Pink Floyd - Comfortably Numb (1979)

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,538
h_KYG7yk.jpg

Sevgili Dostlar,
dönemin en muhteşem şarkılarından biri. Hala dinliyorum. Hatta Türk bir grup olan "7PF2P", her yıl Pink Floyd şarkılarını (sadece Pink Floyd) anma grubu olarak çalarak Kadıköy sahnede veya İstiklal Hayal Kahvesi/Bronx Pi' de konser veriyorlar. Keyifle dinleyin.

www.youtube.com/watch?v=pl9dc5FhFYU

Moderatör tarafında düzenlendi:

Doctai

banned
1 Eki 2013
6
6
Öyle muhteşem bir şarkıdır ki, arabeskten başka birşey dinlemeyen, alt sosyo-kültürel seviyeden bir kadın çalışanım, ben bu şarkıyı dinlerken, hasbelkader o da benimle beraber dinlemiş ve bana "ilk defa bir gavurca şarkıyı çok beğendim" demişti.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Teşekkürler sayın "timed". Yine eski güzel günlere gittik geldik sayenizde. Webde bu şarkının sözlerinin şöyle bir çevirisine rastladım, oldukça sadık ve güzel bir çeviri bence (bilirsiniz çevirileri kadına benzetirler; güzelse sadık değildir, sadıksa güzel değildir! Maço bir söyleyiş, kadın kısmına katılmıyorum, ama teşbihte de hata olmaz derler!) Bu çeviri hem sadık hem de güzel geldi bana.:

Comfortably Numb - Pink Floyd

Hello?
Merhaba,

Is there anybody in there?
İçerde kimse var mı?

Just nod if you can hear me.
Yalnızca başını salla beni duyabiliyorsan

Is there anyone home?
Evde kimse var mı?

Come on, now.
Hadi ama,

I hear you're feeling down.
Duyuyorum kendini kötü hissettiğini

Well I can ease your pain,
Yatıştırabilirim acını

And get you on your feet again.
Ve ayağa kalkmanı sağlayabilirim senin yeniden

Relax.
Gevşe

I need some information first.
Biraz bilgiye ihtiyacım var önce

Just the basic facts,
Yalnızca temel şeyler

Can you show me where it hurts?
Gösterebilir misin bana neresinin acıdığını?

There is no pain, you are receding.
Azalttığın hiçbir acı yok

A distant ship's smoke on the horizon.
Uzak bir geminin dumanı tütüyor ufukta

You are only coming through in waves.
Sen dalgaların içinden geçerek yaklaşıyorsun

Your lips move but I can't hear what you're sayin'.
Dudakların kımıldıyor ama duyamıyorum ne söylediğini

When I was a child I had a fever.
Çocukken ateşlenmiştim bir gün

My hands felt just like two balloons.
Ellerim sanki iki balon gibiydiler

Now I got that feeling once again.
Şimdi aynı duyguyu bir kez daha yaşıyorum

I can't explain, you would not understand.
Anlatamam, anlayamazsın da

This is not how I am.
Ben normalde böyle değilim

I have become comfortably numb.
Şimdi keyifli bir uyuşukluk içindeyim

Ok.
Tamam

Just a little pinprick.
Yalnızca bir iğne batması

There'll be no more ...Aaaaaahhhhh!
Artık kalmayacak hiçbir aaaaaaaaaaaaaah

But you may feel a little sick.
Fakat kendini belki biraz hasta hissedebilirsin

Can you stand up?
Ayağa kalkabilir misin?

I do believe it's working. Good.
Sanırım etkisini gösteriyor, iyi

That'll keep you going for the show.
Bu senin gösteriyi sürdürmeni sağlayacak

Come on it's time to go.
Hadi, gitme zamanı geldi.

There is no pain, you are receding.
Azalttığın hiçbir acı yok

A distant ship's smoke on the horizon.
Uzak bir geminin dumanı tütüyor ufukta

You are only coming through in waves.
Sen dalgaların içinden geçerek yaklaşıyorsun

Your lips move but I can't hear what you're sayin'.
Dudakların kımıldıyor ama duyamıyorum ne söylediğini

When I was a child I caught a fleeting glimpse,
Çocukken bir şey ilişmişti

Out of the corner of my eye.
Gözümün ucuna

I turned to look but it was gone.
Dönüp baktım fakat kaybolmuştu

I cannot put my finger on it now.
Tanımlayamıyorum şimdi onu

The child is grown, the dream is gone.
Çocuk büyüdü, düş kayboldu

I have become comfortably numb.
Ve ben keyifli bir uyuşukluk içindeyim.

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,446
Pink Floyd zamana bağımlı değildir, her zaman dinlenir ve dinlenmeye devam edecektir. Asla "vintage" olmaz, hep günceldir. Pink Floyd melodileri tekrarlayan kısımlardan ibaret değildir, sürekli değişen yapıdadır. Bu nedenle hiç bir zaman dinlemekten bıkılmaz. Bıkılıyorsa bıkan kişide bir sorun var demektir.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
…Türk bir grup olan "7PF2P" sadece Pink Floyd anma grubu olarak konser veriyorlar....

Çok da yetkin bir Floydian sayılmam ama Pink Flyod’a epey kafa yormuşluğum, kendi çapımda dinlemişliğim, durduk yere grubu öksüz bıraktığı için Roger'a da arada giydirmişliğim var. :)

Aralarında kilise orkestraları bile olan dünyada yüzlerce PF saygı grubu var. Benim şahsi kanaatim bunlar içinde uzak ara fark atan grup Brit Floyd. Bir topluluk kendini ancak bu kadar adar, bu kadar özdeşleşir… öylesine rahat, öylesine hatasız ve hem de canlı konserde senfoni orkestrası kusursuzluğunda şarkı çalmak her babayiğidin harcı değil.

Kendileri Australian Floyd karıştıranlar var, tekrar ediyorum Brit Floyd… dinleyin, dinletin, Pink Floyd’u yeniden keşfedin, o derece yani.

Yazdıklarımdan orijinalinden de iyi gibi bir algı çıkmamıştır umarım. Sonuçta koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi deme durumu... :)

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,538
Çok da yetkin bir Floydian sayılmam ama Pink Flyod’a epey kafa yormuşluğum, kendi çapımda dinlemişliğim, durduk yere grubu öksüz bıraktığı için Roger'a da arada giydirmişliğim var. :)

Aralarında kilise orkestraları bile olan dünyada yüzlerce PF saygı grubu var. Benim şahsi kanaatim bunlar içinde uzak ara fark atan grup Brit Floyd. Bir topluluk kendini ancak bu kadar adar, bu kadar özdeşleşir… öylesine rahat, öylesine hatasız ve hem de canlı konserde senfoni orkestrası kusursuzluğunda şarkı çalmak her babayiğidin harcı değil.

Kendileri Australian Floyd karıştıranlar var, tekrar ediyorum Brit Floyd… dinleyin, dinletin, Pink Floyd’u yeniden keşfedin, o derece yani.

Yazdıklarımdan orijinalinden de iyi gibi bir algı çıkmamıştır umarım. Sonuçta koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi deme durumu... :)

Sayın NewLand, elbette dünyanın çeşitli yerlerinde bir çok anma grubu var. Ama bu grup hem ülkemizde olmasından ötürü , hem de tüm efektlerine kadar bire bir şarkıları yorumlamaları bakımından muhteşemler.
Aşağıda bu sene Hayal Kahvesi 'nde verdikleri konserden Time isimli şarkının videosunu paylaşıyorum. Video montajlıdır. Başka şarkıların görüntüleri de var. Efektleri ve vokalleri duyabilmeniz açısından...
İzlemenizi isterim. Videoda bende varım, naçizane sahnenin en önündeyim. :)
Bu arada Mayıstaki konserin tarihini buradan duyuracağım.

www.youtube.com/watch?v=f3dOnVdxafg

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,538
Sevgili dostlar..
İlgilenenler için, yukarıdaki mesajlarda sözünü ettiğim "7PF2P" grubunun bu seneki İstanbul konserlerinin muhtemelen sonuncusu olan konser, 22 Mayıs'ta Kadıköy'de gerçekleştirilecektir.
Gelmek isteyenlerle konsere girmeden evvel Kadıköy'de buluşup kırmızı balıklardan yeriz ve bir iki bira içerek konserin havasına gireriz. İlgilenenleri beklerim.

fbet84.jpg