada 18 Ocak 1978 (Sayı 4) tarihli Çarşaf dergisi İzocam reklamına göndermede bulunduğuna göre, yazımın başında da belirttiğim üzere bu reklam bayağı uzun soluklu olmuş.

50210837958_2b7d2df996_o_d.png

Son düzenleme:

ramo78

Süper Üye
11 Eki 2017
535
1,298
Çok iyi hatırladığım bir reklamdı. Hatta evde üşürken "İzocammmmm!!" diye bağırırdık. "Yönetici uyuyor mu?!" derdik.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Çok iyi hatırladığım bir reklamdı. Hatta evde üşürken "İzocammmmm!!" diye bağırırdık. "Yönetici uyuyor mu?!" derdik.
Ben de öyle bağırdığımı hatırlıyorum. :) Elmor adamla ikisi efsaneydi,
bir de kaplanlardan oluşan Pirelli reklamı vardı. O da tıpkı İzocam ve ECA reklamı gibi çizgifilm formatındaydı. :)

fosil

Süper Üye
7 Ara 2015
1,187
3,557
Bilecik
Sayın Baltimora çocukluğumuzun bu güzel reklamını yeniden hatırlattığınız için için teşekkürler, lakin açıklama metninde geçen "alt kattakiler yorgan ve kaşkollara sarılmış şekilde titreyerek "Yak şu kaloriferi kapıcı donuyoruz!" şeklinde kızarak tepki gösterirken, üst kattakiler ise pijama atlet kombinasyonuyla" ifadelerinde terslik var, alt kattakiler (Daire no 3) yanıyor ama üst kattakiler (Daire no 15) donuyordu...
:)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Sayın Baltimora çocukluğumuzun bu güzel reklamını yeniden hatırlattığınız için için teşekkürler, lakin açıklama metninde geçen "alt kattakiler yorgan ve kaşkollara sarılmış şekilde titreyerek "Yak şu kaloriferi kapıcı donuyoruz!" şeklinde kızarak tepki gösterirken, üst kattakiler ise pijama atlet kombinasyonuyla" ifadelerinde terslik var, alt kattakiler (Daire no 3) yanıyor ama üst kattakiler (Daire no 15) donuyordu...
:)
Rica ederim Sevgili fosil. Uyarınız üzere ilgili düzeltmeyi yaptım. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Tek kanallı TRT'nin diğer unutulmaz reklamı "Elmor" hakkında;
26 Mayıs 1975 (Sayı 16) tarihli TV'de 7 Gün dergisinde bazı bilgilere yer verilmiş.

50736811481_b3221f1bda_o_d.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul

Çizeri de Orhan abidir, Bodrum'da hala çizmektedir.
Daha önceki mesajlarında bazı üyelerimiz bu hususa değinmişti lakin kendisinin günümüzdeki durumunu bilmiyorduk. Vermiş olduğunuz kıymetli bilgi için teşekkür eder, Sayın Orhan Büyükdoğan Üstadımıza da nice sanat dolu sağlıklı ve uzun yıllar dilerim.

Bu vesileyle aşağıya, 1975 yılında 'Cumhuriyet' gazetesinin ön sayfasında yayınlanan bir 'İzocam' reklamı ekliyorum. Maksat konu içeriğinde zenginlik olsun.

'Cumhuriyet' gazetesi (4 Aralık 1975 / Sayı 18444)

51106249524_497040a44d_o_d.png

Son düzenleme: