Queen - Bohemian Rhapsody (1975)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
"Bohemian Rhapsody", Freddie Mercury'nin sözlerini yazdığı rock opera türünde bir Queen parçasıdır.

Parça Queen'in 1975 tarihli albümü A Night at the Opera'da yer almaktadır.

Altı bölüme ayrılan beste popüler müzikte alışılmış olanın tersine oldukça sıra dışı bir yapıdadır; vokal ve heavy metal düzenlemeler yoğun şekilde yer alır. Parçada sırayla giriş, balad, gitar solo, opera, rock ve bitiriş bölümleri yer alır. Alışılmadık yapısına rağmen önemli ticari başarı kazanan parça, Queen için bir dönüm noktası oldu ve grubun dünyanın gelmiş geçmiş en iyi rock grupları arasında yer almasını sağladı. Parça için çekilen müzik klibi de ses getirmiş, sonraki çalışmalara öncülük etmiştir.

Grup parçanın kayıtlarını yapımcı Roy Thomas Baker ile birlikte üç haftada tamamladı. Grup üyelerine göre Freddie Mercury parçayı tümüyle kendi kafasında planlamış ve kayıtlar sırasında grubu yönlendirmiştir. 5 dakika 56 saniye süren parçanın, uzunluğu nedeniyle listelerin baş sıralarına çıkamayacağı düşünülüyordu. Yapımından iki yıl sonra, 1977'de parça 25 yılın en iyisi seçilmiş, 2000 yılında ise İngiliz televizyon kanalı Channel 4 tarafından yapılan oylamada bir numaya yükselmiş 100 parça arasında John Lennon'ın Imagine adlı parçasından sonra ikinci sırada yer almıştır.2000 yılında Guiness World Records da son 50 yılın en iyi rock şarkısı ödülüne layık görülmüştür

Son düzenleme:

sewok

Yeni Üye
27 Tem 2011
7
18
Rock ve klasik müziği harmanlayan ilk parçadır. Queen'in "ben varım" dediği şarkıdır. "Ben bitiyorum" dediği ise innuendo'dur... Bu güzel paylaşım için teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi: