Marcello Giombini - "Ehi amico... c'è Sabata!" (1969)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

"Hey ahbap, Sabata işte burada, artık işin bitti!" gibi bir anlama gelen "Ehi amico... c'è Sabata, hai chiuso!" aynı zamanda bu şarkının tema müziği olduğu "Spagetti Western" türünden 1969 tarihli İtalyan filminin adıydı. Baş rolünde unutulmaz "Lee Van Cleef"in oynadığı film 1971'de Türkiye'de "Sabata Vadiler Hakimi" adıyla gösterilmişti. Çok iş yapınca sonra devam filmleri de gelmişti.

"Marcello Giombini"nin bestelediği tema müziği o kadar beğenildi ki bir de soundtrack albümü çıktı. Ayrıca 45'lik olarak da bu şarkının plâğının Türkiye'de de satıldığını hatırlar gibiyim.

Teşekkürler sayın "Lami Tiryaki", o günlere kısa bir zaman yolculuğu yapıp geldim.

"Sabata'nın soundtrack albümleri: LP ve 45'lik formlarında
sabatasoundtrackplaklar.jpg

Son düzenleme:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,854
Süper bir hatırlatma. Sağolun. Girişteki ses, ben de Öztürk Serengil çağrışımı yaptı.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729

"Hey ahbap, Sabata işte burada, artık işin bitti!" gibi bir anlama gelen "Ehi amico... c'è Sabata, hai chiuso!" aynı zamanda bu şarkının tema müziği olduğu "Spagetti Western" türünden 1969 tarihli İtalyan filminin adıydı. Baş rolünde unutulmaz "Lee Van Cleef"in oynadığı film 1971'de Türkiye'de "Sabata Vadiler Hakimi" adıyla gösterilmişti. Çok iş yapınca sonra devam filmleri de gelmişti.

"Marcello Giombini"nin bestelediği tema müziği o kadar beğenildi ki bir de soundtrack albümü çıktı. Ayrıca 45'lik olarak da bu şarkının plâğının Türkiye'de de satıldığını hatırlar gibiyim.

Teşekkürler sayın "Lami Tiryaki", o günlere kısa bir zaman yolculuğu yapıp geldim.

"Sabata'nın soundtrack albümleri: LP ve 45'lik formlarında
sabatasoundtrackplaklar.jpg

İnternette bir kaç tane 45'liği satılıyor. Soundtrack albümüne (plak formatında) rastlamadım henüz. Ayırca sinemalarda an itibariyle gösterimde olan Zaman Makinesi 1973 filminde de kullanılmış, keyif veriyor izlerken.

Selamlar
Lami Tiryaki

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,446
Film sinemaya geldiğinde (1971 veya 1972 idi sanırım) üstüste 3 ya da 4 kez gidip izledim. Kovboy maceralarına olan ilgimin sebebi işte bu filmdir. Oynayan sanatçıların çoğu merhum olmuştur (R.I.P). Bu filmde banjo - silah kullanan adam rolündeki William Berger, daha sonra 1985 de Tex Willer filminde Kit Carson'u canlandırmış, 1993 de vefat etmiştir.

Film müziği ülkemizde 45 lik vinyl plak olarak piyasaya verilmişti. Benim dayıoğlunda vardı, sırf o plağı dinlemek için bir çok kez ziyaretine gitmiştim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Geçen hafta izlediğim ve 1973'ün Türkiye'sine yapılan zaman yolculuğunu konu alan "Zaman Makinesi 1973" filminde bu şarkıya da gönderme yapılıyordu.. :)