Yma Sumac - Gopher Mambo (1954)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Perulu soprano Yma Sumac'ın (1922-2008) 1954 yılında seslendirdiği "Gopher Mambo"nun Youtube videosu. Sumac, İnka kızılderililerinden ilham aldığı bir tür "Egzotik müzik" ile yine o yılların moda müzik türü olan "Mambo" yapıyordu. Bu ilginç şarkıcı çok enteresan bir şekilde 4 oktavlık (bazılarına göre 5 oktav) bir ses aralığında şarkı söyleyebiliyordu, bu 123 ilâ 2270 Hz aralığına denk gelmektedir. Düzgün bir müzik eğitimi de almamış olan Yma Sumac'ın bu yeteneği birçok opera sanatçısını da şaşırtmıştı. Plâk satışları rekorlar kırıyordu o yıllarda. Halâ da zevkle dinlenir bu müzikler. Yma Sumac'ın şarkıları başta "Coen Kardeşler"in "Büyük Lebowski"si (1998) olmak üzere onlarca filmde de kullanıldı. Buradaki şarkı "Gopher Mambo", aynı zamanda "Öztürk Serengil"in 1980'lerde TRT televizyonunda yaptığı "Gülünüz Güldürünüz" komedi programının da jenerik müziğiydi. Serengil bu egzotik müzik eşliğinde, ondan daha da egzotik, çok tuhaf bir dans yapıyordu (yanlış
hatırlıyor olabilirim, acaba kendi kafasında yumurta filan da mı kırıyordu?).

Öztürk Serengil 'in TRT'deki "Gülünüz Güldürünüz" programının jenerik müziği de "Gopher Mambo" idi.

Yma Sumac'ın 4-5 oktavlık ses aralığını kapsayan ses yeteneğini gösteren derleme klipler.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Sevgili Scanfan bana bunu da öğrettiğiniz için teşekkür ederim. Yma Sumac isimli bir sanatçının varlığından şimdi haberim oldu.

Ben bu müziği Öztürk Serengil'in programından gayet iyi hatırlıyorum. Ancak sanatçının, (bunu şimdi anladım) sesiyle çıkardığı sesleri ben flüt çıkarıyor sanıyordum. :)

4.5 - 5 oktav ses gerçekten müthiş bir şey. Adeta piyanoyla yarışıyor. Üstelik en küçük bir titreme, zorlanma yok; kadın patates soyar gibi rahat, lakayt çıkıyormuş o seslere...

Türkiye'de sadece Yıldırım Gürses'in 3 oktavın üzerine çıkabildiğini okumuştum.

Sayenizde üç değerli snatçıyı da yâdetmiş olduk.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Ben de bu parçayı Komedi Dans Üçlüsü'nün 80lerdeki bir gösterisinden hatırlıyorum..

Bu güzel paylaşımlar için teşekkürler sevgili scanfan..