Spice Girls

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
305
278894248-7646007435439979-5362937162258833362-n.jpg

Spice Girls (Baharat Kızlar)

En basit tanımıyla: 1994 yılında İngiltere'de kurulmuş 5 üyeden oluşan bir müzik grubu.

Ancak 90'ların sonundaki popülerliği ve ülkemizdeki geçmişi göz önünde bulundurulunca biraz daha detaya inmek iyi olur düşüncesindeyim. :)

Spice Girls, 90'ların en ünlü gruplarından olup, Viva Forever, Too Much, Say You'll Be There benzeri şahane parçaların yanı sıra Wannabe gibi ikonlaşmış şarkılara imza atmışlardır.

Üyeleri: Mel B (Scary), Mel C (Sporty), Emma (Baby), Geri (Ginger), Victoria (Posh)

Debut (çıkış) albümleri olan Spice (1996) ile patlama etkisi yaratmış ve hemen 1 yıl sonra çıkardıkları Spiceworld (1997) albümleri ile adlarını pop tarihine yazmışlardır. Bu albümler dünya çapında 90 milyon kez satılmıştır. Ülkemizdeki satış rakamı ise yaklaşık 1.5 milyon kopyadır. (eminim ülkemizde bu rakamlara ulaşmış yabancı sanatçı/grup sayısı bir elin parmağını geçmez.)

Üyelerinden Geri Halliwell (Ginger Spice) müzik kariyerinden önce '93 senesinde İstanbul'a gelmiş ve 1 yılı aşkın süre o yıllarda Kanal 6'da gösterilen Seç Bakalım programında TV hostesi olarak çalışmış:

www.youtube.com/watch?v=q9CHeZtoiN8

Baharatların Türkiye hikayesi bununla bitmemiş ayrıca kariyerlerinin ilk konserlerini 12-13 Ekim 1997 tarihinde İstanbul Abdi İpekçi Arena'da vermişlerdir. Dünya'nın çeşitli ülkelerinden Pepsi kampanyasıyla toplam 30.000 seyirci katılmış.

Bu denli ünlü bir grubun ilk konserlerini kendi memleketleri İngiltere yerine İstanbul'da vermesinde Geri'nin Türkiye geçmişi, İstanbul'un iki kıtayı birbirine bağlayan konumda olması gibi bir çok sebep olmasına rağmen asıl sebebi Spice Girls'in ana sponsoru olan Pepsi'nin Avrupa'daki en büyük pazarının Türkiye olmasıymış (malum o dönemlerde arşa çıkan Coca Cola Pepsi çekişmesinde Pepsi'nin önde olduğu ülkelerden biri de Türkiye'ydi :) ).

2K restorasyonlu full konser kaydı:

www.youtube.com/watch?v=baWuC-hAqTc

Grup, konser için geldikleri zaman o yıllarda Kanal D'de yayınlanan Laf Lafı Açıyor isimli talk-show'a da konuk olmuş. Arşivimde logosuz master kaydı mevcuttur ;)

Son düzenleme:

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
305
Dönemin popüler dergilerinden olan Blue Jean'den İstanbul konserine dair yazılar:

256728-203670959678212-5681689-o.jpg

257100-203670993011542-1139565-o.jpg

256864-203671026344872-540127-o.jpg

240352-203671043011537-2281708-o.jpg

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Önce Gery Hallywell'den bahsedeyim.
90'lı yılların başlarında yani özel kanalların ilk çıktığı yıllarda kanallar gerçekten samimi içten programlar ile doluydu. Genellikle TRT ile bir yarışa girmişlerdi. (Bakın biz de hiç sansür kısıtlama vs yok mesajı)
Hayatımıza Yeşilçam fimlerindeki jönleri seslendirerek giren unutulmaz ve tatlı bir sese sahip Erhan Yazıcıoğlu ne güzel sunardı. Akşam yemeğinden sonra tek eğlencemiz olan TV'nin karşısına geçer, artık bizim de tv kanalların açısından özgürlüğümüzün (!) tadını çıkarmaya çalışırdık.
Doksanlı yılların ilk üç - dört yılı haricinde özel kanalları ve yayınlarını pek sevemedim, hepsi kendi yollarını tuttular.
Konumuza dönelim.
Spice Girls grubundan en sevdiğim Mel B idi. (Asıl ismi Melanie idi ancak grupta başka bir Melanie daha olunca ismini Mel olarak kısalttı.)

Grubun diğer Melanie'si ise yani Melanie C ise şu şarkısı hala favorimdir ve şarkı listemde mevcut. Dinlerim. Tavsiye.

Melanie C - Never Be The Same Again

Askerde yazıcılık yaparken bilgisayarda bayağı dinlemiştim. Harika şarkıdır.

www.youtube.com/watch?v=2nEzfa43VF8

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
305
Önce Gery Hallywell'den bahsedeyim.

Spice Girls grubundan en sevdiğim Mel B idi. (Asıl ismi Melanie idi ancak grupta başka bir Melanie daha olunca ismini Mel olarak kısalttı.)

Vokal olarak benim favorim her zaman Mel C olmuştu. Gerçekten harika bir sese sahip, özellikle Naked parçasındaki solosuna bayılıyorum:

melb_boks_l.jpg

Emma ise diğer bir favorimdir, sesi parçalara altyapı olarak muazzam gidiyor ve mini sololarında harika iş çıkarmış. Kendisi bana hep çok sevimli gelmiştir nick'inin Baby olmasına şaşmamalı :)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Kendisin o yıllardan şöyle bir pek bilinmeyen fotoğraf çekimi de vardır, arkasındaki hikayeyi merak etmiyor değilim :d

01588200.jpg

d3fa601864b93be2751c269b867f1aa7.jpg

Uzun hikaye ama anlatayım :)

Yıllar önce yurtdışında yaşadığım sıralarda Emma'yla tanıştım. Markette. Kasiyere ver is dı Elma dedim o da içerde dolaşan Emma'yı gösterdi. Hatunun yanına gittim, klasik Türk Anadolu erkeği cazibemle ayaküstü konuşup işi bitirdim.
Anlayacağın hatun bana deli oldu.
Sonra aynı apartmanda benim dairenin yanına taşındı. Ben 54 numarada kalıyordum, hatun da yan dairedeydi, devamlı bana gelir kirli çamaşırlarımı yıkar gömleklerimi ütüler bana yemek yapardı.
Bir gün gurbet bana koymaya başladı, lahmacun çiğ köfte canım çekiyordu, çektim hatunu Türkiyeye dönecem dedim. Orası neresi dedi, uzakta bir yer dedim.
Neyse, Türkiyeye kesin dönüş yaptım. Sonra duydum ki Emma bensiz kafayı yemiş, feysbuk instagram ortamlarında Türk bayraklı tişörtler giyip selfiler çektirmiş.
Olay bu.
Pişman mıyım?
Elimi sallasam ellisi :)
Grubun diğer üyelerine de el attım.(Başka zaman anlatırım)
Victorya hariç.
Bekım abiye yanlış yapmayalım.
:)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,935
İstanbul
1990'larda Spice Girls'ü pek dinlemesem de sevdiğim bir kardeşimin hatırına Abdi İpekçi'deki konserlerine gitmiş ve büyük bir sürprizle karşılaşmıştım, zira tesadüfen o konserde güvenlik şefi olan çok eski bir arkadaşıma rastlamış, onun ısrarıyla konseri sahneyi en güzel yerden gören bir yerden izlemiştik. Şöyle söyleyeyim hemen arkamızda Ferda Anıl Yarkın oturuyordu.. Yanımdaki kardeşim o gün yanımızda olan bir çok ünlünün ismini teker teker saymıştı ama aklımda bir tek Ferda Anıl Yarkın kalmış. :) Günümüze geldiğimizde ise, bir zamanlar burun kıvırdığım o güzel konsere iyi ki gitmişim diyorum. Demek ki zamanla insanların zevkleri değişebiliyor ve hiç umursamadığı şeyleri umursar ve arar hale geliyormuş.

Son olarak Sevgili ArDa3851 ve Sevgili melih'e yaptıkları kıymetli paylaşımlar için teşekkür ederim. Sabah sabah güzel nostalji yaşattınız her ikiniz de bana.. Bu arada Melih dostum, Emma Bunton ile hikayeni okurken gülmekten katıldım resmen. Birden aklıma Şener Şen'in "Neşeli günler" filmindeki Ziya karakteri geldi... :Ğ:Ğ:Ğ

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
305
1990'larda Spice Girls'ü pek dinlemesem de sevdiğim bir kardeşimin hatırına Abdi İpekçi'deki konserlerine gitmiş ve büyük bir sürprizle karşılaşmıştım, zira tesadüfen o konserde güvenlik şefi olan çok eski bir arkadaşıma rastlamış, onun ısrarıyla konseri sahneyi en güzel yerden gören bir yerden izlemiştik. Şöyle söyleyeyim hemen arkamızda Ferda Anıl Yarkın oturuyordu.. Yanımdaki kardeşim o gün yanımızda olan bir çok ünlünün ismini teker teker saymıştı ama aklımda bir tek Ferda Anıl Yarkın kalmış. :) Günümüze geldiğimizde ise, bir zamanlar burun kıvırdığım o güzel konsere iyi ki gitmişim diyorum. Demek ki zamanla insanların zevkleri değişebiliyor ve hiç umursamadığı şeyleri umursar ve arar hale geliyormuş.

Son olarak Sevgili ArDa3851 ve Sevgili melih'e yaptıkları kıymetli paylaşımlar için teşekkür ederim. Sabah sabah güzel nostalji yaşattınız her ikiniz de bana.. Bu arada Melih dostum, Emma Bunton ile hikayeni okurken gülmekten katıldım resmen. Birden aklıma Şener Şen'in "Neşeli günler" filmindeki Ziya karakteri geldi... :Ğ:Ğ:Ğ

Oo üstad gerçekten aşırı şanslıymışsınız, yerinizde olmak isteyen çok kişi vardır :d Kariyerlerinin zirvesinde ilk canlı performanslarını izlemek efsane bir deneyim olmalı!

Bileti hala duruyorsa çok iyi saklayın yüksek bir koleksiyon değeri var :)

5-Istanbul97-Concert-Ticket-H6a0vg2.jpg

Uzun hikaye ama anlatayım :)

Sabah sabah güldürdünüz, Baltimora üstad'ın dediği gibi akıllara direkt Ziya karakteri geldi :d

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,935
İstanbul
Oo üstad gerçekten aşırı şanslıymışsınız, yerinizde olmak isteyen çok kişi vardır :d Kariyerlerinin zirvesinde ilk canlı performanslarını izlemek efsane bir deneyim olmalı!

Bileti hala duruyorsa çok iyi saklayın yüksek bir koleksiyon değeri var. :)
5-Istanbul97-Concert-Ticket-H6a0vg2.jpg
Evet gerçekten şanslıymışım ama ben o konserin yeterince değerini bilemedim maalesef.. Daha önce belirttiğim gibi Spice Girls müziğini pek dinlemeyen açıkçası burun kıvıran biriydim. Sadece hatır için gitmiştim o konsere.. Bilet olayına gelince beraber gittiğimiz arkadaşa vermiştim, onun hala her iki bileti de sakladığına eminim.. :)

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
305
Linkteki kayma düzeltildi..

Grup 2000 yılından sonra inzivaya çekilince üyelerden Melanie C kendi başına bir turneye çıkmış, yolu 22 Temmuz 2001 tarihinde İstanbul Rumeli Hisarı'na da düşmüş. Önceden hiç duymamıştım bugün tesadüf eseri öğrendim. :)

www.youtube.com/watch?v=JIcnUev20HI

Moderatör tarafında düzenlendi: