Oscar Benton - Bensonhurst Blues (1973)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Oscar Benton - Bensonhurst Blues

1968 yılında ülkesindeki bir caz festivalinde meşhur olan Hollandalı vokalist Oscar Benton bundan bir yıl önce "Oscar Benton Blues Band" orkestrasını kurmuştu. 1981'de "Bensonhurst Blues" adlı albümünü çıkardı. Bu en iyi albümüydü. Albümle aynı adı taşıyan şarkı aslında 1972'de, aynı zamanda şarkının bestecisi de olan Artie Kaplan tarafından "Confessions Of A Male Chauvinist Pig" albümünde seslendirilmişti. Oscar Benton'ın versiyonu ertesi yıl çıktı ve daha iyi bulundu. Parça Alain Delon'un 1981'de yönetip oynadığı "Pour la Peau d’un Flic" (Türkiye'de 1983'te "Örnek Mücadele" adıyla gösterilmişti) filminin soundtrack'inde yer aldı. Şarkı başka filmlerde de kullanıldı. Aşağıdaki kliplerde Oscar Benton, 1973 tarihli hit şarkısı "Bensonhurst Blues"u hem 1973 hem de 2011 tarihinde seslendiriyor.

Not:Not: "Bensonhurst" New York, Brooklyn'de bir yerleşim bölgesidir. İtalyan kökenli Amerikalıların yoğun olarak yaşadığı bu bölgeye bu nedenle "Küçük İtalya" da denir. Bu şarkı bir zamanlar Türkiye'de de herkesin dilindeydi, hattâ adını ve sözlerini tam bilemeyenler şarkının adını "buy, buy, buy" olarak telaffuz ederlerdi, (kasete şarkı attırırken plâkçıya "buy, buy, buy"u da B yüzüne kaydet...gibi talimat verilebiliyordu). Hüzün dozu yüksek bu şarkı içki alınırken dinlenirse alkolün tesirini iki misli arttırabiliyordu)

Oscar Benton - Bensonhurst Blues, 1973'teki orijinal 45'lik ve 1981'de Alain Delon filminde kullanıldıktan sonra çıkan 45'lik

Şarkının Sözleri
Bay Parkway wonder
You're such a success
Your pretty secretary, ha
She say you are the best

Your face always smiling
say you sure paid your dues
But I know inside
You've got the Bensonhurst blues

Those custom-made ciggies
that you offer to me pretend
and pretend to care about my family

And those pictures on your desk
All them lies that you abuse
Do they know you suffer
from the Bensonhurst blues

Your grandmother's accent
still embarrasses you
You're even ashamed
of the French you once knew

You're part of the chance now
They break you making the news
But I know inside
you've got the Bensonhurst blues

But thanks for the lesson
Cause the life that I choose
won't make me feel like living
with the Bensonhurst blues

And don't, don't try to write me
And don't bother to call
Cause I'll be in conference
Merry Christmas you all

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Bu müziğe kayıtsız kalmak mümkün mü?
Özellikle buy buy buy kısmına. Hiç yeri
değilken tebessüm ettirdiniz ya scanfan :)
Hakikaten zaman zaman dinlediğim ve sevdiğim
bir şarkıdır bu. Zevkler ve renkler meselesi,
herkes baktığından, duyduğundan farklı sinyaller
alabiliyor ya da beyinlerimiz aldığı sinyalleri farklı yorumluyor.
Teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Grup Vitamin de Türkçeye uyarlamıştı bu şarkıyı. Lakin şarkının ismini hatırlayamadım.
Grup Vitamin'in bir "Bensonhurst Blues" coverı olup olmadığını bilmiyorum, ancak Ray Charles'ın 1961 tarihli hit parçası "Hit the Road Jack"in parodi versiyonunu "Şimdi N'oolcek" adıyla seslendirmişlerdi. Kör siyahi şarkıcı Ray Charles'ın parçası da oldukça espiriliydi, ama Grup Vitamin'in coverı tabiatı icabı çok daha komiktir. 1995 tarihli "Zeytinyağlı Yaprak Dolması" adlı albümlerinin 2. parçasıdır.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Grup Vitamin'in bir "Bensonhurst Blues" coverı olup olmadığını bilmiyorum, ancak Ray Charles'ın 1961 tarihli hit parçası "Hit the Road Jack"in parodi versiyonunu "Şimdi N'oolcek" adıyla seslendirmişlerdi. Kör siyahi şarkıcı Ray Charles'ın parçası da oldukça espiriliydi, ama Grup Vitamin'in coverı tabiatı icabı çok daha komiktir. 1995 tarihli "Zeytinyağlı Yaprak Dolması" adlı albümlerinin 2. parçasıdır.

Sitenin çökmesi nedeniyle kaybolan bir mesajı hatırladığım kadarıyla onarmak amacıyla yazıyorum

Sayın "Shoryuken" benim hatırlayamadığım parçanın adını ve linkini bildirmişti. Meğer Grup Vitamin'in bir "Bensonhurst Blues" coverı varmış. Üstelik benim bahsettiğim "Zeytinyağlı Yaprak Dolması" adlı albümlerinde yer alıyormuş (7. parça). Bu da öteki parçaları gibi, grubun bilinen tarzına uygun olarak parodi şeklinde coverlanmış bir versiyon. Klibi Youtube'da bulunmadığı için başka bir siteden alıntılanmıştı, haliyle burada direkt görülmüyor, ama linki takip ederek dinleyebilirsiniz.
Shoryuken'e tekrar teşekkürler.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
"Hüzün dozu yüksek bu şarkı içki alınırken dinlenirse alkolün tesirini iki misli arttırabiliyordu." :Z

Bu kesin doğru :D birebir biliyorum o zamanlardan :rolleyes: öğrenci işi, bedavaya getiriyorduk :d sağol üstadım :)